aposto-logo
TR
TREN

Squid, O Monolith

O Monolith, Squid'in ilk albümleriyle ipuçlarını verdiği ve artık onların alametifarikası diyebileceğimiz ses motifleriyle örülü müzikal estetiklerini devam ettiren bir çalışma.

Albüm: Squid, O Monolith

Süre: 41 dakika

Plak şirketi: Warp Records

Yayın tarihi: 9 Haziran 2023

Büyük ölçekte Birleşik Krallık'ın, küçük ölçekte Londra'nın bereketli çağdaş gitar müziği sahnesinin en orijinal ve fütüristik gruplarından Squid; 2010'lu yılların ortasında kurulmuş, müziği duymak için beklemeye vakti olmayan Speedy Wunderground plak şirketinin ve Dan Carey'nin tedrisatından geçmiş ve ilk kısaçalarları Town Centre'la adlarını parıldatan modern bir post-punk albümüne imza atmıştı. 

Öte yandan, post-punk müziğinin modern dirilişinde iyice pastişleşen ve jenerik bir taklitçiliğe sıkışan gruplar arasında Squid, Warp Records etiketiyle çıkardıkları ilk uzunçalarları Bright Green Field'la post-punk temellerini elektronik ses manzaraları, krautrock esinleri ve deneysel kompozisyonlarla avangart bir düzleme oturtmuştu. İşte grubun ikinci albümü O Monolith, Squid'in ilk albümleriyle ipuçlarını verdiği ve artık onların alametifarikası diyebileceğimiz ses motifleriyle örülü bu müzikal estetiği devam ettiren bir çalışma. 

Squid, O Monolith

Pandemi sonrası grubun geri döndüğü canlı müzik sahnelerindeki doğaçlama performanslarda açığa çıkan fikirlerin temelini oluşturduğu O Monolith, tıpkı ilk albümleri gibi şehir yaşamın curcunasından uzakta, Peter Gabriel'in Batı Londra'nın bir taşrasındaki stüdyolarında kaydedildi. Berlin School esinli ambient atmosferikliğini girift bir deneysel rock'ın zikzaklı ve progresif bir yorumunda kullanan Squid, albümün kayıtları esnasında kuşatıldıkları güneşle yıkanan alanların müzikal bir izdüşümü yarattı âdeta. Grubun rock 'n roll enstrümantasyonu üstüne yerleşen ve O Monolith'e Klaus Schulze-vari bir analog elektronikliğini getiren synthesizer kullanımının bundaki payı büyük. 

Diğer taraftan tüm bunlar, Squid'in hâlihazırda özdeşleştiği sıra dışı müzikal formülünün daha önce de denenmiş bileşenleri. Evet, grup kosmiche musik'in ilhamlarını büyütmüş; Tortoise'a benzer drone ses pasajları gibi eklemelerle çehresini zenginleştirmiş olabilir. Ancak onlarını tanımlayan kendilerini aşan yenilikçiliklerini ne ölçüde gerçekleştirdikleri ise ciddi bir şüphenin konusu yine de.


İncelediğim albümlerden favori şarkıları, öne çıkardığım teklileri ve daha fazlasını bir araya getiren "haftanın bir keşif özeti" mahiyetindeki çalma listemiz de hemen aşağıda.

Dinle


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

post-punk

krautrock

synthesizer

Squid

Monolith

Warp Records

Birleşik Krallık

Londra

Speedy Wunderground

Dan Carey

Bright Green Field

Peter Gabriel

Berlin School

Klaus Schulze

kosmiche musik

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🌫️ King Krule'un yavaş çekim cızırtıları, Janalle Monáe'nin şehvetli dansı

King Krule'un slowcore sularına dalıp dalıp çıkan kasvetli gitar baladları, Janalle Monáe'nin reggae yankılı dans şarkıları, Squid'in yeni ancak tanıdık hilkat garibeliği.

18 Haz 2023

Fotoğraf: Herman Leonard

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;