Dağlık Karabağ ile ilgili hikayeler

• İran'ın ev sahipliğinde yapılan Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısında, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a yönelik operasyonun ardından ilk kez bir araya geldi. Toplantıya, Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları da katıldı. Görüşme: Görüşmenin ardından açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, "Bölgedeki tüm ülkelerin önünde tarihi bir fırsat var. Güney Kafkasya'da savaş sona erdi, sır...Devamını Oku

25 Eki 2023

• Ermenistan ve Azerbaycan, Birleşmiş Milletler Uluslararası Adalet Divanı önünde karşı karşıya geldi. Ermenistan, Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ'da "etnik temizlik" yapmakla suçladı. Azerbaycan ise suçlamayı reddetti. Bir adım geriden: 19 Eylül'de Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'a düzenlediği operasyonun ardından bölgenin kontrolünün yeniden Azerbaycan'a geçmesi sonrası Dağlık Karabağ'daki etnik Ermeni nüfusun büyük çoğunluğu bölgeyi terk etmişti.

18 Eki 2023

• Azerbaycan'ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ operasyonuna İsrail'in silah yardımı sağladığı iddia edildi. Detaylar: Associated Press’in uçuş takip verilerine ve Ermenistan diplomatlarına dayandırdığı haberinde, Azerbaycan askerî kargo uçaklarının İsrail ile Dağlık Karabağ arasında defalarca uçtuğu ileri sürüldü.

06 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Dağlık Karabağ'a operasyonun ardından

Azerbaycan'ın düzenlediği operasyondan sonra Dağlık Karabağ'ın akıbeti merak ediliyor.

05 Eki 2023

SpektrumSpektrum

HİKAYE

Dağlık Karabağ'a operasyonun ardından

Azerbaycan'ın düzenlediği operasyondan sonra Dağlık Karabağ'ın akıbeti merak ediliyor.

04 Eki 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

10 maddede bu hafta

Bir çırpıda geçtiğimiz haftanın öne çıkan gelişmeleri.

30 Eyl 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Yine, yeniden: Azerbaycan ve Ermenistan arasında neler oluyor?

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 2020'deki Dağlık Karabağ savaşının ardından gerilim yeniden tırmandı. Peki iki ülke arasındaki sorun ne?

15 Eyl 2023

• Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki temel anlaşmazlık konusu olan, Dağlık Karabağ bölgesinde egemenlik iddia eden "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" isimli siyasi yapının parlamentosunda yapılan seçimlerde, bölgenin yeni cumhurbaşkanının seçildiği bildirildi. Seçim Türkiye ve Azerbaycan tarafından kınandı.

11 Eyl 2023

• Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere Brüksel’de Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in ev sahipliğinde bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Michel, “Görüş alışverişimiz yine açık, dürüst ve kapsamlıydı” dedi. Ne olmuştu? Azerbaycan, salı günü Ermenistan Kızılhaç'ının kaçakçılık yaptığı iddiasıyla Laçin koridorunu kapatmıştı. ABD, ertesi gün yaptığı açıklama...Devamını Oku

17 Tem 2023

• Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermeni nüfusunun haklarının ve güvenliğinin garantisinin verilmesi durumunda Dağlık Karabağ'ı Azerbaycan toprağı olarak tanıyabileceklerini belirtti. Bununla birlikte Paşinyan, Azerbaycan'ın "etnik temizlik" uygulamaması için uluslararası güvenlik önlemlerine başvurulacağını da vurguladı.

23 May 2023