aposto-logo
TR
TREN

Tosyalı Habertürk’e mi talip?

Ciner Grubu, Habertürk'ün satılacağı iddialarını yalanladı; fakat Tosyalı'nın yakın çevresine medya grubuna talip olduğunu söylediği ifade ediliyor.

1 Haziran - Techcareer.net
Techcareer.net ile birlikte

Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu: Techcareer.net Yeni nesil teknoloji kariyeri platformu olan Techcareer.net, teknoloji yeteneklerini keşfederek onları ücretsiz yetiştiriyor ve işverenlerle buluşturuyor. Techcareer.net: Bilişim ve teknoloji ekosistemine yetenekli adaylar kazandırma amacıyla yola çıkan heyecanlı bir start-up’ın hikâyesi. Düzenlediği Bootcamp’lerle katılımcılara hem iş fırsatları hem de ücretsiz eğitim olanağı sunarken diğer yandan şirketlerin işe alım ihtiyaçlarına uygun pozisyonlar için “Hiring Challenge” adı verilen yarışmalar düzenliyor. Hackathon adı verilen etkinliklerde ise dijital yetenekler takımlar hâlinde veya bireysel olarak yarışarak ödül kazanabiliyor ve iş fırsatları yakalayabiliyor. Dahası: Mart ayında yapılan son yenilikle birlikte şirketler, teknoloji alanındaki tüm açık pozisyonları için Techcareer.net adresi üzerinden ilan yayınlayabiliyor. Böylece şirketler, dijital yeteneklere direkt ulaşma fırsatı yakalıyor ve teknoloji alanındaki açık pozisyonlarını en kısa sürede kapatma imkânına sahip oluyor. Neden yeni nesil? Ekip olarak Agile modelinin Scrum metodolojisini kullanan Techcareer.net , Google Cloud altyapısı üzerinde mikroservis mimarisiyle çalışıyor ve Devops metodolojilerini tüm süreçlerinde uyguluyor. Yapay zekâ destekli çözümlerle hem adaylara hem işverenlere en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor. Techcareer.net ’i buradan inceleyebilir, teknoloji sektöründeki en yeni iş ilanlarına ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Ciner Grubu’na ait Habertürk’ün iktidara yakın bir iş insanına satılacağı iddiası 28 Mayıs seçiminin ardından sosyal medya ve çeşitli medya kanallarında dillendirilmeye başlandı. Gazeteci Fatih Altaylı’nın iki seçim arası dönemde kanaldan ayrılma kararı da medya grubunun satılacağı iddialarını güçlendirdi. Medyada yer alan haberlerde, aralarında Habertürk, Bloomberg HT ve Show TV’nin yer aldığı Ciner Medya Grubu’nun iktidara yakınlığıyla bilinen Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding veya Fuat Tosyalı yönetimindeki Tosyalı Holding’e satılacağı dile getirildi. Ancak, Habertürk’ten yapılan açıklamada "Bir sosyal medya hesabından paylaşılan Ciner Yayın Holding'e ait Habertürk, Show TV, Bloomberg HT kanallarının bazı gruplarla satışı için masada olduğu şeklindeki iddia asılsızdır. Gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." ifadeleriyle satış iddiaları yalanlandı.

Konuya yakın kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’nın yakın çevresine “Habertürk’ü satın almak istiyoruz, görüşmeler devam ediyor. Fiyatta anlaşmayı bekliyoruz” dediği öğrenildi.

Tosyalı Holding ve kamu ihaleleri

Dünyanın en büyük çelik üreticileri arasında yer alan Tosyalı Holding, AK Parti döneminde aldığı kamu ihaleleriyle başta demir-çelik, boru üretimi ve liman işletmeciliği olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın kişisel ilişkilere sahip olduğu iddia edilen şirketin yönetim kurulu başkanı Fuat Tosyalı, Türkiye Varlık Fonu ve TOGG’un Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

Fuat Tosyalı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi olduktan sonra fona bağlı şirketler arasında yer alan BOTAŞ, Türkşeker ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndan 860 milyon TL değerinde 14 ayrı ihale almıştı. Tosyalı Holding’in, Osmaniye ve İskenderun’da yapacağı yatırımlara Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıkları tarafından gümrük vergisi muafiyeti, katma değer vergisi istisnası, sigorta primi desteği ve vergi indirimi gibi birçok teşvik sağlanmıştı.

