otonom araç ile ilgili hikayeler

• Tesla, otonom araç yazılımı Autopilot ve yapay zeka teknolojilerine ilişkin 17 yeni iş ilanı yayımladı. İşe alınan yeni personel, elektrikli otomobil devinin “ Autopilot ve Robotik ” biriminde görev alacak. Bir adım geriden: Tesla’nın yeni hamlesi, şirkette bir süredir devam eden toplu işten çıkarmaların hemen ardından geldi. Söz konusu işten çıkarmaların, Haziran ayına kadar devam etmesi ve şirketin iş gücünün en az %10’unu etkilemesi bekleniyor.

25 May 2024

• Birleşik Krallık merkezli yapay zeka ve otonom araç girişimi Wayve, yeni yatırım turunda 1,05 milyar dolar finansman topladı. SoftBank’in liderlik ettiği yatırım turuna, NVIDIA da katıldı.

18 May 2024

• Kuzey Karolina Eyalet Üniversitesi araştırmacıları, hazırladıkları yeni bir raporda trafikte otonom araçların sayısı arttığında trafik ışıklarına dördüncü bir ışık eklemeyi önerdi. Üniversitede mühendislik profesörü olarak görev alan Ali Hajbabaie’nin liderliğindeki ekip, dördüncü ışığın öndeki aracın takip edilmesi gerektiğini ifade edeceğini belirtti. Önemli ayrıntı: Rapora göre, trafiğe dördüncü ışığın entegre edilebilmesi için araçların %40-50’sini sürüc...Devamını Oku

15 May 2024

• California merkezli Applied Intuition; Porsche Investments Management ve Lux Capital’den Bilal Zuberi ile melek yatırımcı Elad Gil’in dâhil olduğu Seri E turunda 250 milyon dolar yatırım aldı . Girişim; otomotiv, savunma, inşaat ve tarım sektörleri için yapay zeka destekli otonom araç yazılımı geliştiriyor.

19 Mar 2024

Pareto MobilitePareto Mobilite

HİKAYE

Elektriklide yeni teknolojiler, yeni modeller

Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası etkinliklerinde neler olacak?

03 Tem 2023

elektriklide-yeni-teknolojiler-yeni-modeller
• ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) , Tesla’nın elektrikli araçlarının (EV) tam teşekküllü bir şekilde kendi kendilerini sürebildiği iddiası nedeniyle EV üreticisine cezai soruşturma başlattığı bildirildi. Buna göre, Tesla’nın, Autopilot teknolojisinin yeteneklerini abartarak müşteri ve yatırımcılarını yanıltıp yanıltmadığı araştırılıyor. Öte yandan: Ford ve Wolkswagen tarafından desteklenen otonom araç girişimi Argo AI’ın kapanacağı duyuruldu. İki otomobil üreticisini...Devamını Oku

28 Eki 2022

• Intel 2017'de 15,3 milyar dolara satın aldığı İsrail merkezli otonom araç şirketi Mobileye'ın halka arzı için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) başvurdu. Wall Street Journal'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, şirketin halka arzıyla 50 milyar dolar değerlemeye ulaşabileceği öngörülüyor.

03 Eki 2022

• Alibaba'nın, yatırımcısı olduğu Çin merkezli elektrikli araç girişimi Xpeng ile işbirliği sonucunda bilişim merkezi kuracağı ve otonom araç yazılımlarının eğitimi için teknolojiler geliştireceği bildirildi. Araç üreticisi, e-ticaret devinin bulut bilişim hizmetlerinden yararlanarak temel otonom sürüş modelinin eğitim süresini yedi günden bir saate indireceği öne sürülen anlaşma ile Çin'deki diğer oyuncularla rekabet edecek.

08 Ağu 2022

• Alibaba’nın, yatırımcısı olduğu Çin merkezli elektrikli araç girişimi Xpeng ile işbirliği yaptığı ve hayata geçireceği bilişim merkezinde otonom araç yazılımları geliştireceği duyuruldu.

03 Ağu 2022

• Birleşik Krallık 'ta yaklaşık 5 bin kişi ile gerçekleştirilen bir araştırmada katılımcıların %86'sı otonom araçların insanların sürdüklerinden belirgin biçimde ayrıştırılabilmelerini sağlayacak şekilde işaretlenmeleri gerektiğini savundu. Uzmanların otonom sürüş hakkındaki endişeleri önemsiz bulduğunu gösteren araştırma, toplumun ise teknoloji hakkında daha kuşkucu olduğunu ortaya koydu.

19 May 2022