aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

İnsan Hakları İzleme Örgütü ile ilgili hikayeler

• İnsan Hakları İzleme Örgütü yayımladığı bir raporda, "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde, kontrolü altındaki bölgelerde kendi güçleri ve desteklediği yerel silahlı gruplar tarafından işlenen hak ihlalleri ve potansiyel savaş suçları konusunda sorumluluğa sahip olduğunu" belirtti.

05 Mar 2024

• İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), devletlerin yurt dışındaki vatandaşlarına uyguladığı baskıya dair "Seni bulacağız" başlıklı bir rapor yayımladı. Raporda, Türkiye'ye de yer verildi. HRW, 46 sayfalık raporu, "hükümetlerin yurt dışındaki muhalifleri, aktivistleri ve siyasi rakipleri nasıl hedef aldığını insan hakları açısından ele aldığı bir analiz" olarak tanımladı. Türkiye: "Kaçırılmalar ve zorla kaybedilmeler" kategorisinde yer alan Türkiye'yle ilgili bö...Devamını Oku

29 Şub 2024

• İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayımlanan raporda, Facebook ve Instagram'ın çatı şirketi Meta'nın Filistin destekçisi içerikleri sistematik olarak sansürlediği belirtildi.

25 Ara 2023

• İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yeni yayımladığı bir raporda, Çin'in camileri kapattığını, yıktığını ve başka amaçlarla kullanımı için dönüştürdüğünü iddia etti. Raporda Çin yetkililerinin bu uygulamalardaki amacı "İslam'ın uygulanmasını kısıtlama çabası” olarak değerlendirildi.

29 Kas 2023

• İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yeni yayımladığı bir raporda, Çin'in camileri kapattığını, yıktığını ve başka amaçlarla kullanımı için dönüştürdüğünü iddia etti. Raporda Çin yetkililerinin bu uygulamalardaki amacı "İslam'ın uygulanmasını kısıtlama çabası” olarak değerlendirildi.

23 Kas 2023

HİKAYE

Akademik Özgürlüğe Karşı Üç Cepheli Savaş

Baskıcı eyalet yasalarının geri dönüşü şüphesiz Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yüksek öğrenim kurumlarında akademik özgürlüğe ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ancak, özel bağışçıların büyük etkisi, öğrencileri müşterilere dönüştüren bir öğrenim modeliyle birlikte, aynı derecede zararlı olabilir.

22 Mar 2023

Mersin limanı, Türkiye'ye ihraç edilen yabancı plastik atıkların yaklaşık yüzde 50'sinin varış noktası. Plastik atıklar Mersin 'e ulaştıktan sonra kamyonlarla Adana 'ya taşınıyor, oradan da tasnif depolarına veya geri dönüşüm tesislerine gönderiliyor. Geçtiğimiz yıl Greenpeace 'in ithal edilen plastik atıkların Adana’ya yasadışı olarak boşaltılması ve yakılmasıyla ilgili çığır açan raporu başta olmak üzere yayınlanan bir dizi haber nedeniyle, yetkililer ithal edilen pla...Devamını Oku

01 Eki 2022

• İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yeni raporu, Türkiye’de 9 yaşlarındaki çocukların plastik atık geri dönüştürme merkezlerinde, ömür boyu sürebilecek ciddi sağlık riskleri altında çalıştığını ortaya koydu. Raporda, hükümetin Türkiye'de geri dönüşüm tesislerinde sıkı lisans kuralları uygulamadığı ve düzenli denetimleri gerçekleştirmediği belirtildi.

22 Eyl 2022

• İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün hazırladığı bir raporda Rusya'nın Ukrayna'da ciddi hukuk ihlalleri yaptığı ifade edildi. Tanıkların ilkbahar aylarında Rusya'nın kazandığı topraklardan kaçan Ukraynalıların toplama kamplarında alıkonulduğu ve parmak izleri ile cep telefonlarındaki bilgiler dahil verilerinin kaydedildiği bilgisini verdiği belirtildi. Sivillerin Ukrayna milliyetçisi gruplarla bağı olup olmadığının anlaşılması için "feci" koşullarda tutularak günlerce sorguland...Devamını Oku

07 Eyl 2022

• Yaklaşık 3 yıldır görülen 16 kişinin yargılandığı Gezi Parkı davasında mahkeme, Osman Kavala' ya "hükümeti kaldırmaya teşebbüsten" ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Diğer sanıklar hakkında "hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçuna yardımdan 18'er yıl hapis cezası verildi. Tepkiler: Avrupa Parlamentosu Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor ve AB-Türkiye Parlamento Delegasyon Başkanı Sergey Lagodinsky karara yönelik "Siyasi müdahale ile göl...Devamını Oku

29 Nis 2022