Israil ile ilgili hikayeler

• İsrail-Lübnan sınırındaki gerilim , İsrail ile Hizbullah arasındaki misillemelerle birlikte artıyor. Arka plan: 7 Ekim'den beri İran destekli Hizbullah, İsrail'e çok sayıda roketli ve İHA'lı saldırı düzenledi. İsrail ise Hizbullah hedeflerine operasyonlar düzenledi ve geçen hafta bir saha komutanını öldürmesi üzerine karşılıklı misillemeler şiddetlendi. Açıklama: İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari " Hizbullah'ın artan saldırganlığı bizi Lübnan ve tüm bölge için ...Devamını Oku

18 Haz 2024

İsrail ile Ticaret ve Basın Özgürlüğü

AKP hükümeti birçok konuda olduğu gibi İsrail ile ticaret konusunu da kamuoyundan gizlemeye çalışmış, bunu ortaya çıkaran gazetecileri ve siyasetçileri marjinalize ederek dış mihrakların unsurları olmakla itham etmiştir. Ne var ki, kamuoyuyla paylaşılan bilgiler ve çok daha yüksek ihtimalle yerel seçimde aldığı yenilgi AKP’nin bu konuda geri adım atmasına neden olmuştur.

Ömer Faruk Şen

·

22 Nis 2024

israil-ile-ticaret-ve-basin-ozgurlugu
• Yemen'deki Husiler, ABD ve Birleşik Krallık'ın düzenlediği saldırıların ardından yaptıkları açıklamada İsrail bağlantılı gemilere yönelik saldırılarına devam edeceklerini duyurdu. Açıklamada ABD ve Birleşik Krallık'ın saldırılarının "cezasız" kalmayacağı kaydedildi. Bir adım geriden: ABD ve Birleşik Krallık’a ait savaş uçakları Cuma gecesi Yemen'in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde bazı noktalara hava saldırıları düzenlemişti. Cumartesi sabahı da ABD, Yemen'de Hu...Devamını Oku

15 Oca 2024

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kızıldeniz'de neler oluyor?

Küresel denizcilik firmaları Kızıldeniz'deki seferlerini askıya almaya başladı. Peki neler oldu, neler olacak?

İlkim Emirler

·

18 Ara 2023

kizildenizde-neler-oluyor
SpektrumSpektrum

HİKAYE

Tarafsız fikir belirtmenin zorluğu, orta yol yoksunluğu

Bu yazımda savaşın, pratikte çözümsüzlüğün yanında fikirsel olarak da bölge dışından insanları gruplaşmaya ve karşıtlığa ittiği gözlemi üzerinde duracağım.

Deniz Kaptan

·

25 Eki 2023

tarafsiz-fikir-belirtmenin-zorlugu-orta-yol-yoksunlugu-51
• Azerbaycan'ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Dağlık Karabağ operasyonuna İsrail'in silah yardımı sağladığı iddia edildi. Detaylar: Associated Press’in uçuş takip verilerine ve Ermenistan diplomatlarına dayandırdığı haberinde, Azerbaycan askerî kargo uçaklarının İsrail ile Dağlık Karabağ arasında defalarca uçtuğu ileri sürüldü.

06 Eki 2023

• İsrail ordusunun, Suriye'de İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ne roket atıldığı iddiasıyla bazı noktaları vurduğu bildirildi. Yapılan yazılı açıklamada, Suriye ordusu "Misilleme olarak Suriye'yi şu an vuruyoruz" ifadeleri kullanıldı. Bir adim geriden: Israil, Suriye'deki Golan Tepelerini 1967 savaşında işgal etmiş, Suriye'nin ise 1973’te bölgeyi geri alma girişimi başarısız olmuştu.

10 Nis 2023