aposto-logo
TR
TREN

İkinci turda Kürt kadınlar

Aktivist ve yazar Zozan Özgökçe ile söyleşi
İkinci turda Kürt kadınlar

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ikinci tura kalınca gözler tekrardan Kürt seçmenlere yöneldi. Özellikle son süreçte sosyal medyada Kürt seçmenlere yönelik ırkçılık ve kullanılan ayrıştırıcı dille birlikte Millet İttifakı'nın yeni stratejisiyle milliyetçi kesimi daha çok etkilemeye yönelmesi ve seçmende oluşan umutsuzluk tablosu, yaklaşık yüzde 9 bir orana sahip Kürt seçmenlerin kafalarında soru işaretlerine yol açtı. Peki bütün bu etkenler ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kürt seçmeni nasıl etkileyecek? Feminist aktivist ve yazar Zozan Özgökçe, Uçan Süpürge Yerel Kadın Muhabirler Ağı ile görüşlerini paylaştı.

Zozan Özgökçe


Özgökçe, ilk olarak seçimlerin öncelikle Kürt seçmenler ve kadınlar için önemli bir viraj olduğundan bahsetti:

"Yıllarca çok ciddi ihlaller yaşadık. Birçok kişi özellikle 15 Temmuz’dan sonra KHK ile işinden oldu, kadın örgütleri kapatıldı, basın susturuldu ve sosyal yaşam çekilmez hâle geldi. Aynı zamanda İstanbul Sözleşmesi bir gecede feshedildi ve 6284 uygulanmıyor. Kadınlara hizmet veren mekanizmalar uzun bir dönemdir çalışmıyor, şiddet gören bir kadının hayatını koruma altına alabileceği ve geleceğini kurabileceği mekanizmalar yok malesef. Zaten sığınma evleri yetersizdi. Bağımsız kadın örgütlerinin ve belediyelerin sığınma evleri kapatıldı. Yani Kürt seçmenler ve kadınlar için baktığımızda bu seçimler bizler için önemliydi.

Benim motivasyonum değişeceğine yönelikti. Çünkü sokağa, kadınlara veya yoksulluğa baktığımızda bundan toplum çok etkileniyor. Ekonomimiz çok kötüye gidiyor dolasıyla herkes mutsuzdu ve mutsuz bir çoğunluk varken hâlâ mecliste AKP’nin milletvekili sayısında çoğunluk alması ve MHP’nin de böyle yüksek bir oranda oy alması gerçekten beni çok şaşırttı."

"Seçimlerde en etkin güç kadınlar"

Özgökçe, seçimlerde Kürt kadın seçmenlerin neden etken güç olduğuyla ilgili şunları vurguladı:

"Kürt kadınları bütün siyasi partilerin tabanından daha çok çalışıyorlar ve çok çalışan tarafta da kadınlar var. Seçmenlerin tepkili olması gerektiğini düşünüyorum. Sokakta bir tepki mevcut ama aynı zamanda bir korku da var. Bu iktidar biz kadınların ve erkeklerin üzerine genel olarak bir korku yaydı."

Son dönemde, özellikle de 14 Mayıs seçimlerinden sonra sosyal medyada Kürt seçmenlerin karşılaştığı ırkçı saldırıları değerlendiren Özgökçe şunları ifade etti:

"Bu saldırılara uğrayanlar genelde politize olmuş Kürtlerdir. Çünkü artık sosyal medyada insanlar Kürt meselesi hakkında konuşmaya korkuyorlar. Nedeni; gözaltı, ailelerin ve kişilerin fişlenmesi. O yüzden genelde politize olmuş, bir şeyler söyleyen ve yapmaya çalışan Kürtler bu seçimlerde Erdoğan’a oy vermeyip Kılıçdaroğlu’ya oy verecekler. Çünkü ırkçı her türlü yaklaşım tabi ki diğer tarafa yönlendirir.

AKP ideolojik olarak gelişmemiş ve ona kendisini muhtaç kıldığı bir kesimden oy almaktadır. Biz Kürtler, cumhuriyet kurulduğundan beridir bu ırkçı yaklaşımları yaşamımızda görüyoruz. Fakat Kürt seçmenin eğilimi değişebilir. 'Kürt seçmen' bir kitle değil, hep aynı yönde aynı davranışı sergilemiyor. Ortak amaç şu anki iktidarın gitmesi."

"İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri referandum niteliğinde"

Özgökçe, 14 Mayıs seçimlerinden sonra ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile ilgili şunları ifade etti:

"Kürt seçmenler Kılıçdaroğlu’yu çok sevdiği ya da politikalarını benimsediği için oy vermiyor. Erdoğan gitsin ve değişimden yana adımlar atılsın diye oy veriyorlar. Bu seçim referandum niteliğinde bir seçim. Böyle bir seçim olduğu için de bu seçimlerin kazanan tarafı olması için muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu’nun Kürt seçmenlere insani, ırkçılıktan uzak ve temel insan hakları boyutunda yapacağı söylemler önemli olacaktır. Temel yaşam haklarından tutun ifade özgürlüğüne kadar anayasal olarak güvence altına alınmış tüm haklar ihlal ediliyor ve her geçen gün haber alma özgürlüğümüzden tutun onurlu bir yaşama kadar her şey ihlal ediliyor."


Zozan Özgökçe hakkında:

Feminist aktivist ve yazar Zozan Özgökçe, 9 Nisan 2004'teki kuruluşundan bu yana kadına yönelik şiddetle ve ayrımcılıkla mücadele eden Van Kadın Derneği'nin (VAKAD) kurucularından. Şiddet gören kadınlara hukuksal, sosyal, ekonomik, psikolojik destek veren, 2011 Van depreminde zarar gören bölgelerde çalışmalar yapan VAKAD, OHAL kapsamında 677 sayılı KHK'yla 22 Kasım 2016’da kapatıldı. Özgökçe ise 2017'de “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama”, “örgüt propagandası” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Türkiye

Millet İttifakı

Kemal Kılıçdaroğlu

Hakların Demokratik Partisi

Selahattin Demirtaş

başkanlığı

Zozan Özgökçe

Uçan Süpürge

İstanbul

6284

NEREDE YAYIMLANDI?

Mücadeleye Tutunmak

Umutsuzluğa karşı dayanışma üzerine üç söyleşi

24 May 2023

YAZARLAR

Nejla Kırbaş

Yazar @ Yerel Kadın Muhabirler Ağı

Yerel Kadın Muhabirler Ağı

Uçan Süpürge'nın Muhabirler Ağı, toplumsal cinsiyet eşitliğini ana odağa alarak kadınların sesinden haberlere ulaştırır.

İLGİLİ OKUMALAR

;