otonom araç ile ilgili hikayeler

Elektriklide yeni teknolojiler, yeni modeller

Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası etkinliklerinde neler olacak?

03 Tem 2023

• ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) , Tesla’nın elektrikli araçlarının (EV) tam teşekküllü bir şekilde kendi kendilerini sürebildiği iddiası nedeniyle EV üreticisine cezai soruşturma başlattığı bildirildi. Buna göre, Tesla’nın, Autopilot teknolojisinin yeteneklerini abartarak müşteri ve yatırımcılarını yanıltıp yanıltmadığı araştırılıyor. Öte yandan: Ford ve Wolkswagen tarafından desteklenen otonom araç girişimi Argo AI’ın kapanacağı duyuruldu. İki otomobil üreticisini...Devamını Oku

28 Eki 2022

• Intel 2017'de 15,3 milyar dolara satın aldığı İsrail merkezli otonom araç şirketi Mobileye'ın halka arzı için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) başvurdu. Wall Street Journal'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, şirketin halka arzıyla 50 milyar dolar değerlemeye ulaşabileceği öngörülüyor.

03 Eki 2022

• Alibaba'nın, yatırımcısı olduğu Çin merkezli elektrikli araç girişimi Xpeng ile işbirliği sonucunda bilişim merkezi kuracağı ve otonom araç yazılımlarının eğitimi için teknolojiler geliştireceği bildirildi. Araç üreticisi, e-ticaret devinin bulut bilişim hizmetlerinden yararlanarak temel otonom sürüş modelinin eğitim süresini yedi günden bir saate indireceği öne sürülen anlaşma ile Çin'deki diğer oyuncularla rekabet edecek.

08 Ağu 2022

• Alibaba’nın, yatırımcısı olduğu Çin merkezli elektrikli araç girişimi Xpeng ile işbirliği yaptığı ve hayata geçireceği bilişim merkezinde otonom araç yazılımları geliştireceği duyuruldu.

03 Ağu 2022

• Birleşik Krallık 'ta yaklaşık 5 bin kişi ile gerçekleştirilen bir araştırmada katılımcıların %86'sı otonom araçların insanların sürdüklerinden belirgin biçimde ayrıştırılabilmelerini sağlayacak şekilde işaretlenmeleri gerektiğini savundu. Uzmanların otonom sürüş hakkındaki endişeleri önemsiz bulduğunu gösteren araştırma, toplumun ise teknoloji hakkında daha kuşkucu olduğunu ortaya koydu.

19 May 2022

9. Elektrikli & otonom araç turu • Aralarında BMW ve BASF gibi şirketlerin de bulunduğu 11 ortaklı Almanya merkezli konsorsiyum , Avrupa Birliği'nde trafiğe çıkacak elektrikli araçların karbon ayak izini takip edecek bir batarya pasaportu üzerine çalışmaya başlamak için 8.2 milyon avro devlet desteği aldı. AB, 2024 yılından itibaren şarj edilebilir araç bataryalarının karbon ayak izini belgelemelerini ve 2027'den itibaren karbondioksit salım limitlerine uymalar...Devamını Oku

05 May 2022

• Volkswagen , geleceğe dönük stratejisinin belkemiğini oluşturan otonom sürüş yazılımını geliştirmek amacıyla ihtiyaç duyduğu çipleri Qualcomm'dan alacağını açıkladı. Detaylar: Qualcomm, şirketin otonom araç yazılım kanadı Cariad'a 4. seviye otonom sürüş kabiliyetine sahip sistem yongaları (SoC) tedarik edecek. Bu seviyedeki bir araç insan müdahalesine ihtiyaç duymadan sürüşün neredeyse tüm yönlerinin üstesinden gelebiliyor.

04 May 2022

3. Elektrikli ve otonom araç turu • Avalanche Summit'te sunum yapan Togg CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş , girişimin blok zinciri üzerindeki dijital varlığı Toggen 'ın whitepaper aşamasında olduğunu ve detaylarının bu yıl içerisinde paylaşılacağını duyurdu . Dijital bir pasaport görevi görecek olan Toggen, araç şarj istasyonlarında hizmet almaktan parça ve bileşen takibine kadar tedarik zincirinin her aşamasında çeşitli işlevlere sahip olacak. Nvidia üzerinden ...Devamını Oku

29 Mar 2022

3. Intel'in otonom aracı • Intel'in otonom araç birimi Mobileye , Benteler EV Systems ve Beep'le iş birliği yaparak 2024'te 12 ila 14 koltuktan oluşan otonom minibüsleri kullanıma sunmayı hedeflediğini açıkladı. Mobileye, geliştirdiği otonom araç teknolojisinin sürücülü araçlardan daha güvenli olduğunu ve araçların kullanıma neredeyse hazır olduğunu ifade etti.

22 Şub 2022