Qualcomm ile ilgili hikayeler

• ABD merkezli teknoloji şirketi Dell; XPS 13, Inspiron 14, Inspiron 14 Plus, Latitude 7455 ve Latitude 5455 olmak üzere bu yıl toplam 5 yeni dizüstü bilgisayar piyasaya süreceğini açıkladı. Yapay zeka ihtiyaçlarına odaklı yeni bilgisayarların tümü, Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon işlemcilerden güç alacak.

24 May 2024

• ABD Ticaret Bakanlığı, Intel ve Qualcomm'un Huawei'ye yarıiletken satmasına izin veren ihracat lisansını iptal etti. Böylelikle ABD, Huawei'nin dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarında kullandığı çiplere ulaşımını engelledi. Bir adım geriden: Cumhuriyetçi milletvekilleri, Huawei'nin Çin hükümetinin siber casusluk yapmasına yardım ettiğini belirterek Biden hükümetinin ABD teknolojisinin şirkete verilmesini engelleyen yaptırımlarının artırılmasını istemişti.

10 May 2024

• ABD Ticaret Bakanlığı, Intel ve Qualcomm'un Huawei'ye yarıiletken satmasına izin veren ihracat lisansını iptal etti. Böylelikle ABD, Huawei'nin dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarında kullandığı çiplere ulaşımını engelledi. Bir adım geriden: Cumhuriyetçi milletvekilleri, Huawei'nin Çin hükümetinin siber casusluk yapmasına yardım ettiğini belirterek Biden hükümetinin ABD teknolojisinin şirkete verilmesini engelleyen yaptırımların artırılmasını istemişti.

09 May 2024

• Qualcomm, kapasite ve fiyat olarak orta sınıf cihazlar için üretilen yeni çipseti Snapdragon 8S Gen 3'ü piyasaya sürdü . Yeni çipset ile şirket, üst modeli 8 Gen 3'ün çoğu özelliğini orta sınıf cihazlarda da sunmayı hedefliyor. Detaylar: 8S Gen 3, üst model çipsetinin merkezi işlem birimine (CPU) benzer bir donanıma sahip. Orta sınıf model buna ek olarak cihazlarda çok modlu yapay zeka modellerini destekleyebiliyor ve Llama 2 ile Gemini Nano gibi büyük dil m...Devamını Oku

22 Mar 2024

• Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, 2018'den beri süren antitröst davasında aldığı 1 milyar dolarlık rekor ceza 2022'de iptal edilen Qualcomm'a mahkeme masraflarının 785 bin avroluk kısmının ödenmesine hükmetti. Bu tutar, şirketin temyiz davasını kazanmasının ardından talep ettiği 12 milyon avronun çok altında.

05 Mar 2024

• ABD'li Qualcomm'un İsrail merkezli çip üreticisi Autotalks'u satın alma anlaşması hakkında AB'nin ardından Birleşik Krallık'ta da inceleme başlatıldı . Britanya'nın rekabet kurumunun vereceği karar, incelemenin soruşturmaya dönüp dönmeyeceğini etkileyecek. Autotalks, araç sürüş güvenliğine yönelik teknolojiler üzerinde çalışıyor.

01 Mar 2024

• Qualcomm , şimdiye kadarki en güçlü işlemcisi olduğunu belirttiği Snapdragon X Elite'i tanıttı. 13 milyar parametrede yapay zeka programlarına güç vererek rakiplerine kısayla 4,5 kat daha hızlı yapay zeka işlemi yapabileceği belirtilen işlemcinin, cihazlarının batarya ömrünü de uzattığı ifade ediliyor.

26 Eki 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Otomobil üreticileri yaratıcılaşıyor

Koltuk masajları, akıllı telefonlar ve sürücüsüz özellikler...

15 Eyl 2023

otomobil-ureticileri-yaraticilasiyor
• Apple , 5G çiplerinin tedariki için Qualcomm ile bu yıl sona ermesi beklenen anlaşmasını 2026 yılına kadar uzattı. Neden önemli: Bu, MacBook'larda kendi çiplerini kullanmaya başlayan ve iPhone'lar için de aynısını yapmayı planlayan Apple'ın önümüzdeki üç yıl boyunca tanıtacağı iPhone cihazlarda Qualcomm'un çiplerini kullanmaya devam edeceğine işaret ediyor.

12 Eyl 2023

• Apple , 5G çiplerinin tedariki için Qualcomm ile bu yıl sona ermesi beklenen anlaşmasını 2026 yılına kadar uzattı. Neden önemli? Bu, MacBook'larda kendi çiplerini kullanmaya başlayan ve iPhone'lar için de aynısını yapmayı planlayan Apple'ın önümüzdeki üç yıl boyunca tanıtacağı iPhone cihazlarda Qualcomm'un çiplerini kullanmaya devam edeceğine işaret ediyor.

12 Eyl 2023