aposto-logo
TR
TREN

Şarapsever Hediye Rehberi

Şikemperver, evladiyelik, mütehassıs.

Şarapseverlere şarapseverlerden şarapsever hediye rehberi hazırladım. 

🎁 Şikemperver

Kim demiş çikolata şarap ile eşleşmez diye? Viski midir çikolatanın hayallerindeki kahraman? Kaideleri bir kenara bırakıp istisnalara göz kırpıyoruz. Porto şarabı ile çikolata eşleşmesi; şikemperver bir dostuna duyusal deneyim hediyesi.

Jön’u bırakıyorum buraya. Bean-to-bar desem? Çekirdekten çikolataya. Kakao tedarikinden başlayıp paketli çikolata hâline gelene kadar olan süreç şeffaf bir şekilde üreticide. Sürekli, duyarlı. Jön, eski İstanbul çikolatalarından aldığı ilham ile çıkmış yola. Paketlerinde pek yetenekli Türkiyeli sanatçı ve tasarımcıların gözünden İstanbul’u görebilirsin. Sanatçılar Selin Tahtakılıç, Laris Kilimci, Melih Çebi, Manolya Urkan, Gamze Yalçın, Elçin Arpaçay, Eda Çağıl Çağlarırmak.

Çikolatanın içinde paketteki tasarımın kartpostal hâli de var. Hediye ettiğin kişiye hediye içinde hediye. İster assın duvarına, isterse yazsın bir mektup, ya da hediye etsin o da bir başkasına. Sürekli, duyarlı. 


🎁 Evladiyelik

Kadeh hediyesi seni şaşırtmayacak, ama Zalto şaşırtacak. 

Çok -ama çok- hafif, bir o kadar da sağlam. Zira şanı buradan geliyor. Zalto kadehler şarabın aromalarını etkin ve fiziksel olarak en doğru şekilde verdiğine inanıyor; 24, 48 ve 72 derecelik eğim verilerek üretiliyor. Dünyanın eğim açılarından esinlenmiş. Kendileri kurşun içermiyor, kristal. 

Üretim süreci burada, video etkileyici.

Cep yakmayan bir hediye değil, yakıyor 🔥. Fakat evladiyelik. Şarapseverin gözüne-gönlüne, burnuna-damağına hitap edecek bir hediye. Bir kadehte tadım atölyesi misali. Nereden bulurum? dersen seni Gustobar'a alalım.

"Kadehsel Yol" sayısında şarap kadehinin anatomisini anlatmıştım. Bordeaux kadehine Burgonya şarabı koymuştuk; sebep-sonuç ilişkileri üzerinden duyusal deneyimimizi paylaşmıştık. Okumak istersen burada. 


🎁 Mütehassıs

Şarap sever birine alınabilecek en eğlenceli kitap: “Kim Korkar Şaraptan?” İllüstrasyonları ve pek samimi dili ile kendini bir gün şarap tadımında, diğer gün bağbozumunda buluyorsun. “Bu şarabın etiketini nasıl okuyacağım ben yahu!” derken bir bakmışsın seçmişsin şarabını evde misafir ağırlıyorsun. Ophélie Neiman yazmış, Göknur Gündoğan çevirmiş.

"‘Şarap entel işidir’, ‘Şarabı öyle herkes içemez’, ‘Bizimkiler de hiç iyi şarap yapamıyorlar canım.’ ‘Amaaan.. Bir Chateaux Margaux açamadıktan sonra neyleyim böyle sofrayı…’ gibi cümleleri art arda sıralayan bir topluluk karşısında, şarabı yeni öğrenmeye hevesli birinin ürkmesi, cesaretinin kırılması ve susup sinmesi kuvvetle muhtemeldir.” diyor Göknur Gündoğan. Bu kitapla birlikte cesaretimiz yerinde, yudum yudum bilgiler cepte.

Kokulu Ot ve Baharat Ansiklopedisi'ni zaten sıcak şarap kanalında paylaştım. Bu kokulu ot ve baharatları anlamak, burnunu geliştirmek için semt pazarlarına gitmeni, baharatçılardan çıkmamanı öneriyorum. Burun kokladıkça gelişiyor; tadımlarda hemen bulacaksın o bir türlü çıkaramadığın kokuyu, veraison sözü.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

çikolata

Viski

Porto şarabı

İstanbul

Türkiye

Selin Tahtakılıç

Laris Kilimci

Melih Çebi

Manolya Urkan

Gamze Yalçın

Elçin Arpaçay

Eda Çağıl Çağ

Gustobar

Kadeh

Bordeau

Burgonya şarabı

NEREDE YAYIMLANDI?

VeraisonVeraison

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🍷Sıcak Şaraplı Hediye Rehberi

Kadehten kupaya geçiş, şarapseverlere hediye rehberi.

22 Ara 2022

YAZARLAR

Selin Osmanoğlu

1989 rekolte; meraklı, burnunu o kadehten bu kadehe sokan, koku hafızasını pek zorlayan bir kimya mühendisi ve WSE3 sertifikalı şarap uzmanı.

Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;