Aydın Dorsay ile Borusan Müzik Evi’nde

Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay ile Asmalı'dayız. Sohbet: Klasik müzik ve İstanbul’da olmak.

Together with Borusan Holding

51. kez şehirde: İstanbul Müzik Festivali İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Borusan Holding’in festival sponsoru olduğu 51. İstanbul Müzik Festivali ’nin geniş çaplı programı tüm hızıyla devam ediyor. 17 Haziran ’a dek devam edecek olan festival, klasik müzik tutkunlarını İstanbul’un farklı noktalarındaki sahnelere davet ediyor. Nedir? Türkiye’nin en köklü klasik müzik etkinliklerinden olan İstanbul Müzik Festivali , ilk kez düzenlendiği 1973 yılından beri her yıl yaratıcı programları ve yenilikçi yapısıyla İstanbullu müzikseverleri dünya çapında yıldızlarla buluşturuyor. Bu yolculukta Borusan Holding, ilk notadan beri destekçisi olduğu İKSV İstanbul Müzik Festivali’nin 51. yılında da yanında olmaya devam ediyor. Neler var? Değerli piyanist Fazıl Say ’ın Türkiye’nin kadın şairlerince kaleme alınan eserleri festivalin siparişi üzerine bestelediği yeni projesi Cumhuriyet Kadınları, 14 Haziran ’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ’nda dünya prömiyerini yapacak. Fazıl Say’ın bestelerini mezzo-soprano Serenad Bağcan ’ın seslendireceği konsere kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ferit Odman eşlik edecek. Almanya keman ekolünün yıldız isimlerinden Arabella Steinbacher ve dünyanın en iyi klasik müzik topluluklarından, tecrübeli şef Matthew Halls’ın yönetimindeki Salzburg Mozarteum Orkestrası , 16 Haziran akşamı Mozart’ın eserlerinden oluşan bir seçkiyle AKM sahnesine konuk olacak. 51. İstanbul Müzik Festivali etkinlik programının tamamına ve konser biletlerine ulaşmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin.

Learn more

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

Aydın Dorsay ile Borusan Müzik Evi’nde buluşuyoruz. Ev’in kapısı kapandığında sokağın uğultusu dışarıda kalıyor. İçeride: sorular. Beyoğlu’da neler eksik? Mahallenin sınırları, hissi ne? Borusan Müzik’in İstiklal’le kurduğu bağ nasıl? 

Asmalı neresidir, coğrafi ve hissi sınırları nerede başlar, nerede biter? 

1990’ların sonundan beri Babylon’a önce dinleyici olarak gittim, sonraki yıllarda bölgedeki kurumlarda farklı pozisyonlarda çalıştım. Hissi sınır neresi derseniz, benim için Pera Müzesi’nden Tünel meydanına kadar olan bölgedir Asmalı. Farklı kültürlerle, tarihsel dokuyla bütünleşmiş lokantalara, bar, kültür merkezi, galeri ve mağaza gibi mimari çeşitlilik bakımından zengin, geçmişten günümüze uzanan yapılara ev sahipliği yapar. Yerli ve yabancı esnaf, sanatçılar, kültür çalışanları ve Pera sakinleriyle çok sevdiğimiz kedi ve köpekler buranın yaşayanları. Seneler içerisinde inişli çıkışlı dönemlerden geçse de her daim canlı ve trafiklidir. Değişen profiliyle beraber yeni hikâyeler de üretmeye başlayan bir bölge Asmalı. O yüzden, eskiyi keyifle anarken yeniyi de öğrenmeye alan açmak, anlamak gerekir. 

Aydın Dorsay ve İstiklal


Borusan Müzik Evi, kurulduğundan, İstanbul’un kültür başkenti olduğu yıldan bu yana İstiklal Caddesi’nde. 10 aşkın yıldır Borusan Müzik Evi’nin İstiklal Caddesi’yle ilişkisi ve temsili nasıl dönüşümler geçirdi? 

