Derin Altan

Esmiyorsa, bir nedeni var demeye devam ediyoruz.

HİKAYE

'Gezip görmeden' sürdürülebilir olmak mümkün mü sizce?

Anlamak için yazıyorum. Anlamaya çalışıyorum. Amacım yargı dağıtmak değil.

Derin Altan

·

18 Ağu 2022

anlamak-icin

HİKAYE

Dünyanın en sürdürülebilir şehri: Kopenhag

“Zaman değişiyor. Eskiden hiç bu şekilde olmazdı. Ama neden şimdi bu şekilde oluyor, biliyor musun? Çünkü başka bir şey daha değişiyor: iklim”.

Derin Altan

·

26 May 2022

dunyanin-en-surdurulebilir-sehri-kopenhag

HİKAYE

Ahlaki üstüncülük: Çevre hareketinin gizli hasmı

Sabah kahveni evde yapmışsın, termosun kapağını sıkı sıkı kapatmışsın. Bez çantanı da takmışsın koluna. Yanında bir tane de cam şişe. O ise gün içindeki içeceğin su için. Tabii ki işe veya okula giderken tercihin, toplu taşıma. Zaten bugünlerde aksi de zor, orası ayrı bir konu olmakla beraber toplu taşıma kullanmak senin için doğru olan. Veya, şimdi aklıma geldi, bisiklet! O daha bile iyi. Her neyse, işe veya okula vardın ve yanındaki arkadaşın masaya ‘ŞAAAK’ diye bir bardak koydu. Plastik bardak, plastik kapak ve plastik bir pipet. Buna inanabiliyor musun?! İçinde de bitmiş ve sadece buzları kalmış, buzların arasında artık sarıya dönmüş bir buzlu içecek. Arkadaşını seviyorsun, her gün konuşuyorsun. Ama o plastik silsilesi neden orada arkadaşım, neden? Bunu yaşamıyorum diyebilirsiniz belki ama şahsen ben yaşıyorum. İçimden bir his, nedense, ‘çok kişi yaşıyor bunu’ diyor. En azından arada sohbet ederken sıklıkla duyuyorum bu durumu..

Derin Altan

·

28 Nis 2022

ahlaki-ustunculuk-cevre-hareketinin-gizli-hasmi

HİKAYE

“Karbon ayak izini” biliyor musun?

İklim değişikliği ve onun etkilerini barındıran iklim krizi konusunda araştırmaya, yazmaya, konuşmaya ve düşünmeye başladığımdan beri, beni açık ara en çok şaşırtan şey, “karbon ayak izi” kavramının kısa tarihçesi. Bu yazıda geçen tüm isimler ve olaylar gerçektir. Hiç biri kurgu değil.

Derin Altan

·

24 Şub 2022

karbon-ayak-izini-biliyor-musun

HİKAYE

Cevaplanamayan sorular

“Baba, güneş sistemi dışında başka bir gezegen var mı?”, “Dinozorları yok eden göktaşı nereye düştü?”, “Evren neyden oluşur?”, “İnsan genetik olarak hangi türlere benzer?”, “Samanyolunda kaç yıldız var?”...

Derin Altan

·

27 Oca 2022

cevaplanamayan-sorular

HİKAYE

Esmiyor İklim Çemberleri başlıyor!

“ 2022 yılı için projelerimizden biri de "Esmiyor İklim Çemberleri". Yapsak gelir misin?” diye sormuştuk size ve o kadar çok bizi mutlu eden geri dönüş aldık ki; ocak ayı sonunda ilk çemberimizi yapmaya karar verdik. “O zaman dans”

Derin Altan

·

13 Oca 2022

esmiyor-iklim-cemberleri-basliyor

HİKAYE

Koşun, koşun! Esmiyor İklim Çemberleri başlıyor!...

2022 yılı için projelerimizden biri de "Esmiyor İklim Çemberleri". Yapsak gelir misin?

Derin Altan

·

09 Ara 2021

kosun-kosun-esmiyor-iklim-cemberi-yapacakmis

HİKAYE

Madalyonun Öteki Yüzü: Sanatın Karbon Salımı

Bilmem farkında mısınız? Adım atsanız sera gazı yazar. Taksimetre gibi bu iş. Adım atmanız için enerji lazım, o enerji için besin lazım, o besinin üretimi ve size ulaşımı sera gazı demek. Bir de tabii o yenen gıdanın çıkışı var, o da üstüne süsü.

Derin Altan

·

14 Eki 2021

madalyonun-oteki-yuzu-sanatin-karbon-salimi

HİKAYE

Karmaşık o değil, budur

“İklim krizi çok karmaşık bir mesele” diye diye dilimizde tüy bitti. Gelin biraz da kendi bakış açımızı paylaşalım da felsefi temel arayışımızın amacı daha iyi anlaşılsın.

Derin Altan

·

13 Eki 2021

karmasik-o-degil-budur

HİKAYE

Gündemde Kalsın: Paris Sözleşmesi

Bu sayımız için “Paris Sözleşmesi”ne gündemde kalsın demeyi taaaaaaaa 1 ay önceden planlamıştık. 21 Eylül 2021’de Birleşmiş Milletler’de yapılan açıklama ile Türkiye’nin de Paris Sözleşmesini onaylanayacağını öğrendik. Bu pozitif gelişme ile “Paris Sözleşmesi” gündemde kalsın diyoruz.

Derin Altan

·

13 Eki 2021

gundemde-kalsin-paris-sozlesmesi