Erzurum’daki saldırıyı kimler destekledi?

Erzurum mitinginde İmamoğlu ve vatandaşlara yapılan taşlı saldırıyı sosyal medya hesaplarından destekleyen kişilerin AK Parti’de görev aldıkları ve geçmişlerinde FETÖ bağlantısı ve yolsuzluklar olduğu ortaya çıktı.

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, dün Erzurum’da düzenlenen mitingde MHP ve HÜDA-PAR bayrakları taşıyan bir grup tarafından taşlı saldırıya uğradı. Mitinge katılan, aralarında yaşlı ve çocukların da olduğu vatandaşların da yaralandığı saldırıya polis müdahale etmedi. Taşlı saldırıda 17 kişinin yaralandığı açıklandı.

İmamoğlu ve mitinge katılan vatandaşlara saldıran grup, mitingin ardından da sokaklarda dolaşmaya devam ederek bazı binalara saldırdı, İYİ Parti’nin bayraklarını indirdi.

Mitinge düzenlenen organize saldırıya polisin müdahale etmemesi, Erzurum Valisi ve Emniyet Müdürü'nün saldırıyı engellemeye yönelik bir müdahalede bulunmaması başta Ekrem İmamoğlu olmak üzere kamuoyunun tepkisini topladı. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı liderleri kamuoyunu sükunete davet eden açıklamalarda bulunurken iktidar kanadından İmamoğlu'nu provokatörlükle suçlayan ve saldırıyı destekleyen açıklamalar geldi.

Saldırıyı kimler engellemedi?

Mitinge düzenlenen taşlı saldırıya kolluk güçleri tarafından herhangi bir engelleme girişiminde bulunulmaması kamuoyunda büyük tepki topladı. Ekrem İmamoğlu da saldırıdan Erzurum Valisi ve Emniyet Müdürü'nü sorumlu tuttu. Saldırının ardından "Bugün Havuzbaşı Kent Meydanı, resmi olarak ilan edilmiş miting alanı değildi. Eğer resmi alan olarak ilan edilen bir miting alanı olmuş olsaydı, birçok daha fazla güvenlik tedbiri alıp bunu sağlayabilirdik." açıklamasında bulunan Erzurum Valisi Okay Memiş, Eski Başbakan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'la birlikte yer aldığı fotoğraf karesiyle biliniyor.

Erkam Yıldırım ve Erzurum Valisi

Fotoğrafta Erkam Yıldırım'ın yanında Erzurum Valisi Okay Memiş ile İl Jandarma Komutanı da yer alıyor. Kamu görevlilerinin Yıldırım'la aynı fotoğrafta yer almasının kamuoyunda tepki toplaması üzerine Vali Memiş "Ortada göründüğü gibi bir durum söz konusu değil. Bize karşı lakayt bir tavır olursa ben bunu fark ederim" açıklamasında bulunmuştu.

Saldırıyı kimler destekledi?

Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Çakallara haddini bildiren tüm vatandaşlarımıza bin selam!” ifadelerini kullandı.

Erzurum Ülkü Ocakları binasına da miting öncesinde asılan afişte İmamoğlu', “YANLIŞ YERDESİN EKREM!” ifadeleri yer aldı.

Ülkü Ocakları Binası

Yeni Şafak yazarı Ömer Lekesiz, Twitter paylaşımında “Erzurum’da şeytan taşlamışlar…” ifadelerini kullandı.

AK Parti Erzurum teşkilatından da mitinge düzenlenen saldırıya destek mesajları verildi. Milletvekili adayları paylaşımlarını gelen tepkiler üzerine silmek zorunda kaldı.

AK Parti Erzurum Milletvekili Adayı Selami Altınok saldırının ardından “Teşekkürler Erzurum” paylaşımını yaptı, ardından da tweeti sildi. Selami Altınok, Aksaray Valisi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulunduktan sonra AK Parti’den milletvekili adayı oldu. Altınok’un, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e devlet tarafından verilen koruma kararında imzası olduğu ortaya çıkmıştı.

