aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

alüminyum ile ilgili hikayeler

• Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Norveç hükümetine deniz dibi madenciliğini durdurması için dava açtı. Bir adım geriden: Norveç, Nisan ayında yoğun eleştirilere rağmen deniz dibinde bakır, nikel, alüminyum, manganez, çinko, lityum, gümüş, altın ve kobaltı gibi madenleri arama ve çıkarma çalışmalarına izin veren ilk ülkelerden biri olmuştu.

25 May 2024

• Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Türkiye'nin ABD'nin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği ek gümrük vergilerine misilleme olarak uygulamaya koyduğu ek vergilerin gümrük vergisi kurallarını ihlal ettiğine karar vererek Türkiye'nin bu vergileri kaldırması gerektiğine hükmetti. ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi (USTR), kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

21 Ara 2023

• Birleşik Krallık'ta alüminyum, çelik, seramik, gübre, cam, hidrojen, demir ve çelik sektörlerinde ithal edilen ürünlere, 2027’den itibaren sınırda karbon düzenlemesi mekanizması kapsamında vergi uygulanacak.

19 Ara 2023

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), çelik, alüminyum ve çimento gibi enerji yoğunluğu yüksek endüstrilerdeki karbonsuzlaşma projelerini hızlandırmak için 6 milyar dolarlık finansman ayırdığını duyurdu. Kaynak: Finansmanın, 2021’de imzalanan Altyapı Yasa Tasarısı ve geçen yıl imzalanan Enflasyon Azaltım Yasası’ndan sağlandığı belirtiliyor. Bir adım geriden: Sera gazı emisyonlarının %25'i, söz konusu endüstrilerden kaynaklanıyor.

20 Mar 2023

Temiz enerji teknolojilerinin gelişimi

Avrupa Yeşil Mutabakat Sanayi Planı'nı temiz enerji teknolojilerindeki gelişmeler kapsamında değerlendirmek mümkün. IEA'nın raporu, bu kapsamda önemli bulgular sunuyor.

23 Oca 2023

Çevreci GeekÇevreci Geek

HİKAYE

2022'den 2023'e 6 iyi iklim haberi

Zor geçecek bir yıla iyi haberlerle başlayalım

Görkem Gömeç

·

03 Oca 2023

ParetoPareto

HİKAYE

Enerji dönüşümünde kartel planları

Nikel ve diğer bazı önemli pil metallerinin üretimini yönetmek için OPEC gibi bir kartel oluşturmak mümkün mü? Bunun çevreye ne gibi etkilerinden söz edilebilir?

23 Ara 2022

• AB Konseyi , üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu'nun, Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (CBAM) konusunda koşullu uzlaşı sağladığı bildirildi. Bu doğrultuda 3'üncü ülkelerden alınan demir, çelik, çimento, alüminyum, gübre, hidrojen ve elektrik gibi ürünlere sınırda karbon vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

14 Ara 2022