Umur Talu ile ilgili hikayeler

📰 Umur Talu'nun kaleminden: Erkekler yazamıyordu… Füruzan'ın yazması gerekti! "Ve hepsine birden infial, itiraz ve isyan olmadan hiçbiri huzura ve adalete eremez! Bu adaletsizlikleri görenler, yazanlar, haykıranlar; kadın ya da erkek, bu ülkenin sadece edebi değil, ebedi vicdanlarıdır!"

15 Şub 2024

Üç farklı 29 Ekim’den bize kalan Umur Talu , Gazeteci Cumhuriyet’in 100'üncü yılı, aynı zamanda Cumhuriyet'in belki de yolunu açan iki felaketin de yıldönümü. Onlar da hatırlanmadan Cumhuriyet’in kıymeti belki biraz daha az anlaşılır. Birinin 109, diğerinin 105’inci yıldönümü 29 Ekim. O zaman ilk sorumuz: Osmanlı son büyük savaşına girmeseydi ne olurdu? Yahut farklı taraf seçmiş olsaydı? Kurtuluştan kuruluşa: Cumhuriyetin kadınları Canan Güllü , Tür...Devamını Oku

29 Eki 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Üç farklı 29 Ekim'den bize kalan

109 yıl önce savaşa giren, 105 yıl önce teslim olan 29 Ekim, nasıl 100 yıl önce bambaşka bir ufuk hâline gelmişse, bir başka Ekim 29’u bu ülkenin gençleri yepyeni bir cumhuriyet ve demokrasi çağının zorunluluğu olarak idrak edebilir.

29 Eki 2023

uc-farkli-29-ekimden-bize-kalan
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

100. yılında Cumhuriyet

"Kimsesizlerin kimsesi" Cumhuriyetimiz, 100. yılında kutlu olsun.

28 Eki 2023

100-yilinda-cumhuriyet
💬 "Kötülüğün sıradanlığına isyan" - T24'ten Umur Talu'nun kaleminden: "Tarihî travmalar kâh korku ve endişeyle, kâh ötekilerden, hatta içindekilerden nefretle tecelli ediyor… Bazen uyusa da diriliyor, “yaşayan ve yürüyen bir ölü” gibi zehirliyor, patlıyor. Hemen her ülke ve devlet tarihinin böyle zehirleri var. Kimi bastırmış, kiminde kanına karışmış!"

18 Eki 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Aposto’da Seçim 2023

Seçim, "değişimi tercih etmenin" çağrısı... Peki Aposto'nun seçim yayını nasıl olacak?

Bartu Özden

·

13 May 2023

apostoda-secim-2023
• Son Düzlük'ün 42'nci bölümünde TİP milletvekili adayı gazeteci Umur Talu ile Ekrem İmamoğlu’na yönelik provokasyonu, olası seçim senaryolarını ve TİP’in “ana muhalefet” söylemini konuştuk . Son Düzlük'ün 43'üncü bölümünde İYİ Parti milletvekili adayı Orhun Ertürkmen ile saha gözlemlerini, ittifakların kampanyalarını ve iktidarın devlet imkanlarını seçim kampanyasında kullanmasını konuştuk . Son Düzlük'ün 44'üncü bölümünde siyaset bilimci Mehmet Yaşar Altundağ ile itt...Devamını Oku

12 May 2023

• Son Düzlük'ün 42'nci bölümünde TİP milletvekili adayı gazeteci Umur Talu ile Ekrem İmamoğlu’na yönelik provokasyonu, olası seçim senaryolarını ve TİP’in “ana muhalefet” söylemini konuştuk . Son Düzlük'ün 43'üncü bölümünde İYİ Parti milletvekili adayı Orhun Ertürkmen ile saha gözlemlerini, ittifakların kampanyalarını ve iktidarın devlet imkanlarını seçim kampanyasında kullanmasını konuştuk .

11 May 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Başıboş Millet

Depremin en uzunu dahi “bir an”da olup bitiyor ama... Artık biliyoruz ki “artçı şoklar” sürüyor, sürecek.

19 Şub 2023

basibos-millet
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

İnsana insan olanlara saygıyla…

Umur Talu, Kahramanmaraş Depremi için yazdı: Böyle oluyor, insana insan oluyor.

09 Şub 2023

insana-insan-olanlara-saygiyla