Yeni Kabine açıklandı: Kim, kimdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün yeni Kabine'de yer alan bakanları açıkladı. Eski Kabine'den yalnızca iki kişi yeni dönemde devam etti, Kabine'de kimi isimler beklenen görevi alırken kimi isimler de "sürpriz" olarak nitelendirildi.

Together with Schneider Electric

Sürdürülebilir bir dünyanın tohumlarını ekiyor: Schneider Electric Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü Sürdürülebilir bir dünyanın mümkün olduğunu ortaya koyduğu çalışmalarla kanıtlayan Schneider Electric , 5 Haziran Dünya Çevre Günü ’nde, küresel iklim değişikliğiyle mücadele için bireysel olarak eyleme geçmek isteyenleri Tohum Hareketi ’ne ortak olmaya davet ediyor. Siz de Schneider Electric Tohum Hareketi ’ne katılabilir, buradan seçeceğiniz tohumların sizin adınıza doğayla buluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik, her biri gelecek için umut olan bu tohumların serüvenini online olarak takip etmek de mümkün. Neden küresel iklim değişimiyle mücadelede yer almaya ihtiyacımız var? Bugün gezegenimizin sağlığı için üç önemli gündeme çözüm sunmalıyız. Tüm yaşamı felç eden küresel pandeminin ardından hâlen sosyal ve ekonomik olarak iyileşme sürecindeyiz. Enerji krizi nedeniyle hayatın her alanına etki eden enerji kaynaklarına erişim her geçen gün zorlaşıyor. Sıcak hava dalgaları, fırtınalar ve seller gibi iklim krizinin sarsıcı etkileri bir an önce harekete geçmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu sorunlara çözüm bulmak için şirketler ve hükümetler önemli taahhütler verse de henüz arzu edilen noktada değiliz. 2030 yılı için sürdürülebilirlik taahhütlerinde bulunan kurumların sadece %8’i planlarına uygun hareket ettiğini açıkladı. Ancak bu durum hızla tersine çevrilebilir. Yapılan araştırmalar mevcut teknolojinin karbon emisyonlarının %70’ini elimine etme gücü olduğunu gösteriyor. Schneider Electric de Elektrik 4.0 adı verilen bir yaklaşımla bu süreci hızlandırmanın ve kolaylaştırmanın mümkün olduğunu savunuyor. Bu stratejiyle elektrifikasyon (yeşil enerji) ve dijitalleşme (akıllı ve bağlantılı sistemler) ile bugünkü karbon emisyonlarının yaklaşık %90’undan sorumlu olan enerjiyi dönüştürmek mümkün . Bunun ilk örnekleri olarak Schneider Electric, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Deniz Feneri unvanıyla ödüllendirilmiş beş fabrikaya sahip. Avrupa’nın ilk “Akıllı Fabrikası” seçilen Manisa fabrikası da bunlardan biri. Şirketin pek çok sektörde sürdürülebilir değerler üreten çözümleri mevcut. Örneğin; tarım sektöründe suyun %50’ye varan oranlarda daha verimli kullanılması için bulut tabanlı ve mobil bir çözümün geliştirilmesinde rol aldı. Böylece tarımda devrimsel bir dönüşüme imza atıldı.

Learn more

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün TBMM'de yemin etti. TBMM'nin ardından Anıtkabir'i ziyaret eden Erdoğan, daha sonra düzenlenen göreve başlama töreninde yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'ni açıkladı. 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cevdet Yılmaz
 • İçişleri Bakanı: Ali Yerlikaya
 • Adalet Bakanı: Yılmaz Tunç
 • Dışişleri Bakanı: Hakan Fidan
 • Hazine ve Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek
 • Millî Savunma Bakanı: Yaşar Güler
 • Millî Eğitim Bakanı: Yusuf Tekin
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş
 • Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
 • Ticaret Bakanı: Ömer Bolat
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan
 • Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkınbak
 • Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar
 • Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Nuri Ersoy
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kacır
 • Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdülkadir Uraloğlu

Kim, kimdir? 

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde bu dönem 1 Cumhurbaşkanı Yardımcısı yer alırken 18 kişilik kabinede yalnızca 1 kadın yer aldı. Bir önceki kabineden yalnızca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy görevlerini sürdürdü. Peki, diğer isimler? 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Kabinenin tek Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan Cevdet Yılmaz, 1967, Bingöl doğumlu.

