aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Taliban ile ilgili hikayeler

• UNICEF , Afganistan'da bu yıl ortaokula başlaması gereken 330 binin üzerinde kız çocuğunun okula gidemeyeceğini açıkladı. Bir adım geriden: Taliban yönetimi, 2021'de kız çocuklarının 6. sınıftan sonra okula gidemeyeceğine karar vermişti.

21 Mar 2024

• Taliban yönetiminin bildirdiğine göre, Pakistan’ın Pazartesi günü Afganistan sınırındaki bazı yerleri bombalaması ve sekiz sivilin ölümüne yol açması tansiyonu yükseltti.

19 Mar 2024

• Taliban , Pakistan'ın Afganistan topraklarına yönelik iki hava saldırısı düzenlediğini öne sürdü. Taliban sözcüsü, saldırıları egemenlik ihlali olarak nitelendirirken saldırılarda üçü çocuk, sekiz kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Arka plan: Pakistan yönetimi, son dönemde artan saldırılardan Taliban'ı sorumlu tutarak, örgütün saldırılar için Afganistan topraklarını kullandığını iddia ediyor ve kendi hava saldırılarını da artırıyor. Afganistan ise Pakistan'ın d...Devamını Oku

19 Mar 2024

• Afganistan'daki Taliban yönetimi , Gazne kenti stadyumunda halka açık çifte infaz düzenledi. Bıçaklama sonucu öldüğü belirtilen kurbanın yakınları, binlerce kişinin önünde hüküm giymiş iki kişiye silahla ateş etti. İnfaz öncesi Taliban'ın din âlimleri, yakınları öldürülen kişilerden saldırganları affetmesini istedi. Ancak kurban yakınları bu talebi reddetti.

27 Şub 2024

• Avukat Feyza Altun hakkında sosyal medyada şeriata hakaret ettiği gerekçesiyle Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçu isnadıyla soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan Altun'un sabah saatlerinde Beykoz Adliyesi'ne sevk edileceği açıklandı. Açıklama: Altun, "Şeriat dediğiniz şey sokaklarda kadın taşlayan Taliban aklıdır benim için. Bu ülkede modern laik hukuk kuralları geçerlidir. Şeriat istemek anayasal düzeni tehditti...Devamını Oku

20 Şub 2024

• Birleşmiş Milletler Afganistan'a Yardım Misyonu'nun (UNAMA) hazırladığı raporda, "Taliban'ın evli olmayan ya da erkek vasisi bulunmayan Afgan kadınların çalışma, seyahat ve sağlık hizmetlerine erişimini kısıtladığı, doğum kontrol hapı satın alan kadınları da tutukladığı" bilgisi yer aldı. Tepki: Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid rapor için, "UNAMA'nın İslami hükümleri insan haklarına aykırı bir eylem olarak görmesi, halkın inançlarına hakarettir. Şeriatın tüm kur...Devamını Oku

24 Oca 2024

🖊 Al Jazeera | Meryem Ahmedi - "Gizlice ders veriyorum, Taliban yasağına meydan okuyorum ve umutsuzlukla savaşıyorum" "Afganistan'da kızlara ve kadınlara öğretmenlik yapmanın en büyük zorluğu güvenlik riski ya da kötü internet bağlantısı değil, giderek artan umutsuzluk."

03 Oca 2024

• Afganistan’daki Taliban yönetiminin Eğitim Bakanlığı sözcüsü Mansor Ahmad, AP'ye yaptığı açıklamada, ülkedeki her yaştan kız çocuğunun devlet kontrolündeki veya özel medreselerde eğitim görebildiğini söyledi. Bir adım geriden: Taliban, kız çocuklarının üniversite de dahil olmak üzere altıncı sınıfın üzerinde eğitim almasını yasaklamıştı.

25 Ara 2023

• Birleşmiş Milletler tarafından dün yayımlanan rapora göre, Taliban yetkilileri Afgan kadınları "cinsiyete dayalı şiddetten korumak" için cezaevine gönderiyor. Perspektif: Rapora göre Taliban, kadın koruma merkezlerini “Batı tarzı bir konsepte” sahip olması nedeniyle kapattı ve yanlarında kalacak erkek yakını olmayan veya erkek akrabaları güvensiz bulunan kadınları artık hapse gönderiyor.

15 Ara 2023

• Afganistan'daki Taliban yönetiminin Türkiye'nin Afganistan Maslahatgüzarı Cenk Ünal ile görüştüğü açıklandı. Taliban'ın açıklamasında Türkiye'deki Afgan uyruklu yasa dışı göçmenlere yasal statü tanınması ve Afganlar için çalışma vizesi ile diğer sektörlerin kolaylaştırılması konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini söylediği aktarıldı.

13 Ara 2023