aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

bakır ile ilgili hikayeler

• Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Norveç hükümetine deniz dibi madenciliğini durdurması için dava açtı. Bir adım geriden: Norveç, Nisan ayında yoğun eleştirilere rağmen deniz dibinde bakır, nikel, alüminyum, manganez, çinko, lityum, gümüş, altın ve kobaltı gibi madenleri arama ve çıkarma çalışmalarına izin veren ilk ülkelerden biri olmuştu.

25 May 2024

• PwC’nin “İklimin Dokuz Temel Ürüne Yönelik Riskleri” raporu , bakır, kobalt ve lityum dahil olmak üzere net sıfır enerjiye geçiş için gerekli olan kritik minerallerin yüzde 70’inden fazlasının, iklimin krizi nedeniyle 2050 yılına kadar önemli bir kuraklık riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

18 May 2024

• Yeşil dönüşüm için kilit materyallerden olan bakırın fiyatı , pandemi öncesine kıyasla %50 arttı. Bakıra talep, geçen hafta Avustralyalı BHP Group'un , Peru ve Şili'de bakır madenleri işleten Anglo American'ı devralmak için teklif vermesiyle bir kez daha ortaya çıktı. Ek olarak: Talebin giderek yükselmesi, bakır geri dönüşüm teknolojilerine ilgiyi de artırıyor.

03 May 2024

QuandoQuando

HİKAYE

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'den Apple'a ‘kanlı mineral’ suçlaması

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ni (KDC) temsil eden bir grup avukat, Apple'a mektup göndererek, ürünlerinde kullanılan mineral kaynakların nereden tedarik edildiğine dair bilgi istedi.

26 Nis 2024

kdc-applei-kanli-mineral-satin-almakla-sucluyor
• Emtia piyasasında ton başına kakao fiyatları tarihte ilk kez 9 bin USD seviyesini aşarak bakır fiyatlarını dahi geride bıraktı. Böylece kakao emtiasında aylık yükseliş oranı da %50 seviyesine yaklaşmış oldu. Kakao fiyatlarının tarihsel seyri

26 Mar 2024

• Emtia piyasasında ton başına kakao fiyatları tarihte ilk kez 9 bin dolar seviyesini aşarak bakır fiyatlarını geride bıraktı.

26 Mar 2024

• Almanya , yeşil teknolojiye geçiş için kritik hammaddelerin madenciliğini garanti altına alma amacıyla devlet fonunda 2 milyar avro bütçe ayırmayı planlıyor. 🔍 Detaylar: Hedef, bu hammaddelere olan erişimi genişletmek ve Çin'e bağımlılığı azaltmak. Almanya'nın garanti altına almak istediği hammaddeler arasında ise bakır, kobalt, lityum, silikon ve nadir toprak elementleri yer alıyor. 🖋️ Ek bilgi: Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW Berlin) verilerine göre...Devamını Oku

28 Nis 2023

QuandoQuando

HİKAYE

Apple, 2025 yılına kadar ürünlerinde %100 dönüştürülmüş kobalt kullanacak

Şirket, 2030 yılına kadar ürünlerini karbon nötr hâle getirmeyi hedefliyor

14 Nis 2023

apple-2025-yilina-kadar-100-donusturulmus-kobalt-kullanacak
EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yatırım Finansman ile Gündem Masası

Piyasalara değer kattığımız bir hafta bitiminden sevgilerle,

07 Nis 2023

yatirim-finansman-ile-gundem-masasi-0b3