İzmir birinci bölge: 2018 sonuçları, öne çıkan adaylar

İzmir birinci bölgede hangi parti kimi aday gösterdi?

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İzmir 1'inci bölge; Balçova, Buca, Çeşme, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Konak, Menderes, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı ve Urla ilçelerini kapsıyor. 14 Mayıs seçiminde 14 milletvekili bu bölgeden seçilecek.

2018 genel seçiminde CHP %41.26, AK Parti %28.54, HDP %12.47, İYİ Parti %10.53, MHP %5.84 ve Saadet Partisi %0.79 oranında oy almıştı. Bu sonuçlara göre TBMM'ye CHP’den 7, AK Parti’den 4; HDP, İYİ Parti ve MHP’den 1’er milletvekili seçildi.

Seçimde Millet İttifakı %52.58, Cumhur İttifakı %34.39 oranında oy almıştı. Torbalı’da AK Parti birinci gelirken diğer bütün ilçelerde CHP önde bitirişti. 

14 Mayıs seçiminde öne çıkan adaylar:

AK Parti

Listenin ilk sırasında Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu yer alıyor. Kasapoğlu, 2009’da Başbakanlık Müşavirliği’ne atanmasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığında çeşitli görevler üstlendi.

kasapoğlu

Listenin 2'nci sırasında AK Parti MKYK üyesi Mahmut Atilla Kaya yer alıyor. Kaya, AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı yapmanın yanında İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekilliği ve Adalet Komisyonu üyeliği yapmıştı.

Sabah yazarı Şebnem Bursalı ise listenin 3'üncü sırasında yer alıyor. Bursalı, AK Parti ve FETÖ’nün ilişkileri bozulmaya başladığında FETö’yü eleştirmeye başlamış ama 2012 yılında Pensilvanya’da Fethullah Gülen’le çekildiği fotoğrafı gün yüzüne çıkmıştı.

Listenin 4'üncü sırasında kumpas davalarından dolayı 41 ay cezaevinde yatmış olan Mehmet Ali Çelebi var. Çelebi, Ocak 2021’de yeterince Atatürkçü olmadıklarını neden göstererek CHP’den ayrılmış ve AK Parti’ye geçmişti. 

6'ncı sırada yer alan Savcı Sayan, 2006-2009 yılları arasında İzmir Çağdaş Romanlar Derneği Başkanlığı ve 2009-2011 yılları arasında İzmir Romanlar Federasyonu Kurucu Başkanlığı yaptı. Deniz Baykal döneminde CHP'de siyaset yapan, daha sonra AK Parti'ye geçen Sayan, milletvekili adayı olmak için Ağrı Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmişti.

CHP

Listenin ilk sırasında gazeteci ve siyaset bilimci Yüksel Taşkın yer alıyor. Eski Taraf yazarı Taşkın, FETÖ sempatizanı olmakla itham edilse de iddiaları reddediyor. 

taşkın

Listenin 2'nci sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tuncay Özkan yer alıyor. Özkan, 25 ve 26. Dönemde İzmir Milletvekili seçilmiş ve Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyeliği yapmıştır. Ergenekon soruşturmasında 2008’de tutuklanmış ve 2014’te tahliye edilmişti. 

3'üncü sırada yer alan Sevda Erdan Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanları hedef alarak "sürtük" demesi hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve bu nedenle ölüm tehditleri aldığını belirtmişti.

Listenin 4'üncü sırasında TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü Murat Bakan yer alıyor. Bakan, Aralık 2016’dan beri teröristler tarafından kaçırılan asker ve polislerin kurtarılması için dönemin başbakanı Binali Yıldırım, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı soru önergesi vermiş ama konuyla ilgili hiçbir şey yapılmamıştı. 

DEVA Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya 6'ncı ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Haydar Altıntaş 7'nci sırada yer alıyor. Listenin sekizinci sırasında ise CHP Parti Meclis üyesi olarak Doğu ve Güneydoğu/Doğu Masası Koordinatörlüğü ve Saha Çözüm Masası Koordinatörlüğü yürüten Devrim Barış Çelik bulunuyor. 

İYİ Parti

Listenin ilk sırasında İYİ Parti Millî Savunma Komisyonu Üyesi Dursun Müsavat Dervişoğlu, 2'nci sırasında İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale yer alıyor.

müsavat

Listede bulunan diğer adaylar ise Öztürk Keskin, Ülkü Doğan, Ali Topçu, Figen Yıldırım ve Lütfü İlteriş Öney.

MHP

Listenin ilk sırasında Tarım, Orman Ve Köyişleri Komisyonu Başkanvekili Hasan Kalyoncu yer alıyor. Kalyoncu, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nda, Türk Eğitim Sen'de ve Türkiye Kamu Çalışanlar Vakfı'nda yöneticilik yapmıştı.

kalyoncu

Listenin 2'nci sırasında ise MHP Genel Sekreter Yardımcısı Bahadır Bumin Özarslan yer alıyor. 

Listede bulunan diğer adaylar ise Cihan Aslan, Selahattin Şahin ve Ufuk Aksoy.

Yeşil Sol Parti

Parti, bölgede sadece üç milletvekili adayı gösterdi.

Devrimci Parti Genel Başkanlığı yapmış Burcugül Çubuk listenin ilk sırasında yer alırken Abdulmecit Yıldırım 2'nci ve Semra Kıratlı 3'üncü sırada yer alıyor. 

çubuk

Emek ve Özgürlük İttifakı'ndaki Türkiye İşçi Partisi, bu bölgede milletvekili adayı çıkarmayarak YSP'yi destekledi. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

milletvekili

kumpas

İzmir

Balçova

Buca

Çeşme

Gaziemir

Güzelbahçe

Karabağlar

Karaburun

Konak

Narlıdere

Seferihisar

Torbalı

Urla

İYİ Parti

Saadet Partisi

Millet İttifakı

Cumhur İttifakı

Mehmet Kasapoğlu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Mahmut Atilla Kaya

Sabah

Şebnem Bursalı

FETÖ

Pensilvanya

Fethullah Gülen

Mehmet Ali Çelebi

ğdaş

Roman

Deniz Baykal

YAZARLAR

İdil Yılmaz

Intern at Aposto

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;