Film Kaş'ta başlıyor, yeniden.

2. Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali 1-4 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Together with The Irish Spirit

The Irish Spirit buluşmalarında nerede kalmıştık? Jam’s Space’te , Kombo ile canlı performanslara, tasarım, sinema, moda ve gastronomiden çeşitli etkinliklere, atölye ve konuşmalara ve dönemsel olarak gerçekleşen pop-up içeriklere uğramaya devam ediyoruz. Jam’s Space ve Kombo ’da sırada Meşeli Sohbetler var: Meşeli Sohbetler: Gürkan Gümüş, Teoman Hünal | 1 Haziran 21.00: Meşe tadında bir sohbete hazırsanız viskiye dair ne var ne yok konuşmak üzere iki uzman isim Gürkan Gümüş ve Teoman Hünal’la bir randevuya davetlisin. The Irish Spirit ’le yönümüzü şehrin diğer yakasına çevirdiğimizde ufukta Onurr bizleri karşılıyor. Onurr 7 Haziran Çarşamba günü, hafta içine bir tutam hafta sonu havası serpiştirmek üzere BLOK Mekan ’da olacak. Peki ya İzmir peki ya Ankara? İzmir | 3 Haziran ’da Kulp Alaçatı’da Ege Çubukçu , Buenas’ta ise Adige , Eclectica ve Sonic Boom sahnede olacak. Ankara | 30 Mayıs ’ta Siyah Beyaz’a Solanch , 2 Haziran ’da Persona’ya DJ Miuar , 8 Hazira n ’da Cafe Bien’e ise İlhan Erşahin konuk olacak. Jam’s Space ve Kombo ’da neler olacağını takip etmek için burayı , The Irish Spirit buluşmalarını kaçırmamak için şurayı takip edebilirsin.

Learn more

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

2022 yazı benim için Kaş'ta bir dolu kısa film izleyerek ve birbirinden tatlı, yetenekli, değerli insanlar tanıyarak başlamıştı. 10 Haziran 2022'de yayımlanan yazımın ilk satırlarında şöyle yazmıştım: "Geçtiğimiz hafta sonu, filmler izlemek üzere huzurlu bir sahildeydim: Trafikten dolayı filmlere yetişme derdinin olmadığı, film gösterimleri arasında denize girmenin sıradanlaştığı, katılımcılarının aynı sofrada buluşmayı rekabetin önüne koyduğu o yaz festivallerinden birinde."

Geçtiğimiz yıl festivali yerinde takip etme fırsatı bulsam da, bu yıl Kaş'tan uzaktayım. Festivalin bu yıl da benzer hisler uyandıracağına, benzer bağlar kurmaya aracı olacağına ve Kaş'ın tarihî ve doğal güzelliklerine yine çok yakışacağına eminim.  

Kaş Uluslararası Film Festivali'nde bu yıl Uluslararası Kısa Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması'nda 11'er, Uluslararası Su Altı Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Yarışması'nda ise 5'er film yarışıyor. Su altı filmlerine özel bir yer ayıran festivalde iki su altı filmi de yarışma dışı gösteriliyor. Filmleri yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, geçtiğimiz yılki Uluslararası Kısa Film Yarışması'nı kazanan yönetmen ve senarist Zig Dulay, yönetmen Nisan Dağ, oyuncu Aslı İnandık ile yazar ve yönetmen Melikşah Altuntaş'tan oluşan jüri değerlendiriyor.

Seren Topaloğlu | Kaynak: Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali

"En önemli hedefimiz festivalin uzun soluklu olması. Bu nedenle, her yıl bir önceki yıldan bir adım daha ileri gitmeyi hedefliyoruz." diyen festival direktörü Seren Topaloğlu, ikinci kez o harika atmosferi yaratmak ve festivali planlamak için bir süredir ekibiyle birlikte Kaş'ta. Bense "Keşke yine orada olabilseydim." diyorum ona ulaştığımda ve geçtiğimiz seneyi düşünerek, bu seneyi merak ederek, biraz da aklım orada kalmış bir şekilde soruyorum:

İlk festivalden ekipçe çok şey öğrendiğinize eminim. Aldığınız yapıcı eleştiriler ve ekipçe edindiğiniz deneyimler bu seneki festivali nasıl geliştirdi, neleri değiştirdi?

Geçtiğimiz yıl her yönüyle öğretici bir süreç yaşadık. Festivali planlama, kurgulama ve gerekli kaynakları bulma çalışmalarımız iki yıl sürmüştü, ancak festivalin gerçekleştiği o dört gün tam bir hızlandırılmış ders programı gibiydi. Her ne kadar plan, program yaparsak yapalım asla ön göremediğimiz olaylar da olabiliyor. Festivalimiz bittikten sonra hem kendi ekibimizdeki herkesten hem de senin gibi fikirlerine güvendiğimiz profesyonellerden geribildirim istedik. 

