aposto-logo
TR
TREN

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

AKDENİZ'İN BAVULU 

İçine eşyalar konan bir nesne mi; hatıraların, anımsamaların merkezi kuvveti mi? Senin bavulunun içinde çorapların ve ayakkabıların mı var, Akdeniz’den taşıdığın kahkahaların, kelimelerin mi?

İllüstrasyon: Ece Tugay

Dikdörtgen, genellikle bir yere giderken içine eşyalar, giyilecekler, sürülecekler, takılacaklar, bazen okunacaklar, yazılacaklar konulan; tekerlekleri kaldırım taşlarına takıldığında hafiften sinirleri bozan ama yaşamımızı ötede bekleyenlere; gezilmiş yerlerin hatıralarını evimize ulaştırdığı için vazgeçilemeyen nesne. Biz bavulun nesne hâlinden bahsetmeyeceğiz şimdi sana ama. 

Açtığında, kalabalık sofraların çatal bıçak sesine karışan kahkahası, zeytinyağının üzerine serpilen kekiğin tadı, okurken kuma düşmüş kitabın huzuru, bu şarkıyı dinlesene diye yanındaki şezlongda yatan insana uzatılan kulaklığın teki var bizim bavulun içinde. Ve tabii ki Akdeniz’in tuzu. İsrail'den yazar Etgar Keret’nin Kapı Birden Vuruldu kitap kompartmanında. Filistin'den yönetmen Elia Suleiman’ın It Must Be Heaven (Burası Cennet Olmalı) filmi gözümüzü kapadığımızda önümüzdeki perdede. Müziğin hikâyesinde: Erland Cooper - Holm Sound. Önümüzde focaccia’ları bandırdığımız tabakta zeytinyağı içinde biberiye, limon, domates; Mısır’a özgü, nohut yerine baklayla yapılan falafel ta'ameya; domatesli ekmek pan con tomato, çıtır çerez gibi yenen padron peppers ve couscous

Cornuda, İtalya’daki Museo del Carattere e della Tipografia'dan Meta Newhouse’ın posterlerini almayı; Amerika'nın en eski haritası olarak kabul edilen, 1832’de Paris’te bir kitapçıda bilim insanı ve harita koleksiyoneri Charles Walckenaer tarafından tesadüfen bulunan, 1853’teki ölümünün ardından İspanya Kraliçesi tarafından alınan ve şimdi, Madrid’daki Museo Naval’da sergilenen Juan de la Cosa haritasını da bavula eklemeyi unutmadık elbette. Yolda, son anda, Atina sokaklarından Ino’nun murallerini de attık. 

Ve patatas bravas’ın kokusunu, Djerba’nın seramiklerini, Fas’ın kaftanlarını, Museu de la Música de Barcelona'nın kolonlarındaki desenlerini, Souk el tayeb'in zahter ve sumaklarını aldık zihnimizin ve kalbimizin bir köşesine.

Bizi hep yukarı çeken cannoli ve Giolitti gelato'yu da unutmadan, çıktık yola. 

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

biberiye

falafel

harita

Ece Tugay

İsrail

Etgar Keret

Filistin

Elia Suleiman

focaccia

padron peppers

Meta Newhouse

Paris

Charles Walckenaer

İspanya

Madrid

Juan de la Cosa

NEREDE YAYIMLANDI?

SOLİSOLİ

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

Haziran, yolumuzun buluştuğu yerde...

Bugün 19 Haziran. Soli'de "Müşterek Sofralar" Günü. Akdeniz bavulumuzu topladık. Çatal bıçak sesine karışan kahkahalar, okurken kuma düşmüş kitabın huzuru, yandaki şezlongda yatan arkadaşa uzatılan kulaklığın teki var içinde.

19 Haz 2021

İllüstrasyon: Yeraz Gökbaş

YAZARLAR

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ OKUMALAR

;