aposto-logo
TR
TREN

İyi Şanslar, Leo Grande

Dört perdeli bir seks komedisi.

21 Ekim - Salt - Duende
Salt ile birlikte

Salt ’ın yeni gösterim programı: How Buildings Learn (Binalar Nasıl Öğrenir?) Container City, Londra Salt , yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn (Binalar Nasıl Öğrenir?) adlı belgesel dizisini Türkçe altyazılı olarak çevrimiçi erişime açıyor. Nedir? How Buildings Learn (Binalar Nasıl Öğrenir?) , 1994 yılında ABD'li yazar Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından bir televizyon dizisine uyarlanan altı bölümlük bir belgesel dizi. Neden önemli? Modernist mimari yaklaşımlara eleştirel bir bakış sunan belgesel, aynı adlı kitabın yazarı Stewart Brand ’in değişime ve gelişime açık, esnek yapılar tasarlama fikrinden yola çıkıyor. Binaların başkalarının kullanımı için tasarlandığı mimarlık anlayışını reddeden Brand, binayı zaman içinde kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda dönüştürebileceği bir yaklaşımı benimsiyor. Bu hafta: Serinin bu hafta erişime açılan üçüncü bölümünde uyarlanabilir ve değişime müsait bina örnekleri incelenirken gelecek hafta erişime açılacak bölümdeyse gayrimenkul sektörünün mevcut durumu ele alınıyor. Bölümler haftalık olarak erişime açılıyor, ancak "Ben biriktirip izlemeyi severim!" diyenlerin tüm bölümlerin gösterimde olacağı 7 - 13 Kasım haftasını beklemesini öneriyoruz. Belgesel dizisinin bu hafta erişime açılan Built for Change (Değişime Müsait Binalar) isimli yeni bölümünü buradan izleyebilir, tüm program hakkında detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsin.

Daha fazlasını öğren

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Film: Good Luck to You, Leo Grande

Yönetmen: Sophie Hyde

Süre: 97 dakika

Yapım yılı: 2022

Jenerik: Avustralya sinemasının bağımsız seslerinden Sophie Hyde, 52 Tuesdays filmi ve Fucking Adelaide mini-dizisiyle iyi bir başlangıç yapmış, aile bağlarına ve kimlik kavramına dair duygusal detaylara odaklanmıştı. İkinci uzun metrajlı filmi Animals’la kamerasını İrlanda’ya taşıyan yönetmenin tek mekân filmi olarak çektiği Good Luck to You, Leo Grande pandemi döneminde Büyük Britanya’da çekildi. Emma Thompson ve Daryl McCormack’in başrollerini paylaştığı, BBC’nin komedi yazarlarından Katy Brand’in yazdığı film, prömiyerini geçtiğimiz kış Sundance Film Festivali’nde yapmış, 17 Haziran’da ABD’de Hulu’da yayınlanmış, Büyük Britanya’da da aynı gün gösterime girmişti. 

Film, otuz yıllık eşini kaybettikten sonra cinselliğini keşfetmeyi ve özgürce yaşamayı kafaya koymuş bir kadının dört farklı günde aynı otel odasında buluştuğu bir seks işçisiyle diyalogları üzerine kurulu.

Neden izleyelim? Tek mekân filmleri izleyiciyi içine çekmekte ve tiyatro oyunlarından farklılaşmakta güçlük çekebiliyor bazen. Üstelik konu seks komedileri olduğunda tek mekân çoğu zaman sadece bir yatakla sınırlı kalabiliyor. Good Luck to You, Leo Grande’de de şartlar böyle: Dört farklı zaman diliminde, çoğunlukla bir otel odasında ve çoğunlukla bir yatağın üstünde, içinde, kenarında ve önünde geçen bir seks komedisi bu. Oysa izleyiciyi içine çekmekte bir an dâhi zorlanmıyor. 

Seks işçiliğine olan toplumsal bakış, cinsel özgürlük, kişinin cinsel arzuları ve fantezileriyle barışması hakkında çok iyi yazılmış metni ve kusursuz oyuncu performansları bunun başlıca kolaylaştırıcısı. Emma Thompson’ın canlandırdığı emekli öğretmen Nancy, hem oyunculuk yeteneği hem de fiziksel kusursuzluğuyla dikkat çeken Daryl McCormack’in canlandırdığı Leo Grande kod adlı seks işçisine karşı özgüvensiz, çekingen ve korkak davranarak başladığı macerasında, adım adım kendinden emin, ne istediğini bilen ve arzularından korkmayan bir kadına dönüşüyor. 

Film; cinselliğin, cinsel çekimin, arzu ve fantezinin yaşla ya da deneyimle ilgisi olmadığını belirtiyor. Good Luck to You, Leo Grande, seks işçiliğinin ya da yoğun, aktif ve sınırsız yaşanan cinselliğin ayıplanacak bir şey olmadığın Nancy’lere söyleyerek Leo’lara da hitap ediyor.

Nerede izleyebilirsin? Geçtiğimiz hafta Filmekimi’nde gösterilen Good Luck to You, Leo Grande, bugün Başka Sinema salonlarında gösterime giriyor.

Benzer işler:

  • Conversations with Other Women (2005, Hans Canosa)
  • The Pass (2016, Ben A. Williams)
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

pan

özgürlük

Film

Good Luck to You

Leo Grande

Sophie Hyde

Avustralya

52 Tuesdays

Fucking Adelaide

Büyük Britanya

Emma Thompson

Daryl McCormack

Katy Brand

Sundance Film Festivali

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

BÜLTEN SAYISI

🎥 Kubrick'in dünyası İstanbul'da, Sun Ra Arkestra'nın yeni caz evrenleri

Katharina Kubrick ve Ceyhun Tuzcu'yla Stanley Kubrick sergisi, Sun Ra Arkestra'nın son albümü Living Sky, Sophie Hyde'nın dört perdelik seks komedisi.

21 Eki 2022

Salt ile birlikte
Fotoğraf: Deniz Sabuncu

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;