🚀 Çıkışta: Decisive Pink

Kate NV ve Angel Deradoorin'dan oluşan Decisive Pink, seslerin çok açılı uzamlarında eğlenceli oyunlar yaratan iki dostun hilkât garibesi dâhilikleriyle benzersiz bir pop kompozisyonu vadediyor.

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Günümüzün esin yelpazesi engin, formları çok çeşitli, etiketlenmesi hayli zor pop müziğinin müzikal sıra dışılığının temsilcilerinden; avangart bir yalnızlık ve oyuncul seslerin deneysel kolajlarında hayat bulan Kate NV (Kate Shilonosova), Dirty Projectors'ın Bitter Orca döneminin üyelerinden multienstrümantalist Angel Deradoorian'la bir araya geldi. Ortaya, geçmişi 2018'e kadar giden, ancak müzik üretimleri yeni yeni kulaklara çalınan bir ikili çıktı: Decisive Pink.

Ana yapımcılığını ve aranjörlüğünü Kate NV'nin (Angel Deradoorian'ın katkılarıyla) yaptığı; şarkı sözlerinin ise Deradoorian'a (NV katkılarıyla) ait olduğu Decisive Pink, 1984 yılında kurulan ve kataloğunda Pulp'tan The Dream Syndicate'e, Mission of Burma'dan Bark Psychosis'e genişleyen isimlerin olduğu Fire Records çıkışlı. Bilhassa son yıllarda çağdaş pop müziğinin geleceğini aydınlatan hibritlikler öneren Vanishing Twin, Jane Weaver ve Virginia Wing gibi sanatçıları yayımlayarak müzisyen portföyunu çeşitlendiren Fire Records'un taptaze eklemesi Decisive Pink, plak şirketinin şimdiden en özgün profillerinden biri.

Soldan sağa Angel Deradoorian ve Kate NV. | Fotoğraf: Sasha Kulak

Adını soyut ressam Wassily Kandinsky'nin aynı adlı eserinden alan Decisive Pink projesi, Kate NV ve Deradoorian'ın Köln'deki birliktelikleri esnasında stüdyoya taşındı. İkilinin ortak bir arkadaşlarının stüdyosu, Kate'in tabiriyle bir "uzay gemisi", 9 Haziran'da yayımlanacak Ticket to Fame albümünün müziklerinin kaydedildiği yer oldu. 

Bir Prophet, bir modular, bir Juno, bir Jupiter, bir Rodeo, üstünde arı olan bir tanesi, Kate'in aşina olduğu ve geçmişi 1980'lere kadar giden bir başkası: Angel'ın deyimiyle bir "synth kubbesi" olan o Köln stüdyosunda Decisive Pink, yukarıda sıraladığım envaiçeşit synthesizer'larla kuşatılmış zıpır indie-elektronik (indietronica) ses manzaralarını inşa etti. Çalışmalarını Köln'den Angel'ın Los Angeles'taki prova mekânına taşıyan ikili; hülyalı, uçucu ve yaldızlı pop evrenlerinde yankılanan ılımlı vokallerinin kayıtlarını ise bir apartman dairesinin küçük bir odasında aldı. 

14 Aralık'tan bu yana sırasıyla Haffmilch Holiday, Destiny ve Ode to Boy teklilerini yayımlayan ikilinin -şimdilik- sınırlı kataloğu, Kate NV'nin alametifarikası çok parçalı fütüristik pop'unun hâkim sesleriyle örülü. İpuçlarını Laurie Anderson'un art pop'unda, Kraftwerk'ün minimalist ve analog beat'lerinde ve Let's Eat Grandma'nın soyut prodüksiyonunda bulabileceğimiz Decisive Pink, Kate ve Angel'ın hilkât garibesi dahiliklerinde benzersiz bir pop kompozisyonu vadediyor.

NV ve Angel'ın Köln'de geçirdikleri vakit boyunca bir rutini dönüşen kafe ziyaretleri ve sipariş ettikleri yulaf sütlü kapuçinodan yola çıkan; oradan da yaşamın getirdiği tüm endişe kaynaklarından soyutlanmaya adanan şarkı Haffmilch Holiday, müziği bir meslek olarak icra etmekten ziyada seslerin çok açılı uzamlarında eğlenceli oyunlar yaratan iki dostun yaratıcılığa yaklaşımlarını aydınlatan içgörülerle dolu:

I don't want another guy forbidding my human rights

I don't wanna take another pill to make me not crazy

Neither do I

I just want silence

I want to play 

Dancing outside on the grass

My own holiday

Decisive Pink, Haffmilch Holiday


Decisive Pink, Ticket to Fame

Şarkı listesi:

1- Haffmilch Holiday

2- What Where

3- Ode to Boy

4- Destiny

5- Potato Tomato

6- Voice Message

7- Cosmic Dancer

8- Rodeo

9- Interludé

10- Dopamine

11- Dusk

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

aranjör

Prophet

Juno

Rodeo

synth

synthesizer

Kate Shilonosova

Dirty Projectors

Bitter Orca

Angel Deradoorian

Pulp

The Dream Syndicate

Mission of Burma

Bark Psychosis

Records

Vanishing Twin

Jane Weaver

Virginia Wing

Sasha Kulak

Wassily Kandinsky

k

Köln

Ticket to Fame

Jupiter

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;