Eğitimi: ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümü mezunu Yılmaz, yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, doktorasını Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamlamış.

Görevleri: Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevlerini yürüten Cevdet Yılmaz, Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümer Halı’da yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Yılmaz, 23, 24, 26 ve 27. dönemlerde Bingöl, 25. Dönem’de Diyarbakır Milletvekili seçildi. Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı da yapan Cevdet Yılmaz, 60. Hükümet’te Devlet Bakanı; 61., 62. ve 64. Hükümetlerde Kalkınma Bakanı, 63. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. Yılmaz Başbakan Yardımcılığı görevini Ali Babacan'dan devralmıştı. Yılmaz, geçtiğimiz dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü.

Ayrıca: 2013 yılında gerçekleşen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile dönemin Başbakanı Erdoğan'ın görüşmesinde Cevdet Yılmaz da yer almıştı. 2020 yılında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı'na gelen Yılmaz, henüz seçilmeden önce partilileri tarafından tebrik edilmiş, seçim gerçekleşmeden yapılan bu tebrikler de tepki çekmişti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 

İçişleri Bakanı olan Ali Yerlikaya, İstanbul Valisiydi. Yerlikaya, Erdoğan'a ve ailesine olan yakınlığıyla da tanınıyor. Yerlikaya, 1968, Konya doğumlu. 

Eğitim: Yerlikaya, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi “Kamu Yönetimi” bölümünden mezun oldu. 

Görevleri: 1990’da kaymakam adayı olan Yerlikaya, Kayseri'nin Felahiye Şanlıurfa'nın Hilvan ve Yozgat'ın Sarıkaya ilçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliğine 2003'te, Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevine 2004’te atanan Yerlikaya, 2007-2018’de Şırnak, Ağrı, Tekirdağ ve Gaziantep Valisi olarak görev yaptı, İstanbul Valiliği’ne ise 26 Ekim 2018'de atandı. 

Ayrıca: Yerlikaya, 2019 yerel seçimlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptal edilmesi üzerine İBB Başkanvekili olarak görevlendirilince makam odasına İmamoğlu tarafından asılan Atatürk portresini, kaldırmıştı. Yeniden seçilen İmamoğlu göreve geldiğinde, Atatürk tablosunu yeniden asmıştı. Bundan birkaç ay sonra İstanbul Valiliği'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Vali Yerlikaya'nın yer aldığı bir fotoğrafta bulunan Atatürk portresinde Atatürk’ün kaşlarının birleştirildiği görüntü tepki toplamıştı. 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 1971, Bartın' doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Anabilim Dalında tamamladı.

Görevleri: AK Parti'den 23., 24., 25., 26. ve 27. dönemlerde Bartın Milletvekili seçilen Tunç, TBMM Adalet Komisyonu Başkanlığı ve AK Parti Grup Başkanvekilliği görevlerinde de bulundu.

Ayrıca: Yılmaz Tunç, Birleşik Arap Emirlikleri'ni “FETÖ finansörü” olmakla suçlayan eski AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın 'istifası'nın ardından aynı göreve getirilmişti. Ancak Tunç'un da Türkçe Olimpiyatları'na katıldığı fotoğraflar sosyal medyada yayılmıştı. Öte yandan Tunç, 2013 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin "Ergenekon örgütü" ile ilgili açıklamasını duyurarak sosyal medya hesabından, "Ergenekon’u ‘Hükümeti şiddet yoluyla devirmek isteyen bir terör örgütü’ olarak tanımlayan AİHM kararı da mı gayrimeşru?" ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan 

2010 yılından bu yana Millî İstihbarat Teşkilatı başkanlığı yapan Fidan, 1968, Ankara doğumlu. 1986'dan 2001'e kadar TSK'da görev alan Fidan, askerliği bırakmasının ardından ABD'de Maryland Üniversitesine bağlı University of Maryland University College'dan yönetim ve siyaset bilimi alanından lisans dereceleri aldı. Bilkent Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 

Görevleri: Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda çalışan Fidan 2001'den itibaren iki yıl Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak görev yaptı. 2003'te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) başkanlığına atandı. 2007'de başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 2010'da MİT müsteşarlığı görevine atandı. Atandığında 42 yaşında olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde göreve gelen en genç MİT müsteşarı oldu.