Fuat Tosyalı ayrıca, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Varlık Fonu’na bağlı BOTAŞ’a yaptığı 49 milyon 533 bin liralık boru satışıyla da gündeme gelmişti. Tosyalı Holding’in BOTAŞ’tan aldığı toplam ihalenin değerinin 1 milyar lirayı aştığı belirtiliyor.

Savunma sanayi, diplomasi ve belediye

Tosyalı Holding, 2021 yılında da Ethem Sancak ve Talip Öztürk’ün BMC’deki %50,1 hissesini 480 milyon dolara satın almıştı. Tosyalı bu satın alımla, Altay Tankı’nın üreticisi BMC’nin büyük ortağı oldu. Eski AK Partili ve şimdi Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Ethem Sancak, 2014 yılında BMC’nin tamamını TMSF’den 751 milyon liraya satın almıştı.

Fuat Tosyalı’nın kardeşi Fatih Tosyalı ise AK Parti’nin İskenderun Belediye Başkanı olarak görev yapıyor. Depremlerde yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi’ni ziyarete gelen Fatih Tosyalı, depremzedelerden tepki görerek hastane bahçesinden kovulmuştu. Tosyalı Holding’in İskenderun’da yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde yatırımı bulunuyor.

Fatih Tosyalı ayrıca, AFAD tarafından deprem bölgesine gönderilen yardım kolilerine kendi etiketini yapıştırarak dağıtmasıyla gündeme gelmişti.

Demir-çelik sektöründe Türkiye'nin en büyük şirketlerinden olan Tosyalı Holding'in sahibi Tosyalı ailesi, fahri konsolos unvanıyla diplomatik faaliyetlerde de bulunuyor. AK Parti'nin İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Fatih Tosyalı Slovenya'nın Hatay fahri konsolosuyken yeğeni Şerif Tosyalı ise Karadağ'ın Hatay fahri konsolosu görevinde. 28 yaşına fahri konsolos olan Şerif Tosyalı aynı zamanda DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı unvanını da taşıyor. Tosyalı Holding, 2012 yılında Karadağ'da bulunan Zelzejara Çelik Fabrikasını satın aldı ve fabrika hâlihazırda faaliyetlerine devam ediyor.

Gazeteci Ali Çağatay'ın 29 Mayıs'ta paylaştığı Habertürk'ün satılacağı iddiası, kısa süre içerisinde Habertürk tarafından yalanlansa da özellikle Fatih Altaylı'nın 14 Mayıs seçiminin ardından kanaldan istifa ettiğini açıklaması satış iddialarını güçlendiriyor.

Fuat Tosyalı'nın yakın çevresine Habertürk'ü satın alma isteğini dile getirmesi ve Habertürk'ün internet sitesinde 29 Mayıs'tan bu yana yeni bir köşe yazısı yayımlanmaması, tarafların fiyat üzerinde anlaşmaya çalıştığı ihtimalini akıllara getiriyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

gümrük vergisi

katma değer vergisi

Ciner Grubu

Habertürk

Fatih Altaylı

Bloomberg HT

Show TV

Ciner Medya Grubu

Mehmet Cengiz

Cengiz Holding

Fuat Tosyalı

Ciner Yayın Holding

Türkiye Varlık Fonu

BOTAŞ

Türkşeker

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı

İskenderun

Varlık Fonu

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GünsonuAposto Günsonu

BÜLTEN SAYISI

📬 Gezi'nin 10. yılı

Yatırımcıların işlemlerinde yapay zekâ kullanımı artıyor. Ciner Grubu'na ait olan Habertürk'ün Tosyalı Holding'e satılacağı iddiaları gündeme geldi. NASA, UFO'lara ilişkin halka açık bir toplantı düzenledi.

01 Haz 2023

Techcareer.net ile birlikte
Fotoğraf: Independent

YAZARLAR

Abdullah Esin

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Dış politika, diplomasi ve politik ekonomi alanlarında araştırmalar yapmaktadır.

Aposto Günsonu

Hafta içi her gün 18.30’da o gün dünyayı ve Türkiye'yi şekillendiren gelişmeler e-posta kutunda. Kısa, yalın, öz.

İLGİLİ OKUMALAR

;