Borusan Müzik Evi 2010’da Beyoğlu’na yerleşti. Açıldığı yıldan 2014’e kadar, binanın bütün katlarında birbirinden farklı sanatçıları, çeşitli konser, sergi ve atölye çalışmalarını bünyesinde ağırladı. Sergiler arasında; Richard Castelli küratörlüğündeki Madde-Işık I ve Madde-Işık II, Susanne Egeran küratörlüğündeki Kozmik Latte, Marketta Haila’nın küratörlüğündeki Tidelines ve Mercan Dede ve Carlito Dalceggio’nun Revolution Revelation var. Bu yıl yapılan heyecan verici projelerden birkaçıysa; Anıl Eraslan Dream Works, Burak Özdemir Musica Sequenza, Arve Henriksen ve Berke Can Özcan'ın bir arada sahnesi. 

2014’ten sonra ofislerimiz de binaya taşındı. İkinci ve üçüncü katta özgün, çağdaş, doğaçlama, avangart caz, deneysel müziklere yer vermeye başladık. Sezonda ortalama 15-20 konser yapıyoruz. Seneler içindeki tecrübelerimize dayanarak şunu söyleyebilirim; burada ana akım dışında kalan müziklere, projelerin özgün olmasına ve ilk seslendirilişlere öncelik veriyoruz. Bunun yanı sıra, uluslararası kurumlar ve İstanbul’daki yabancı kültür ofisleri ile yürütülen ortak projeler, önceliğimiz oluyor. Mekân olarak başından itibaren bir sanat kurumu olduğumuz için burası, yer yer Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserlerle, binanın iç mimarisiyle ve etkinliklerinden yükselen seslerle sokaktan geçenler için çekim alanı.

Beyoğlu’na bir gözlemci olarak baktığında bugün nelerin eksikliğini hissediyorsun? 

İstiklal Caddesi ve ara sokaklarının yeniden düzenlenmesi, yeşillendirilmesi; mekân, dış tabela vb. görüntülerin estetik bakış çerçevesinde değerlendirilmesi iyi olur. Bunların ardından, burası her yaştan her milletten insana açık olduğu sürece, kendi hikâyelerini ve renklerini üretmeye devam edecektir.

Borusan Müzik Evi ve diğer müzikle ilişkili mekânları düşünecek olursak Beyoğlu müzik haritasını nasıl çizersin? İçinde kimler, nereleri var? 

Borusan Müzik Evi, Salon İKSV, Dorock XL, Novo, Blind, Corridor Bar ve Gizli Bahçe gibi irili ufaklı birçok mekân. Nevizade Sokak’taki sokak çalgıcıları ve ufak barları da bu rotaya eklemek şart.

Editörün notu: Bellek, ikâmet, birlik mahalinde kurulacak geleceğin inşasının elementlerinden biri sıfatıyla Asmalı’da buluştuğumuz sayı burada

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

SOLİ

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Aydın Dorsay

Borusan Müzik Evi

Beyoğlu

Borusan Müzik

Asmalı

Babylon

Pera Müzesi

Tünel

Pera

İstanbul

İstiklal Caddesi

Richard Castelli

Susanne Egeran

Marketta Haila

Mercan Dede

Carlito Dalceggio

NEREDE YAYIMLANDI?

SOLİSOLİ

HİKAYE

#87: Bir İstanbul Klasiği Rotası III: Beyoğlu ve Müzik

Mahal: Borusan Müzik Evi. Ayaküstü: Aydın Dorsay ile klasik müzik ve İstanbul'da olmak üzerine.

09 Haz 2023

Borusan Holding ile birlikte

YAZARLAR

SOLİ

Seyahat ve kültür yayını SOLİ, şehirleri ve içindeki farklı kültürel toplulukları araştırmak üzere mahallelere ve mahallelilerin hikâyelerine odaklanıyor.

İLGİLİ OKUMALAR

;