Selami Altınok

AK Parti MKYK Üyesi ve Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Emre Cemil Ayvalı da saldırının ardından yaptığı paylaşımda “Demokrasilerde, terör yandaşları vatandaşlarla eşit muamele görmezler” diyerek İmamoğlu’nun mitingine katılan vatandaşları “terör yandaşları” olarak itham etti. Ayvalı da bu paylaşımını sonradan sildi.

Emre Cemil Ayvalı

Cemil Ayvalı, AK Parti'nin FETÖ ile yaptığı siyasi ittifakı kabul eden açıklamalarıyla biliniyor. Ayvalı, CNN Türk'te katıldığı bir programda “İktidara geldiğimde sanki kendi kadrolarım vardı da çok muktedirdim de böyle bir fanteziye mi girdim? Hayır. Bir tarafta darbeci Kemalist gelenek vardı, bir tarafta FETÖ vardı ve bunları birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldık.” demiş ve “FETÖ ile AK Parti bürokraside geçmişte kol kola girdiyse, bunu da farklı darbecileri tasfiye etmek için yaptı” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamalarından ardından gelen tepkiler üzerine Ayvalı görevinden istifa etmişti.

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de saldırıya destek verenler arasında. Diğer AK Partili isimlerin yaptığı gibi İşler de paylaşımını gelen tepkiler üzerine sildi.

Emrullah İşler

Emrullah İşler’in geçmişine bakıldığında ise terör örgütü lideri Fethullah Gülen’i öven paylaşımlarda bulunduğu görülüyor.

Taşlı saldırının ardından Erdoğan’ın videosunu paylaşarak “Sen her övgüye layıksın” diyen AK Parti Erzurum Milletvekili Adayı Mehmet Emin Öz hakkında geçmişte çeşitli yolsuzluk suçlamaları yapıldığı görülüyor. AK Parti Erzurum İl Başkanlığı döneminde partiye yapılan bağışlarla toplam değeri 1 milyon lirayı bulan 3 makam aracı satın alan Öz, bu araçları özel şoförlerinin üzerine kaydettirmiş. Bu yolsuzluk ortaya çıkınca da Öz hakkında parti genel merkezine suç duyurusunda bulunulmuş.

Mehmet Emin Öz

Mehmet Emin Öz'ün çocuklarının kamu kurumlarındaki hızlı yükselişi ve işe alım süreçleri de dikkat çekiyor. Öz'ün tıp fakültesinden mezun olan oğlu M.Ç. Öz, mezuniyetinin hemen ardından Erzurum'daki bir hasteneye pratisyen hekim olarak atandı, iki yıl içinde de hastanenin başhekim yardımcısı oldu. Emin Öz'ün diğer oğlu C. Öz de hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi  Hukuk Fakültesi'ne araştırma görevlisi olarak atandı. ALES puanı diğer adaylardan daha düşük olan C. Öz'ün aynı pozisyona başvuran 10 kişi arasından seçildiği ortaya çıktı.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Spektrum

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

provokatör

İstanbul

Millet İttifakı

Ekrem İmamoğlu

Erzurum

HÜDA-PAR

İYİ Parti

Kemal Kılıçdaroğlu

Okay Memiş

Binali Yıldırım

Erkam Yıldırım

Ülkü Ocakları

Yeni Şafak

Ömer Lekesiz

NEREDE YAYIMLANDI?

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Kaldırım taşı, cami çıkışı

Kocatepe Cami cemaatiyle seçim sohbeti, seçimin küresel siyasetteki yeri, Maltepe mitingi izlenimleri, provokasyon destekçileri

10 May 2023

YAZARLAR

Abdullah Esin

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Dış politika, diplomasi ve politik ekonomi alanlarında araştırmalar yapmaktadır.

Spektrum

Yerel ve uluslararası gündemi yakalamak için bir başucu kaynağı; her hafta seçim dosyaları, kamuoyu araştırmaları, analizler ve Son Düzlük podcastle yayında!

İLGİLİ OKUMALAR

;