aposto-logo
TR
TREN

Yüksek Seçim Kurulu ile ilgili hikayeler

• Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, yerel seçimle ilgili "mükerrer oy", "ölü seçmen", "fazla seçmen kaydı" gibi iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yener "Seçmen kütükleri bizim '9 veri' dediğimiz veriyle kontrol edilmektedir. Her dönem için 9 bilgiyle bir kişinin kayıtlarının gerçek olup olmadığını kontrol etmekteyiz” dedi.

18 Oca 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

YSK açıkladı, yerel seçim süreci başladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri'ne katılabilecek siyasi partileri dün ilan etti. Böylece yerel seçim süreci resmen başlamış oldu.

İlkim Emirler

·

03 Oca 2024

Yerel seçimlerin tarihi yaklaştıkça siyasî partiler arasındaki bloklaşma ve ittifak çabaları hızlanırken, bu arada Yüksek Seçim Kurulu da yerel seçim takvimini açıkladı. Buna göre, 31 Mart 2024’te tapılacak olan mahallî idare seçimleri için resmî süreç (‘’seçim takvimi’’) 1 Ocak’ta başlayacak. Seçim propaganda ve yasaklarının başlama tarihi de 21 Mart olarak belirlendi. Seçim ittifakı arayışları ise geçen Mayıs’ta yapılan genel seçimlerdeki eski saflaşmayı yenileme temelind...Devamını Oku

Mustafa Erdoğan

·

04 Ara 2023

2023 Seçimleri Bize Neyi Gösterdi?

Aday belirleme sürecinin ve yönteminin şeffaf olmaması, öbür yandan adayların belirlenmesinin hem çok geciktirilmesi hem de bir oldu bittiye getirilmesi toplumun güvenini kırdı. Parlamento seçimlerinde iş birliği modellerinin iyi kurgulanmamış olması da sonuçları muhalefet aleyhine etkiledi.

Ali Rıza Çoban

·

05 Haz 2023

• İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, İmamoğlu’nun cezasının onandığı iddiasını yalanladı. Gerçek Gündem’e konuşan Polat, "Konu bizim bilgimiz dahilinde. Dosya işlem sırasında. UYAP'ta da herhangi bir şey yok. Yaptığımız görüşmede de bir gelişme olmadığı söylendi" dedi. Ne olmuştu? Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, İmamoğlu'na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis c...Devamını Oku

01 Haz 2023

• Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs'ta yapılan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin sonuçlarına ilişkin kararın ilan edilmek üzere Resmi Gazete'ye gönderildiğini bildirdi. Sonuçlar Resmî Gazete'de yayımlandı. Yener açıklamasında “AK Parti'nin 268, Yeniden Refah Partisi'nin 5, MHP'nin 50, YSP'nin 61, TİP'in 4, CHP'in 169, İYİP'in 43 milletvekili kazandığı anlaşılmış olup sonuçların siyasi partilere hayırlı olmasını dileriz" dedi.

31 May 2023

• Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre, 3 günde yurt dışında kayıtlı seçmenlerin kullandığı oy sayısı gümrük kapılarındakilerle birlikte 1 milyon 500 bin 26 oldu. Neden önemli? YSK'nın 7 Mayıs verilerine göre, 14 Mayıs seçimleri için yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında 1 milyon 666 bin 824 oy kullanılmıştı. Bu verilere göre, 28 Mayıs için 3 günde yurt dışında ve gümrük kapılarında kullanılan oy sayısı ilk seçimde 11 gün sonunda kullanılan oy sayısına...Devamını Oku

24 May 2023

Milletvekili Seçilen Bakanların Durumu

Anayasaya göre bakan olarak atanan milletvekilinin vekilliği düşecektir. Aksi durumda ne olacağı konusunda ise bir açıklık yoktur. Bu durumda hukuki boşluğun yorum yoluyla doldurulması gerekir.

Ali Rıza Çoban

·

23 May 2023

14 Mayıs Seçimleri ve 28 Mayıs’a Doğru

Sandık güvenliği, tutanakların karşılaştırılması ve veri aktarımı konusunda gerekli çalışmaları yaptığını aylardır dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim akşamı ve sonrasında yaşanan aksaklıklara dair şeffaf ve kamuoyunu ikna edici açıklamalar yapması gerekmektedir.

Ömer Faruk Şen

·

23 May 2023

• Yüksek Seçim Kurulu'ndan (YSK) alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı 2'nci tur seçimi için yurt dışı temsilcilikler ve gümrük kapılarında dün saat 19:35 itibarıyla toplam 1 milyon 38 seçmen oy kullandı. Bilgi notu: Yurt dışı temsilciliklerde 24 Mayıs'a, gümrüklerde ise 28 Mayıs'ta saat 17:00'ye kadar oy kullanılabilecek.

22 May 2023