Twitter'ın artık yeni bir CEO'su var

Yeni CEO Linda Yaccarino, Twitter'daki görevine 6 hafta sonra başlayacak

Together with İBB Kültür AŞ

Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması için başvurular devam ediyor Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması için son başvuru tarihi 2 Haziran Nedir? İBB Kültür AŞ ilk defa düzenlediği Gençlere Alan Açık yarışmasında “Bellek ve An” temasıyla resim alanında üretim yapan gençlere sesleniyor. Genç yeteneklerin özgün çalışmalarıyla katılması arzulanan yarışmada, hayalini kurdukları ve kendilerini özgür hissettikleri bir ortamda hünerlerini göstermeleri ve hikâyelerini sanat pratikleriyle anlatmaları teşvik ediliyor. Kimler başvurabilir? Başvuruların 2 Haziran’a kadar devam edeceği yarışmaya Türkiye’deki üniversitelerin 35 yaş altı lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve/veya mezunları birer eserle katılabiliyor. Peki ya ödül? Çelenk Bafra, Eda Kehale Argün, İnci Eviner, Osman Erden ve Oya Delahaye’den oluşan seçici kurul ilk üç kazananı belirleyecek. Kurul tarafından seçilen 20 eser 11 - 30 Temmuz tarihlerinde Taksim Sanat ’ta sergilenerek aynı tarihlerde Radar İstanbul mobil uygulaması üzerinden oylamaya sunulacak. Oylamanın kazananı 10 bin liralık Halk Ödülü ’ne layık görülürken yarışmanın birincisi 50 bin lira , ikincisi 25 bin lira ve üçüncüsü 10 bin liranın sahibi olacak. Sevgili gençler, Gençlere Alan Açık: Resim Yarışması hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, 2 Haziran’a kadar başvuruları şuradan yapabilirsiniz.

Learn more

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Elon Musk'ın Twitter CEO'su görevinden istifa edeceğini ve yeni CEO'nun altı hafta içinde göreve başlayacağını duyurmasından kısa bir süre sonra Twitter'ın yeni CEO'sunun kim olacağı açıklandı. Buna göre, Musk, Twitter CEO'luğu görevini NBCUniversal'ın reklam satışları başkanı Linda Yaccarino'nun üstlendiğini doğruladı.

Dahası: Musk, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda Yaccarino'nun iş operasyonlarına odaklanacağını; kendisinin ise ürün tasarımı ve yeni teknolojiye odaklanacağını belirterek "Bu platformu her şey uygulaması olan X'e dönüştürmek için Linda ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Bir adım geriden: Twitter'ı resmî olarak Ekim 2022'de devralan Musk, Aralık ayında Twitter'da kullanıcılara görevi bırakıp bırakmaması gerektiğini soran bir anket düzenlemiş; ankete katılım gösteren 17 milyon 502 bin Twitter kullanıcısının %57,5'i Musk'ın CEO'luk görevini bırakmasından yana oy kullanmıştı.

  • Bunun üzerine Musk, anketin sonuçlarına uyacağını söyleyerek "işi kabul edecek kadar aptal" birini bulur bulmaz görevinden istifa edeceğini ve kendisini yazılım ve sunucu ekiplerini yönetmeye adayacağını bildirmişti.

Geniş açı: Wall Street Journal'a göre, "reklamların etkinliğini ölçmek için daha iyi yollar bulma konusunda sektörün savunucusu" olduğu belirtilen Yaccarino ile Musk'ın arası oldukça iyi.

  • Yaccarino ve Musk daha önce reklam endüstrisi etkinliklerinde birlikte yer almış; Yaccarino, Musk hakkında olumlu açıklamalarda bulunmuştu. Bununla birlikte, NBCU ile Twitter arasında önemli bir ortaklık olduğu; iki şirket arasındaki 2024 Olimpiyatları videolarının Twitter'da yayınlanmasını kapsayan bu ortaklığın kısa bir süre önce yenilendiği biliniyor.
  • Ayrıca, Yaccarino bir süre önce Musk'a Periscope'u Twitter'a geti getirmesi gerektiği yönünde bir tweet atmış; bu hamleyi "yeni ortaklıkları için bir fikir" olarak nitelendirmişti.


Kimdir: ABD'nin en büyük medya şirketlerinden biri olan NBCUniversal'da 12 yıldır görev alan Yaccarino'nun, şirketin reklam biriminden sorumlu kişisi olarak 2 bin kişilik bir ekibi yönettiği ve 2011 ila 2021 yılları arasında NBCU'ya 100 milyar doları aşkın reklam geliri sağladığı belirtiliyor.

  • Dünya Ekonomik Forumu'nda da yönetici pozisyonuna sahip olduğu bilinen Yaccarino, ABD Başkanı olduğu dönemde Donald Trump ile çalışmış; 2021 yılında ise Trump'dan sonra ABD Başkanlığını üstlenen Joe Biden'ın Covid-19 aşı kampanyasında yer almıştı.

Öte yandan: Musk'ın Ekim ayındaki satın almasından bu yana Twitter, oldukça kaotik bir süreçten geçiyor. Musk bu süreçte icra ekibinin işine son verdi, yönetim kurulunu feshetti ve devralma öncesinden kalan birçok çalışanı da işten çıkardı. Musk'ın işine bizzat son vermediği pek çok Twitter çalışanı ise istifa etti. Reklamverenlerin de art arda platformu terk etmesiyle Twitter, büyük bir gelir ve itibar kaybı yaşadı. 

  • Buna göre, reklamverenlerin, Musk'ın Twitter'ın içerik yönetimine yönelik daha gevşek bir yaklaşım sergilemesinin ardından reklamlarının nefret söylemi ve yanlış bilgilerle birlikte görünmesinden endişe duydukları ve bu nedenle platformdaki reklam harcamalarını geçici olarak durdukları bildirilmişti.
  • Geçtiğimiz ay ise Twitter'ın değerinin, Musk'ın devralmasını takip eden 6 aylık süreçte 20 milyar doların altına indiği bildirilmişti. Bu, Musk'ın 44 milyar dolara satın aldığı Twitter'ın %50'de fazla değer kaybettiği anlamında geliyor.
  • Bütün bunlar göz önüne alındığında, Yaccarino'nun reklam alanındaki deneyimiyle birlikte Twitter'ın reklamverenlerle bozulan ilişkilerini ve reklam işini düzeltmesine yardımcı olabileceği değerlendiriliyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Elon Musk

Twitter

NBCUniversal

Linda Yaccarino

Wall Street Journal

Periscope

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🔌 Musk'tan elveda, kriptoda iflas

Twitter'ın yeni CEO'su. Wikipedia kurucusundan Musk'a 'kısıtlama' tepkisi. Google I/O 2023'te duyurulanlar. Steve Wozniak'tan yapay zeka uyarısı. Kripto'da yeni iflas başvurusu.

16 May 2023

İBB Kültür AŞ ile birlikte
CNBC

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;