aposto-logo
TR
TREN

Intel ile ilgili hikayeler

• NVIDIA'nın Windows PC'ler için Arm tabanlı çipler üretmeyi planladığı bildirildi. Reuters'ın haberine göre, şirket, Microsoft'un işletim sistemiyle uyumlu çipleri 2025 yılında piyasaya süreceği aktarılan Nvidia'ının, böylelikle rakibi Intel'i "sessizce alt etmeyi" planladığı belirtiliyor. Geniş açı: Bu hamle, Microsoft'un Windows PC'ler için Arm tabanlı işlemcilerle Apple'a meydan okuma hedefinin de bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. IDC'nin 3. çeyrek verilerine...Devamını Oku

26 Eki 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Savaşın İsrail teknoloji sahnesindeki yansımaları

Ülkenin yavaş yavaş toparlanmaya başlayan teknoloji sektörüne bir darbe de Filistin vurdu

İrem Denli

·

12 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Savaş, İsrail'in teknoloji sektörünü nasıl etkiledi?

Ülkenin yavaş yavaş toparlanmaya başlayan teknoloji sektörüne bir darbe de Filistin vurdu.

İrem Denli

·

12 Eki 2023

IBM, Amazon, Google ve Intel’den Hugging Face’e yatırım

Hugging Face, 235 milyon dolar yatırım alarak dikkatleri üzerine çekti.

01 Eyl 2023

• Intel , gelecek yıl piyasaya süreceği yeni veri merkezi çipinin, mevcut teknolojiye kıyasla enerji verimliliğini 2 katından fazla artıracağını duyurdu. Şirket, yeni “Sierra Forest” çipinin harcanan her watt elektrik başına %240 daha iyi performansa sahip olacağını söyledi.

30 Ağu 2023

• ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo , Çin’e gerçekleştirdiği ziyarette mevkidaşı Wang Wentao ile görüştü. Raimondo, Intel ve Micron gibi ABD şirketlerine yönelik kısıtlamalarla ilgili endişelerini dile getirirdi. Bununla birlikte: Yapılan açıklamada, iki ülkenin ihracat kontrollerine ilişkin bilgi alışverişine başlama konusunda mutabık kaldığı aktarıldı.

30 Ağu 2023

• New York merkezli yapay zeka girişimi Hugging Face ; Google, Amazon, Nvidia ve Intel gibi isimlerin katıldığı Seri D turda 235 milyon dolar yatırım aldı. Hugging Face'in şu ana kadar aldığı yatırım miktarını 395 milyon dolara; değerini ise 4,5 milyar dolara çıkaran bu yatırım, şirketin 170 kişiden olan ekibinin büyütülmesine ek olarak daha fazla yapay zeka ve platformun inşa edilmesi için kullanılacak. Ne yapıyor: Makine öğrenimi ve diğer yapay zeka modelleri, kodla...Devamını Oku

26 Ağu 2023

• Intel , 2022'nin Şubat ayında duyurduğu 5,4 milyar dolarlık Tower Semiconductor satın alma anlaşmasını Çin'deki inceleme sürecinin uzamasının ardından; düzenleyici kurumlarından zamanında onay alınamaması nedeniyle iptal etmeye karar verdi. Arka plan: Aslen İsrail merkezli bir şirket olan Tower Semiconductor'ın Çin'deki yıllık gelirinin 117 milyon doların üzerinde olması nedeniyle anlaşmanın tamamlanması için Çin hükümetinin onayı gerekiyor.

17 Ağu 2023

• Intel , iki dönem üst üste zarar ettikten sonra beklenenden daha iyi ikinci çeyrek sonuçları açıkladı. Şirketin kârlılığa dönmesinin ardından hisseler %6,7 değer kazandı. Intel'in üçüncü çeyrek tahminleri de analist beklentilerinin üzerinde geldi. Şirket 12,95 milyar dolar gelirle hisse başına 13 sent düzeltilmiş kazanç bildirdi.

31 Tem 2023

• Japonya Ticaret Bakanlığı , Tayvan merkezli çip üreticisi TSMC’nin Japonya’da ikinci bir üretim tesisi kurmaya karar vermesi durumunda hükümetin mali yardım sağlamaya istekli olduğunu açıkladı. Bir adım geriden: Son dönemde birçok ülke büyük teşvikler ile yarı iletken üreticilerinden yatırım çekmeye çalışıyor. Daha önce Almanya, Intel'in ülkede kuracağı üretim tesisi için 10 milyar avroya kadar destek vereceğini açıklamıştı.

20 Tem 2023