aposto-logo
TR
TREN

Protomartyr, Formal Growth in the Desert

Protomartyr, 6. stüdyo uzunçalarları Formal Growth in the Desert'le alametifarikaları ses manzaralarının özünü ve motiflerini korudukları konforlu bir iddiasızlık vadetti.

Albüm:  Protomartyr - Formal Growth in the Desert

Süre: 37 dakika

Plak şirketi: Domino Records

Yayın tarihi: 2 Haziran 2023

Detroit, Michigan'dan temellenen ve gürültülü ses manzaraları, kasvetli atmosferikliği ve frontman Joe Casey'in Mark E. Smith-vari vokal cümlelemeleriyle günümüzün bereketli post-punk müziğinde istisnai bir yere konumlanan Protomartyr, 6. stüdyo uzunçalarları Formal Growth in the Desert'le alametifarikaları müzikal pratiklerini yeniden uygulamaya koydukları konforlu bir iddiasızlıkla geri döndü.

Protomartyr, Formal Growth in the Desert

Zira grup, artık ses dünyalarıyla özdeş olan Casey'in nevişahsına münhasır vokal performans çeşitlemelerini ve bunları kuşatan bol yankılı ve keskin gitar görkemliliğini büyük ölçüde korudu. Bir Protomartyr formülü diyebileceğimiz "Motor şehri Detroit"in The Stooges ve MC5 gibi proto-punk öncülerinin patlayıcı garaj rock 'n roll'ları; The Fall, Pere Ubu ve Bauhaus gibi grupların katmanlı ve karanlık post-punk / gothic rock gitar giriftliklerine eşlik etmeye devam etti. 

ABD'yle Meksika arasındaki sınırda, Torillo adındaki küçük bir kasabada konumlanan meşhur Sonic Ranch stüdyolarında kaydedilen Formal Growth in the Desert; öz nefret, nikotin sakızları, kaybedilen yakınlar, aşk hasreti, günümüzün neo-liberal toplumlarının ekonomik güvencesizliği ve daha nice konu arasında salınan yer yer alaycı, yer yer de depresif bir Protomartyr klasiği. 


İncelediğim albümlerden favori şarkıları, öne çıkardığım teklileri ve daha fazlasını bir araya getiren "haftanın bir keşif özeti" mahiyetindeki çalma listemiz de hemen aşağıda.

Dinle

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

post-punk

gitar

Protomartyr

in the Desert

Domino Records

Detroit

igan

Joe Casey

Mark E. Smith

Formal Growth in the Desert

th in the

ert

The Stooges

proto-punk

Meksika

Torillo

Sonic Ranch

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🌄 Foo Fighters'ın yeni solukları, Protomartyr'ın kederli hicivleri

Foo Fighters ve kaybedilenlerin ardından yeni başlangıçlara çıkan taze solukları, Protomartyr'ın keder eşlikli kişi, kurum ve düzen hicivleri, Beach Fossils'in

11 Haz 2023

Laurie Anderson Park West kulisinde, Chicago, Illinois, 1982. | Fotoğraf: Paul Natkin

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;