Intel ile ilgili hikayeler

• Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel , İrlanda'daki yeni üretim tesisi için kurulan ortak girişimdeki %49'luk hissesini 11 milyar dolar karşılığında satmak üzere Apollo Global Management ile anlaşmaya vardı. Hatırlatma: Intel'in 18,4 milyar dolar yatırım yaptığı, Avrupa'daki ilk yüksek hacimli aşırı ultraviyole litografi üretim merkezi olan Fab 34, Eylül 2023'te İrlanda'nın Leixlip kentinde faaliyete geçmişti.

06 Haz 2024

• Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel, İrlanda'daki Fab 34 EUV litografi tesisi için kurulan ortak girişimdeki %49'luk hissesini 11 milyar dolar karşılığında satmak üzere Apollo Global Management ile anlaşmaya vardı. Bir adım geriden: Avrupa'daki ilk yüksek hacimli EUV litografi tesisi Fab 34, Eylül 2023'te İrlanda'nın Leixlip kentinde faaliyete geçmişti.

06 Haz 2024

• Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel, İrlanda'daki Fab 34 EUV litografi tesisi için kurulan ortak girişimdeki %49'luk hissesini 11 milyar dolar karşılığında satmak üzere Apollo Global Management ile anlaşmaya vardı . Bir adım geriden: Avrupa'daki ilk yüksek hacimli EUV litografi tesisi Fab 34, Eylül 2023'te İrlanda'nın Leixlip kentinde faaliyete geçmişti.

05 Haz 2024

• Intel , sunuculara yönelik 6. nesil Xeon işlemcilerini tanıttı. Xeon çipleriyle veri merkezi pazarında AMD'ye kaptırdığı payı geri kazanmayı hedefleyen şirket, Gaudi 3 yapay zeka hızlandırıcı çiplerini de rakiplerinden çok daha uygun fiyatla satışa sunacağını bildirdi. Ayrıntılar: Intel'in veri merkezi çiplerindeki pazar payı geçen yıl 5,6 puan gerileyerek %76,4'e düşmüştü. AMD'nin ise pazarın %23,6'sına hakim olduğu değerlendiriliyor.

04 Haz 2024

• Yapay zeka girişimi Scale AI, Accel liderliğindeki yatırım turunda 1 milyar dolar finansman topladı. Şirket, bu yatırım turuyla birlikte değerlemesini 13,8 milyar dolara çıkardı. Yeni yatırım, şirketin veri etiketleme ve yönetme alanlarındaki etkinliğini genişletmek için kullanılacak. Ayrıntılar: Tura; Amazon, Meta, Cisco, Intel, AMD, NVIDIA, Coatue, Y Combinator, Index Ventures, Founders Fund, Tiger Global Management, Thrive Capital ve Wellington Management gi...Devamını Oku

25 May 2024

• Nvidia ve Apple'ın çip tedarikçisi TSMC, yeni çip üretim teknolojisi "A16"nın üretimine 2026'nın ikinci yarısında başlayacağını duyurdu . Bir adım geriden: Intel, Şubat ayında dünyanın en hızlı bilişim çipinin üretiminde TSMC'yi geçeceğini iddia ettiği yeni teknolojisi "14A"yı tanıtmıştı.

30 Nis 2024

• Cumhuriyetçi milletvekilleri Marco Rubio ve Elise Stefanik, Biden hükümetinin Çin merkezli Huawei'ye yapılan satışları engellemesi için çağrıda bulundu . Bir adım geriden: Huawei'nin ilk AI destekli dizüstü bilgisayarı MateBook X Pro'nun ABD merkezli Intel'in yeni Core Ultra 9 işlemcisi ile geçen hafta piyasaya sunmuştu. Bu nedenle Cumhuriyetçi milletvekilleri, Ticaret Bakanlığı'nın Huawei'ye çip satması için Intel'e izin verdiğinden şüphelenmişti.

26 Nis 2024

• ABD Ticaret Bakanlığı, Çin'le rekabet edebilmek için çip Ar-Ge'sine 11 milyar dolar harcayacak. Yatırım, ABD'nin yarıiletken sektöründeki gücünü artırmak için 2022'de kabul edilen CHIPS yasası kapsamında yapılacak. Hatırlatma dozu: ABD hükümeti, CHIPS yasası dahilinde Intel ve TSMC gibi şirketlerin ülkedeki üretimini teşvik etmek için 39 milyar dolar yatırım yapmıştı.

25 Nis 2024

• Intel, ABD'nin ihracat kontrolleri ve yaptırımlarına uymak için, Çin'e özel kabiliyetleri azaltılmış iki AI çipi sunacağını açıkladı . Şirketin 12 Nisan'da kendi sitesinde yayımladığı habere göre HL-328 çipi Haziran'da, HL-388 ise Eylül'de çıkacak. Dahası: Intel'in rakibi, dünyanın en büyük çip üreticisi Nvidia da ABD'nin Çin'e gönderilen AI çiplerinin kontrolünü artırmasından dolayı Çin'e özel 3 çip üzerinde çalışmayı planlıyor.

17 Nis 2024

• ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore merkezli Samsung'un Teksas'ta çip üretimini geliştirmesi için şirkete 6,4 milyar dolar teşvik sağlanacağını duyurdu. Böylelikle Samsung, 8,5 milyar dolarla Intel ve 6,6 milyar dolarla TSMC'den sonra Biden hükümetinin Çip Yasası ile verdiği en büyük 3. hibeyi elde etti. Neden önemli? Biden hükümeti, çip üretimini artırmak için yaptığı yatırımlarla ABD'nin Çin ve Tayvan'a olan bağımlılığını azaltmayı hedefliyor.

16 Nis 2024