aposto-logo
TR
TREN

"Türkiye düğün turizminde ilk 10'da yok, ilk 20'de yok."

Dünyada 400 milyar dolar gelir hacmine sahip düğün turizminde Türkiye'nin payı neden düşük?

TravelShop Turkey'nin 17-20 Nisan tarihleri arasında düzenlediği Uluslararası Destinasyon Düğünü Konferansı & B2B Networking Etkinliği Concorde Luxury Resort, Bafra'da gerçekleşti. Dünyada 400 milyar dolar gelir hacmine sahip düğün turizmi sektörünün aslarının buluştuğu etkinlikte 50'ye yakın ülkeden toplamda 300'e yakın düğün profesyoneli yerini aldı.

Kalender: "400 milyar dolarlık sektörde Türkiye yok"
TravelShop Turkey, IADWP, TGA, THY, GEWC, Cyprus Global ve Concorde Luxury Resort iş birliği ile düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, dünyada 400 milyar dolar hacmi olan düğün turizminden Türkiye'nin ve Kıbrıs'ın da hak ettiği payı almasını hedeflediklerini söyledi. Hindistan, Malezya, Fransa, İngiltere, Amerika ve Latin Amerika'nın başını çektiği düğün turizmi sektöründe Türkiye'nin değil ilk 10'da, ilk 20'de bile yer almadığını vurgulayan Kalender: "Düşünebiliyor musunuz, 400 milyar dolar hacmi olan kişi başı 2.500 dolar para harcanan bir sektörde biz yokuz" dedi.

"Türkiye hedefimiz: 5 yılda ilk 10'a girmek"
Önümüzdeki 5 yılda Türkiye'yi ilk 10'da görmeyi hedeflediklerini belirten Kalender, Türkiye'de Antalya, Bodrum, İstanbul ve Kapadokya'nın düğün destinasyonu olarak öne çıktığını kaydetti. Yeni düğün destinasyonları olarak Mardin, Trabzon ve Giresun şehirlerine işaret eden Kalender, Türkiye turizminin 81 ilde 12 aya yayılması için turizm dallarının çeşitlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini savundu. Dünyada Dubai'nin hızlı bir gelişim ivmesi yakaladığının altını çizen Kalender, "Ekoturizmden sonra 20 yılda büyüyen iki büyük sektörden biriyiz. Bu sebeple uluslararası fuarlarda tanıtıma ağırlık vermeliyiz." diye de ekledi.

"Vize ve ulaşım sorunu çözülmeli"
Düğün turizminin gelişmesinde en büyük engelin vize ve ulaşım sorunu olduğunun altını çizen Kalender, şöyle devam etti:

"Türkiye’ye Hindistan'dan gelenler yaklaşık 300 dolara yakın vize parası ödüyor. Dolayısıyla düğün turizmini kaçırıyor. Oysa Asya Pasifik'te olan birçok ülke Hindistan'a vizeyi kaldırdı. Elektronik vize yaptı. Rakip ülkeler elektronik vize ile gidiyorsa tercih nedeni oluyor. Biz bireysel olarak tanıtım yapıyoruz ama ülkemiz bize vize kolaylığını sağlamalı. 300 dolar olmasın da 100 dolar olsun."

"KKTC'yi lüks etkinliklerin merkezi yapacağız"
Murtaza Kalender, Uluslararası Destinasyon Düğünü Konferansı & B2B Networking Etkinliği ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni lüks etkinliklerin merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Kıbrıs'ın en büyük avantajının vize sorunu olmayışı olduğunu söyleyen Kalender, her iki ülke için de çalışmaları sürdüreceklerini kaydetti.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Ekoturizm

TravelShop Turkey

corde Luxury

Bafra

Türkiye

Concorde Luxury

Murtaza Kale

Hindistan

Fransa

Antalya

Bodrum

İstanbul

Kapadokya

Mardin

Trabzon

Giresun

Dubai

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto Sektör: Turizm ve OtelcilikAposto Sektör: Turizm ve Otelcilik

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

İstanbul'un marka değeri nasıl yükselir?

Türkiye ve KKTC'nin düğün turizmindeki payı geride kalırken, fiyat artışlarının en çok yükseldiği alan lokanta ve oteller oldu.

22 May 2023

unsplash.com

YAZARLAR

Aposto Sektör: Turizm ve Otelcilik

Turizm, otelcilik ve restorancılık sektörlerinden pazar araştırmaları, uzmanlarla söyleşiler, en önemli atamalar, veriler ve yatırım öngörüleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;