Ekip olarak da güçlü olduğumuz ve zayıf kaldığımız alanları test etme şansımız oldu. Açıkçası bu festival süreci bizi birbirimize daha çok bağladı diyebilirim. Tamamen gönüllülerden oluşan bu ekip gerçekten de Kaş’a ve sinemaya bu kadar gönül vermiş olmasa, bir araya gelip bu kadar yoğun ve uzun bir süre çalışamazdı sanırım. Bana kalırsa festivalin sürekli gelişiyor olmasında bu özveri ve her zaman süregelen “daha iyi nasıl olur?” sorusunu kendimize, birbirimize çekinmeden soruyor ve eleştirilerimizi yapıcı bir yerden yapabiliyor olmamız yatıyor.

Geçtiğimiz yılki izleyici profilini değerlendirdiğinde ne kadarı Kaş’ın dışından gelmişti ve bu yıl Kaş dışından izleyici çekmek için özel bir çabanız oldu mu?

Festivalimiz halka açık ve etkinlikler ücretsiz olduğu için, geçen yıl Kaş’ın dışından gelecek olan izleyiciler bir yana, biz Kaş’ın içinden bile ne kadar insan geleceğini hiç ön görememiştik. Elimizde resmî bir veri olmasa da sırf bu festival için gelmiş yerli bir kitle olduğunu gözlemledik. Ayrıca festival süresince izleyicilerle ettiğim sohbetlerde, örneğin Koreli bir arkadaş grubunun Kaş seyahatlerini uzatıp festivalin başından sonuna kadar kaldığını öğrendim. 

Bu yıl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’yla birlikte bir çalışma yaparak Kaş’a gelen ve Kaş’ta yaşayan yabancı profili üzerine yoğunlaştık. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm basılı materyallerimiz, sosyal medya paylaşımlarımız ve bütün filmlerin altyazıları hem Türkçe hem de İngilizce olacak. Sanıyorum ki bu yıl, özellikle yurt dışından katılım geçen yıla göre daha yüksek düzeyde gerçekleşecek. Neyseki tarihi boyunca pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmış Antik Tiyatro’nun kapasitesi 4000 kişi, minderlerinizi kapın gelin, bekliyoruz!

Uluslararası Su Altı Kısa Film Yarışması Türkiye’de ve Türkiye dışında nasıl yankılar uyandırdı? Bu yarışmanın orta ya da uzun vadede Türkiye’deki su altı filmleri üretimini teşvik edeceğini düşünüyor musun?

Uluslararası Su Altı Filmleri Yarışması Türkiye’de hem yerel kuruluşlar hem de dernekler, yurt dışında ise özellikle serbest dalışçılar tarafından çok ilgi gördü. Denizin tüm yıl korunan sıcaklığı ve berraklığıyla Kaş serbest dalışçılar için çok ideal bir bölge. Başvuru istatistiklerinde pek bir değişiklik olmadı, ancak su altı filmlerinin yalnızca belgesellerden ibaret olduğu algısını kırmak için daha fazla çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle, geçen yıl festivalimiz kapsamında Türkiye’de ilk defa düzenlenen Su Altı Film Prodüksiyonu atölyesini, kapsamını ve içeriğini büyüterek Dragoman dalış teknesine taşıdık bu yıl. Muhteşem yeteneği ve mütevazılığıyla Okan Avcı, bu alana ilgisi olan herkesi yine deniz ve sinemayla buluşturuyor. Kendisi geçtiğimiz 5 ayda yönetmen Guy Ritchie’nin Kaş’a yarım saat uzaklıktaki setinde 26 kişilik ekibiyle hem ön prodüksiyon, hem de set aşamasında marin koordinatörü olarak muazzam bir iş çıkardı. Kendisinden öğrenebileceğimiz çok şey var.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Kaş

Kaş Uluslararası Film Festivali

Su Altı Kısa Film

Anna Maria Aslanoğlu

Film

Zig Dulay

Nisan Dağ

Aslı İnandık

Melikşah Altuntaş

Topaloğlu

Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali

festival

Seren Topaloğlu

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

HİKAYE

📺 Succession'ın vedası, Kaş'tan haberler

HBO'nun hit dizisi Succession'a veda, Kaş Uluslararası Kısa Film Festivali öncesi festival direktörü Seren Topaloğlu ile röportaj

31 May 2023

The Irish Spirit ile birlikte
Succession | Kaynak: IMDb

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;