aposto-logo
TR
TREN

BRICS ile ilgili hikayeler

BRICS Expansion Process and Turkey

The fact that Turkey is not mentioned among the new members of BRICS clearly shows what kind of foreign policy and international trade system it should aim for.

Enes Özkan

·

02 Eyl 2023

BRICS’in Genişleme Süreci ve Türkiye

Şu an Türkiye’nin BRICS’in yeni üyeleri arasında adının geçmemesinin nasıl bir dış politika ve uluslararası ticaret sistemini hedeflemesi gerektiğini açıkça gösteriyor.

Enes Özkan

·

28 Ağu 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

BRICS'e Orta Doğu Dokunuşu: Yeni Üyelerin Getirdiği Dinamikler

BRICS ülkeleri; Suudi Arabistan, İran, BAE, Mısır, Etiyopya ve Arjantin'in bloka üyelik taleplerini kabul ettiler. BRICS'e kabul edilen Orta Doğu'nun petrol devleri neredeyse 2,5 trilyon dolarlık bir ekonomik güce sahip.

Tanem Zaman

·

28 Ağu 2023

• Güney Afrika'da düzenlenen ve iki gün süren BRICS Zirvesi tamamlandı. Birliğin liderleri; Arjantin, Mısır, İran, Etiyopya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) üyelik davetinde bulunma kararı aldı. Nedir? Uluslararası gelişmelerde Batı'nın hakimiyetine meydan okumak amacıyla bir araya gelen Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'dan oluşuyor. 2006 yılında kurulan birlik, 2014 yılında gelişen ülkelerdeki kalkınma projelerine kredi sağlama...Devamını Oku

25 Ağu 2023

• BRICS Zirvesi dün başladı. Zirvede konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin , “Batı ülkeleri ve uyduları tarafından başlatılan” savaşın bitmesini istediklerini söyledi. Bununla birlikte: Zirvede Çin ve Güney Afrika liderleri, Ukrayna'daki savaşın sona erdirilmesine yönelik müzakerelerin bir parçası olmak istediklerini belirtti. Öte yandan: Zirvede Güney Afrika dışişleri bakanı, BRICS bloğunun genişlemesi konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

24 Ağu 2023

• BRICS ülkeler grubu tarafından kurulan Şangay merkezli Yeni Kalkınma Bankası (NDB), “dolara olan bağımlılığı azaltma ve daha çok kutuplu bir uluslararası finans sistemini teşvik etme” planının bir parçası olarak bu yıl tahsis edeceği 8 ila 10 milyar dolar arasındaki kredinin %30'unu yerel para cinsinden vermeyi planladığını açıkladı. Perspektif: Çin’in, üyesi olduğu BRICS ülkeleriyle ticaret hacmi son 10 yılda her yıl yaklaşık %20 büyüyerek 330 milyar doları aştı. ...Devamını Oku

23 Ağu 2023

• Reuters'ın haberine göre, Güney Afrika, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uluslararası tutuklanma emri hakkındaki endişeler nedeniyle ev sahipliği yapacağı BRICS zirvesini Çin veya Mozambik'e taşımayı düşünüyor.

02 Haz 2023

• BRICS Güney Afrika Temsilcisi Anil Sooklal, 19 ülkenin birliğe katılmak için başvuruda bulunduğunu belirtti. Bir adım sonrası: Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın temsilcileri, 2-3 Haziran'da genişleme stratejisini değerlendirmek üzere Cape Town'da toplanacak.

25 Nis 2023

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

BRICS, dolar için tehdit oluşturabilir mi?

Doların küresel finans sistemindeki rolüne yönelik algılanan tehditler yeni bir şey değil; 1980'lerden bu yana sık sık karşılaşılan bir durum. Ancak rakipler kendi tasarrufları için dolara inandırıcı bir alternatif bulana kadar, doların hakimiyetinden şüphe duyulmayacaktır.

16 Nis 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Dolar tarafında işler iyi gitmiyor mu?

De-dolarizasyonda son durum: ABD doları rezerv para birimi statüsünü kaybeder mi?

İdil Ertürk

·

07 Nis 2023