aposto-logo
TR
TREN

Kurban Bayramı ile ilgili hikayeler

• İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca 6 bin 903 trafik kazasının meydana geldiğini, 110 kişinin hayatını kaybettiğini ve 12 bin 393 kişinin yaralandığını açıkladı. Yerlikaya, trafik kazalarının nedenlerini aşırı hız, geçiş önceliğine uymamak ve şerit değiştirme kurallarına uymamak olarak sıraladı.

14 Tem 2023

• Türkiye İhracatçılar Meclisi ( TİM ) Başkanı Mustafa Gültepe , Türkiye'nin haziran ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre %10,5 düşüşle 20,9 milyar USD'ye gerilediğini belirterek, Kurban Bayramı tatili nedeniyle yaşanan iş günü kaybının düşüşte etkili olduğunu bildirdi. Gültepe, "265 milyar dolarlık hedefi yakalamak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

04 Tem 2023

• İsveç hükümeti, Kurban Bayramı'nın birinci gününde başkent Stockholm'daki bir caminin önünde Kuran yakılmasını "İslamofobik" olarak nitelendirerek kınadı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "İsveç hükümetinin görüşlerini hiçbir şekilde yansıtmayan bu eylemleri şiddetle kınıyoruz" denildi. Öte yandan: Papa Francis ise, İsveç'te Kuran'ın yakılmasının kendisini "öfkelendirdiğini" ve "tiksindirdiğini" belirterek, "İfade özgürlüğü asla başkalarını hor görmenin bir arac...Devamını Oku

04 Tem 2023

• İran hükümeti, İsveç başkenti Stockholm'de birinin cami dışında kuran yakmasının ardından İsveç'e yeni büyükelçi atamayı reddetti. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdullahian İsveç'i, gösteriye izin vermekle suçladı. Ne olmuştu? Kurban Bayramı’nın birinci gününde Irak asıllı bir mülteci caminin dışında kuran yakmıştı. İsveç polisi ise eylemciye, etnik ve ulusal bir gruba karşı ajitasyon suçlaması getirmişti.

03 Tem 2023

• Tarım ve Orman Bakanlığı, Kurban Bayramı nedeniyle pazarlara getirilen ancak satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından satın alınacağını bildirdi. Buna göre büyükbaş et cari alım fiyatları kilogram başına erkek sığırda 180 lira, düve ve erkek mandada 170 lira, inek ve dişi mandada 160 lira olarak belirlendi.

30 Haz 2023

• Cumhurbaşkanı Erdoğan , yayımladığı Kurban Bayramı mesajında 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerine ilişkin “ Türkiye, en kritik seçimlerinden birini, demokrasi şöleni içinde %90'a varan rekor katılım oranıyla bütün dünyada gıptayla izlenen bir atmosferde hamdolsun başarıyla gerçekleştirmiştir. Seçimlerin kazananı tartışmasız bir şekilde 85 milyon vatandaşıyla tüm Türkiye'dir” ifadelerini kullandı.

28 Haz 2023

• Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından edinilen bilgiye göre, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenleme kapsamında bugüne kadar 4 milyon 524 bin 66 mükellefe ait 6 milyon 639 bin 482 yapılandırma dosyası oluşturuldu; 265 milyar 379 milyon 176 bin TL değerinde alacağın yapılandırması gerçekleştirildi. Detaylar: Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun düzenlemesinden yararlanmak için başvuru süresi 3 Temmuz'da (3...Devamını Oku

23 Haz 2023

• Türkiye'de haftalık tatil maliyetlerinin %100 artmasıyla yerli turistler , tatil planlarını kısalttı. Ekonomi gazetesinden Selenay Yağcı’nın haberine göre , bu yıl 9 güne çıkan Kurban Bayramı tatilinde ortalama 5 gecelik rezervasyonlar geldi. Geçtiğimiz yıl ortalama maliyeti 15-20 bin lira olan iki kişi bir haftalık tatil fiyatı, bu yıl 35 bin liraya yükseldi.

21 Haz 2023