aposto-logo
TR
TREN

BRICS'e Orta Doğu Dokunuşu: Yeni Üyelerin Getirdiği Dinamikler

BRICS ülkeleri; Suudi Arabistan, İran, BAE, Mısır, Etiyopya ve Arjantin'in bloka üyelik taleplerini kabul ettiler. BRICS'e kabul edilen Orta Doğu'nun petrol devleri neredeyse 2,5 trilyon dolarlık bir ekonomik güce sahip.
BRICS'e Orta Doğu Dokunuşu: Yeni Üyelerin Getirdiği Dinamikler

28 Ağustos - OMO
OMO ile birlikte

OMO ile hayallere giden yol kirlenmekten geçer Yeni OMO Active Fresh Cold Power Sıvı ailesi, oldukça ilgi çekici bir reklam filmi yayınladı. Mazhar Alanson’un Ah bu ben şarkısının kullanıldığı reklam filminde , küçük bir kız çocuğunun kurduğu hayaller ve bu yoldaki cesareti odağa alınıyor. Kurduğu hayalin peşinden koşan küçük kızla reklam filminde denemenin, düşmenin ve yeniden kalkmanın incelikli bir anlatısı sunuluyor. Bu kampanyayla hayallere giden yolun kirlenmekten geçtiği mesajı, küçük kız ve engelli köpek arasındaki duygudaşlığın merkezine yerleştiriliyor. Reklam filmi bir kız çocuğu ve engelli köpeğin duyguları arasındaki ortaklığa yaptığı vurguyla, hayaller karşısında pes etmeme mesajını izleyiciye aktarıyor. Hikâyede yedinci doğum gününde hediye edilen bisikleti sürmeyi öğrenmeye çalışan kız çocuğunun bu süreci kirlenerek, düşerek ve kalkarak yaşadığı görülüyor. Bu vaktini açık havada evin engelli köpeği Cesur ile geçirmenin hayalini kuran çocuk, köpeğinin de koşabilmesi için bir sürpriz planlıyor. Filmin sonunda ise bahçede Cesur’un ve küçük kızın beraber hayallerini gerçekleştirdikleri görülüyor. Televizyon, dijital mecralar ve açık hava mecralarında yayınlanan reklam filminin yönetmen koltuğunda Duncan Christie oturuyor. Reklam filmine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkeleri, 2010’dan bu yana ilk kez genişleme kararı aldı. Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde 22-24 Ağustos arası gerçekleşen 15. BRICS zirvesinde üye ülkeler; Suudi Arabistan, İran, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, Etiyopya ve Arjantin’in bloka üyelik taleplerini kabul ettiler. 

  • Neden önemli? Bloomberg'in haberine göre, BRICS'e kabul edilen Orta Doğu'nun petrol devleri neredeyse 2,5 trilyon dolarlık bir ekonomik güce sahip. Bu güç, BRICS’in Batı karşısında uluslararası etkisini artırma gibi temel hedefleri için büyük bir avantaj sağlıyor. 

Ancak, BRICS'e kabul edilen bazı ülkeler, Orta Doğu gibi zorlu bir bölgede güvenliklerini sağlamak için uzun süredir ABD'ye bel bağlamış durumda. Bu yüzden ABD ile önemli güvenlik ilişkileri bulunan BAE ve Mısır gibi ülkelerin BRICS'e dahil edilmesi soru işaretleri doğuruyor. Ayrıca, Batı ile hâlihazırda sorunlu ilişkilere sahip olan İran'ın gruba katılması, BRICS'in Batı'ya karşı tutumunu daha da güçlendireceği düşünülüyor.

Çin'in BRICS özel temsilcisi ve Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi Genel Direktörü Li Kışin, topluluğun attığı bu genişleme adımının, Batı'ya karşı bir koalisyon oluşturma veya taraf tutma amacı taşımadığını ifade etti. Li, 15. BRICS Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında, BRICS'in altı yeni ülkeyi topluluğa resmî üyelik için davet etmesinin, "Küresel Güney'i bir araya getirme" ve "gelişmekte olan ülkeler arasındaki işbirliğini artırma" hedefleriyle uyumlu olduğunu açıkladı. 

  • "Diyaloga açık": Bununa birlikte Li, BRICS'in açıklık ve kapsayıcılık prensiplerine sahip olduğunu vurgulayarak, üye ülkelerin her zaman ABD ve Avrupa ülkeleriyle diyaloga açık olduklarını vurguladı.

BRICS Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapan Güney Afrika lideri Cyril Ramaphosa, yeni ülkelerin 1 Ocak 2024'ten itibaren bloka üye olacaklarını duyurdu. Bu kararla birlikte, 2024'te BRICS'in üye sayısı 5'ten 11'e yükselmiş olacak.

