aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Mimar ile ilgili hikayeler

• Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin düzenlediği 5. Ege Mimarlık Sergisi ve Ödülleri için seçici kurul üyeleri 4-5 Eylül 2023 tarihlerinde Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nde toplandı. Aslı Özbay, Tevfik Tozkoparan, Özen Eyüce, Ayhan Usta, Zuhal Ulusoy, Sedef Tunçağ, Halit Coza, Gamze Türk Oğuz ve Dürrin Süer’den oluşan kurul; adayları ve ödül sahiplerini belirledi. Ödüller; Usta Mimar, Yapı, Proje ve Tematik Arayışlar olmak üzere dört kategori üzerinden verilecek ve Mimarlık Haf...Devamını Oku

09 Eyl 2023

• Mimar Ayşe Mücella Yapıcı, Şehir Plancısı Tayfun Kahraman ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Avukatı Can Atalay; 2023 Avrupa Mimarlık Ödülleri ’ne layık görüldü. Yapıcı, Kahraman ve Atalay; 15 Eylül’de Atina’da düzenlenecek olan törende “Avrupa hümanizmini ve mimarlık ilkelerini ileriye götürme taahhüdünde bulunan” kişilere verilen bu ödülün 18., 19. ve 20. sahipleri olarak duyurulacak.

09 Eyl 2023

Venedik Bienali’ne doğru Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ne gitmeden, gideyazarken ya da gittikten sonra incelemesi makbul olanlardan: Podcast: Açık Radyo’da. Mimarlığın tüm hâlleri üzerine söyleşiler yapan Yağmur Yıldırım’ın hazırladığı: Açık Mimarlık . Kitap: Norgunk Yayınları’ndan Beral Madra’nın İstanbul, Venedik ve Kahire Bienalleri üzerine kaleme aldığı yazılarını derlediği İki Yılda Bir Sanat. Bienal Yazıları ve So? Mimarlık ve F...Devamını Oku

19 Haz 2023

Dayanışma Mimarlığı

Mimarlık Mesleğinin Dönüşümü ve Mimarlık Kolektiflerine Bakış

23 May 2023

MAHALLE MAHALLE: Eskilerin sayfiyesi şimdilerin şehir merkezi Florya'da, Marmaray'ın arkasında, ağaçların içinde üretmeye alan açan İPA Kampüs. ROTA: Atatürk Deniz Köşkü Müzesi’nden Uludağ Et Lokantası'na. Florya sahil hattı. AYAKÜSTÜ: 18. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin ana mekânlarından, İKSV’nin koordinasyonunda düzenlenen Arsenale’deki Türkiye Pavyonu 20 Mayıs'ta açılacak ve 26 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek. Pavyonda "Hayalet Hikâyeleri: M...Devamını Oku

12 May 2023

SoliSoli

HİKAYE

SO? Mimarlık ve Fikriyat

Türkiye Pavyonu katılımcıları; Sevince Bayrak ve Oral Göktaş ile.

Elif Bayram

·

12 May 2023

“Kahraman” yapılar yerine terk edilmiş yapılara bakmak: Mimarlığın Çuval Teorisi

Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi projesinin küratörleriyle Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin Türkiye Pavyonu hakkında bir söyleşi.

Dilara H. Kaya

·

09 May 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

“Kahraman” yapılar yerine terk edilmiş yapılara bakmak: Mimarlığın Çuval Teorisi

Hayalet Hikâyeleri: Mimarlığın Çuval Teorisi projesinin küratörleriyle Venedik Bienali 18. Uluslararası Mimarlık Sergisi’nin Türkiye Pavyonu hakkında bir söyleşi.

Dilara H. Kaya

·

07 May 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Üsküdar’da yıkıma engel

İBB ekiplerinin, Salacak Sahilindeki bazı kafe ve restoranları yıkma çalışması, Üsküdar Kaymakanmlığı’nın görevlendirdiği çevik kuvvet ekiplerince engellendi.

Ece Filizel

·

15 Nis 2023

Gecekondu Sorununun Meslek Dergilerine Yansıması: Mimarlık ve Arkitekt Örneği (1950-1970)

Bir mimarlık lisans öğrencisi tarafından yazılmış bu makale artık neredeyse unutulmuş gecekondunun medyadaki yansımalarını ele alıyor. Genç kuşağın bugün bambaşka vecheleri belirmiş ve eskisinden çok farklı yorumlanmakta olan bir kentsel olguya historiyografik bakışını örnekliyor.

28 Mar 2023