10 maddede bu hafta

Bir çırpıda geçtiğimiz haftanın öne çıkan gelişmeleri.

30 Eylül - Yapı Kredi
Yapı Kredi ile birlikte

Tiyatroya adanan çeyrek asır: 25. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri Hayatını tiyatroya adamış büyük sanatçı Afife Jale ’nin adını 25 yıldır yaşatan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri için heyecan başladı. Neler oluyor? Türkiye’nin en uzun soluklu ve en prestijli ödülünde bu sezonun adayları belli olurken 25. Afife Tiyatro Ödülleri Özel Ödül sahipleri de açıklandı. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri jürisi; Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ’ne Prof. Dr. Cevat Çapan ’ı, Oyun yazarlarına adanan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ’ne Güzel Son oyunuyla Hakan Tabakan ’ı, Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara takdim edilen Haldun Dormen Özel Ödülü ’ne 1923 Müzikali ’ni, Yapı Kredi Özel Ödülü ’ne ise bu yıl Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alarak tüm Türkiye’yi sevince boğan başarılı oyuncu Merve Dizdar ’ı layık gördü. 12 ayrı dalda sahiplerini bulacak 25. Afife Tiyatro Ödülleri için adayların tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Takvime not: Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, bu yıl 3 Ekim ’de, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek törende Ayşecan Tatari ve Edip Tepeli sunuculuğuyla sahiplerini bulacak. Tören bu yıl Yapı Kredi Instagram ve YouTube hesabından canlı yayınlanacak.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

  1. Merkez Bankası: TCMB'nin brüt rezervleri üste 15'inci haftada da artarak son 7 ayın en yüksek değerine yükseldi. KKM'de ise önceki haftaya göre oldukça sınırlı bir düşüş kaydedildi.
  2. Emeğin payı: İSO 500 firmalarının üretimden satışları %119 artışla tarihin en yüksek seviyesine ulaşırken, ödenen maaş ve ücretlerin net katma değerden aldığı pay %26,9 ile son yılların en düşük seviyesine geriledi.
  3. Dağlık Karabağ: Bölgedeki etnik Ermeni nüfusun yarısından fazlası bölgeyi terk ederek Ermenistan'a göç etti. Ayrılıkçıların lideri Samvel Şahramanyan, "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti"nin 1 Ocak 2024'te feshedilmesini öngören kararnameyi imzalayarak bağımsızlık mücadelesine resmen son verdi.
  4. Orta Doğu: Suudi Arabistan'ın Ürdün Büyükelçisi Nayef el-Sudairi, İsrail'in izniyle Batı Şeria'ya geçerek beraberindeki heyetle birlikte Filistin yönetimiyle görüştü. Ayrıca ilk kez bir İsrailli bakan, Suudi Arabistan'ı ziyaret etti.
  5. Avrupa'ya göç: İtalya’da hükümet, sığınma talebinde bulunanlardan göz altında tutulmak istemeyenler için yaklaşık 5 bin avroluk "mali garanti" ödemesi şartı getirdi. Hükümet, herhangi bir refakatçisi olmadan gelen düzensiz çocuk göçmenleri de yaşları hakkında yalan söylemeleri hâlinde sınır dışı edecek.
  6. Gezi davası: Yargıtay, Gezi Parkı davasında Osman Kavala'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ve TİP Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay ile Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku'ya verilen 18'er yıllık hapis cezalarını onadı.
  7. Giyilebilir teknolojiler: Meta, Ray-Ban ile birlikte geliştirdiği yeni akıllı gözlükleri tanıttı. Meta AI ile senkronize bir şekilde çalışan 300 dolarlık cihaz, öncekinden daha gelişmiş bir kameraya sahip olacak ve kullanıcıların Instagram'da canlı yayın açabilmesini mümkün kılacak.
  8. Mobilite: A Sınıfı Hisse başına 10,46 dolardan 13 Temmuz'da New York Borsası'nda (NYSE) işlem görmeye başlayan Martı Technologies Inc. hisseleri, bu hafta itibarıyla 0,61 seviyesine kadar geriledi.
  9. Anında teslimat: Decacorn ünvanını kaybederek 4 Avrupa ülkesindeki operasyonlarını durduran Getir, Birleşik Krallık’ta Uber Eats ile iş birliğine gitti. Getir'in market ürünlerinin Uber Eats uygulaması üzerinden sipariş edilerek Getir kuryeleri tarafından teslim edileceği iş birliğinin önümüzdeki dönemde Almanya ve Hollanda’daki Uber Eats kullanıcılarına da açılacağı ve Gorillas siparişlerini de kapsayacağı belirtildi.
  10.  Filenin Sultanları: A Millî Kadın Voleybol Takımımız, Paris 2024 Olimpiyat Elemeleri'nde 7'de 7 yaparak grubu namağlup ve zirvede tamamladı. Üst üste 22. galibiyetine imza atan dünya 1 numarası Filenin Sultanları, aynı zamanda Dünya Kupası adıyla oynanan olimpiyat elemelerini de böylece kupayla noktaladı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

müebbet hapis

Dağlık Karabağ

Ermenistan

Samvel Şahramanyan

Dağlık Karabağ Cumhuriyeti

Orta Doğu

Suudi Arabistan

Ürdün

Nayef El-Sudairi

İsrail

Batı Şeria

Filistin

Avrupa

İtalya

Gezi Davası

Yargıtay

Gezi Parkı

Osman Kavala

Can Atalay

Tayfun Kahraman

Mine Özerden

Çiğdem Mater Utku

Ray-Ban

Meta

Instagram

New York Borsası

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

📰 Londra tasarım festivali, yapay tatlandırıcı

Yapay tatlandıcıların depresyona yol açtığı tespit edildi. Zeytinyağının demans kaynaklı can kayıplarını azalttığı ortaya kondu. Yoğurdun sarımsak kokusunu önlemeye yardımcı olduğu keşfedildi.

30 Eyl 2023

Yapı Kredi ile birlikte
London Design Festival

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;