Doğal gaz: Orta Doğu'nun önde gelen ekonomilerine ve dünyanın en büyük petrol ile doğal gaz rezervlerine sahip olan Suudi Arabistan, İran, BAE ve Mısır gibi ülkelerin bloka üyeliği, enerjinin küresel olarak daha da kritik hâle geldiği bir dönemde gerçekleşiyor. Bu durum, BRICS'in uluslararası sahnede siyasi ve ekonomik gücünün daha da artabileceği şeklinde öngörülüyor.

Başka hangi ülkeler katılmak istiyor? Reuters'ın aktardıklarına göre, BRICS'e katılmak isteyen 40'tan fazla ülke mevcut. Bu ülkelerden 16'sı ise BRICS'e üyelik başvurusunda resmen bulunmuştu. Başvuru listesinde Cezayir, Küba, Endonezya, Filistin ve Vietnam gibi ülkeler yer alıyor.  

  • Fakat, grup büyüdükçe üyeler arasındaki farklı görüşler ve öncelikler gelecekte gerilimlerin yaşanmasına yol açabilir. Örneğin, Hindistan ve Çin son yıllarda birçok sınır anlaşmazlığı yaşamışken, Brezilya'nın yeni seçilmiş Başkanı Lula da Silva, ABD ile ilişkilerde "yeni bir dönem başlatmayı" amaçladığını ifade etmekte. 

BRICS nedir? BRICS,  Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika dünya ekonomilerinden oluşan bir birliktir. İlk başta "BRIC" veya "BRICs" olarak kısaltılan terim, 2001 yılında Goldman Sachs ekonomisti Jim O'Neill tarafından bulunmuş ve 2050'ye kadar küresel ekonomiyi kolektif olarak domine edeceğini öngördüğü hızla büyüyen ekonomileri tanımlamak için kullanılmıştı.

  • BRICS, 2009'dan bu yana, giderek daha uyumlu bir jeopolitik blok hâline gelmiştir. Yükselen ekonomileri ile öne çıkan bu grup, diplomatik koordinasyonu geliştirmeyi, küresel finans kurumlarına reform yapmayı ve nihayetinde Batı hegemonyasına karşı denge unsuru olarak hizmet etmeyi amaçlamıştır.

BRICs teriminin mucidi ve aynı zamanda Birleşik Krallık'ın eski hazine bakanlarından Jim O'Neill, geçtiğimiz Nisan ayında yayımlanan makalesinde Çin ve Hindistan ilişkilerinin BRICS'in geleceğine dair etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu. 

"Grubun en önemli ekonomileri olan Çin ve Hindistan nadiren işbirliği yapan ezeli rakipler. Bu durum değişene kadar BRICS'in ya da hatta genişletilmiş bir grubun dolara karşı ciddi bir meydan okumada bulunabileceğini düşünmek hayalcilik olur. Dünyanın açık ara en kalabalık iki ülkesi olan Çin ve Hindistan arasındaki işbirliği eksikliği karşısında sık sık umutsuzluğa kapılıyorum. Eğer aralarındaki tarihî husumetin üstesinden gelebilir ve ticareti genişletmek, sağlık tehditleri ve iklim değişikliği gibi sorunlarla mücadele etmek için iddialı bir ortak gündem geliştirebilirlerse, finansal ve parasal statükoya BRICS güdümlü bir meydan okuma fikri sadece makul değil, aynı zamanda yakın bir ihtimal hâline gelecektir."

Öte yandan: Visual Capitalist'in IMF, Dünya Ticaret Organizayonu (WTO) ve World Population Review'ın verileri ile yaptığı analize göre, yeni ülkelerin gruba eklenmesi ile BRICS'in yakın zamanda dünya nüfusunun neredeyse yarısını temsil edeceği ve Suudi Arabistan, İran ve BAE'nin eklenmesi ile de, BRICS'in küresel petrol üretim payının ikiye katlanacağı öngörülüyor. Fakat, Yeni BRICS üyelerinin çoğu gelişmekte olan ekonomiler olarak kabul edildiği için, bu ülkelerin gruba eklenmesi BRICS'in genel GSYH payı üzerinde büyük bir etki yaratmayacağı bekleniyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kapsayıcılık

Brezilya

Rusya

Hindistan

Güney Afrika

BRICS

Johannesburg

Suudi Arabistan

İran

Birleşik Arap Emirlikleri

Mısır

Etiyopya

Arjantin

Bloomberg

Orta Doğu

BRICS Zirvesi

Avrupa

Cyril Ramaphosa

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ Konutta düzenleme, bağlılık yemini

Günaydın. BDDK, konut kredilerini evin değerinin yaklaşık dörtte biri ile sınırlandırdı. Putin, Wagner askerlerinden "Rusya'ya bağlılık yemini" etmelerini istedi. Meral Akşener, "seçim yenilgisine engel olamadığı için" özür diledi.

28 Ağu 2023

OMO ile birlikte
Atlantic Council

YAZARLAR

Tanem Zaman

Haber Editörü

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;