Ayrıca: 2011'de Çözüm Süreci kapsamında terör örgütü PKK'nın sözde yöneticilerinden Mustafa Karasu ve Sabri Ok ile gerçekleştirdiği görüşmeler Dicle Haber Ajansı tarafından sızdırılmıştı. Ajans, siber saldırı nedeniyle kayıtların sızdırıldığını söylemişti. 2012 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, KCK operasyonunda şüpheli sıfatıyla Fidan'ı ifadeye çağırmış, bunun üzerine hükümet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 26. maddesinde değişiklik yaparak; MİT mensuplarının veya özel bir görevi ifa etmek üzere başbakan tarafından görevlendirilen kişilerin, görevin niteliğinden doğan ve görevi ifa sırasında işledikleri iddia edilen suçlar nedeniyle haklarından soruşturma yapılması başbakanın iznine bağlamıştı. Fidan, 2015 yılında AK Parti'den milletvekili olmak için görevinden istifa etmiş, birkaç ay sonra ise görevine geri dönmüştü. Suç örgütü lideri Sedat Peker'in ifşaatlarında Hakan Fidan'ın da adı geçmişti. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 

Şimşek, 1967'de Batman'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını ise Birleşik Krallık'ta University of Exeter'de tamamladı.

Görevleri: 22 Temmuz 2007 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından kurulan 60. Hükümet'te Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı olan ve 1 Mayıs 2009'da ilan edilen kabine değişikliği ile Maliye Bakanlığı görevine atanan Mehmet Şimşek, daha sonra Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine getirilmişti. 2018 yılında yeni sistemde kurulan kabinede yer almayan ve milletvekili adayı olmayan Şimşek aktif siyaseti bırakmıştı. 

Ayrıca: Şimşek, devlet kurumlarındaki araçlara harcanan paranın Türkiye'nin millî gelirinde ve bütçesinde "çerez parası" bile olmadığını öne sürmüş, "Araç saltanatı diye ortalıkta bu işin istismarını yapanlar, topu topuna genel müdür ve üstünden bahsediyor. Taş çatlasa 2 bin genel müdür var. Hadi 40 müsteşar ve 100 müsteşar yardımcısı olsa abartıyorum, 26 bakan bunların hepsini toplasanız Türkiye’nin millî gelirinde, bütçesinde çerez parası değil, çerez." ifadelerini kullanmıştı. Şimşek, 1999'da getirilen deprem vergilerinden elde edilen gelirin deprem için değil duble yol, sağlık ve eğitim harcamaları için kullanıldığını açıklamıştı. 

Bununla birlikte: Şimşek, Maliye Bakanı olduğu dönemde CHP’nin "emekli ikramiyesi" vaadi için "Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler, sadece şapka çıkartmam, yani ben samimi olarak söylüyorum, derim ki: Ben de CHP’ye oy vereceğim… Biliyorsunuz toplumda bir söz var; Bekara karı boşamak kolay… 11 milyona yakın emeklimiz var. Çarpın bir bakayım… Yani bir kalemde bütçe açığını yüzde 70 arttıracak, gerçekçi değil." demişti. Ancak, partisi onun ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olduğu dönemde emekliye bayram ikramiyesi uygulamasını hayata geçirmişti.

Yeni dönem Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde yer alan bakanlara ilişkin bilgilere yarınki Günün Hikâyesi'nde devam edeceğiz.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Milletvekili

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Cumhurbaşkanı

Cevdet Yılmaz

Ali Yerlikaya

Yılmaz Tunç

Hakan Fidan

Mehmet Şimşek

Yaşar Güler

Yusuf Tekin

Mahinur Özdemir Göktaş

Fahrettin Koca

Ömer Bolat

Vedat Işıkhan

Osman Aşkınbak

Mehmet Özhaseki

Alparslan Bayraktar

Mehmet Nuri Ersoy

Mehmet Fatih Kacır

İbrahim Yumaklı

Abdülkadir Uraloğlu

Cevdet Yılmaz

Bingöl

ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümü

Denver Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

Başbakan

Devlet Planlama Teşkilatı

Ulusal Ajans

Diyarbakır

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

🗞️ Yeni kabine, "etkili muhalefet"

Günaydın. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün yeni Kabine'de yer alan bakanları açıkladı. CHP'nin Grup Başkanı Özgür Özel seçildi. Yeni Meclis Başkanının ise Salı günü seçilmesi bekleniyor.

05 Haz 2023

AA

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;