Janr büken deneysellik

Perfume Genius, art pop janrını aşan yepyeni bir deneysel müzik pusulasıyla karşımızda.

Together with Piri Guide

Favori seyahat arkadaşın: Piri Guide Mobil seyahat uygulaması Piri Guide , dünyaya dair merakı hiç tükenmeyenlerin seyahatlerine ortak oluyor. Nedir? Piri , dünyayı keşfetmeni sağlayan bir yeni nesil rehber uygulaması. Önce konumunu algılayan Piri, şehrin hikâyelerini anlatan keşif rotaları oluşturarak kültürel mirasların tanıtılmasına, yaşatılmasına ve gelecek nesiller için aktarılmasına katkı sağlıyor. Neden önemli? Bir şehre dair tüm gerekli bilgileri tek uygulamaya toplayarak stresli ve zaman alıcı seyahat planlama sürecini kısaltmayı amaçlayan Piri, tur rehberliği hizmetini dijitalleştirerek herkes için erişilebilir kılıyor. Neler var? Piri’de 20 ülke , 40 şehir ve 3.000’den fazla sesli içerik bulunuyor. Bu içeriklerde Saffet Emre Tonguç, Vedat Milor, Ali Canip Olgunlu, Bahar Akıncı, Mois Gabay, Yekta Kopan, Emrah Ablak, Nükhet Everi, Murat Yankı, Pat Liddy, Ruth Polling, Guido Lion gibi dünya çapında rehberlerin ve farklı disiplinlerden uzmanların anlatımları yer alıyor. Piri’yi bu bağlantı üzerinden telefonuna indirerek dünyayı özgürce keşfetmeye başlayabilirsin.

Learn more

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

AlbümPerfume Genius, Ugly Season

Süre: 52 dakika

Plak Şirketi: Matador Records

Kartonet: Perfume Genius (Michael Hadreas), Matador etiketli yeni albümünde kolektif bir sıra dışılıkla karşımızda. 2010 yılından beri yayımladığı albümlerle queer anlatısını iskeletleştiren, androjen vokalleriyle alternatif popun çağdaş pusulalarından olan müzisyen, tüm janrların ötelendiği Ugly Season’da ilham kaynaklarını deneysel bir havuzda buluşturdu. 

Albüm; Hadreas’ın 2019 yılında koreograf Kate Wallich’la tasarladığı ve sergilediği modern dans performansı The Sun Still Burns Here’dan alınan Pop Song, Eye in the Wall haricinde kulaklarda ilk defa çalınan şarkılardan oluştu. Ugly Season yalnızca janr çizgilerinin bulanıklaştırıldığı kolektifliğin yanı sıra geniş bir müzisyen ve yapımcı ekibinin de ürünü aynı zamanda. 10’dan fazla enstrümanıyla albümün sonik kimliğini temellendiren Blake Millis, yaylı aranjmanlarıyla albüme semavi bir uzam ören Rob Moose, Clown Core ikilisin dâhi saksafoncusu Sam Mendel bu isimlerden birkaçı.   

Hadreas, tüm albüm kapaklarında bedenini değişik formlarda sergilemiş; bazen otosansüre bazen de maskülen görünümlere başvurmuştu. Ugly Season’ın Jackson Pollock’un bilinç akışı resim tekniğini çağrıştıran kapağıylaysa bedeninin fiziksel sınırlarının çözüldüğü bir davetiye çıktısı aldı, dinleyiciyi nasıl bir sonik deneyimin beklediğine dair de ipuçları verdi.  

Perfume Genius, Ugly Season


Neden dinleyelim? Perfume Genius, son albümünde onunla özdeş tematik anlatılarının dışına çıktı. Her ne kadar şarkı sözleri tümüyle kenara itilmese, Set My Fires on Fire Immediately albümünden “Jason” gibi hikâye kahramanları tekrar karşımıza çıksa da Ugly Season sözleriyle bir bütün oluşturan şarkılar örüntüsünün dışında. Albüm Michael Hadreas’ın bedeni, hisleri ve varoluşunu performatif bir deneyime dönüştüren, son birkaç yıldır sinyallerini verdiği modern yaratıcı ve heybetli beste yapımının kristalize olduğu ilk iş. 

Bu yönüyle albüm, Perfume Genius’ın The Sun Still Burns Here modern dans performansından devraldığı; müziği sözlerden “özgürleştiren”, yerine atmosferi ve uzun soluklu deneysel sonik yolculukları getiren estetiğinin onanması. Öte taraftan, Ugly Season bir “albümden” beklenebilecek, parçaların birbirini tamamladığı sessel uyumun yerini janrların geçişkenliğinin aldığı, tek parça bir zihinsel yolculuk âdeta. 

Herem’in kilise organlarıyla yıkanan tribal ruhaniliğinden Scherzo’nun aralıklı arp dokunuşlarının eşlik ettiği tekinsiz piyano sonatına, Eye in the Wall’ın ambient dub makyajlı progresif diskosundan Hellbent’in no wave selamlı endüstriyel hilkat garibesine kadar Ugly Season özgün parçalardan oluşan yekpare bir uçuş deneyimi, deneysel müziğin modern popla buluşmasını dinlemek isteyenler için yepyeni bir başucu kitabı.

Benzer işler: 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

queer

alternatif pop

aranjman

saksafon

bilinç akışı

Perfume Genius

Ugly Season

Michael Hadreas

Ugly Season

Kate Wallich

The Sun Still Burns Here

Eye in the Wall

Blake Millis

Rob Moose

Sam Mendel

Jackson Pollock

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

HİKAYE

🔻Stranger Things'in müzik evreni, Perfume Genius'ın deneysel ufukları

Bu hafta Netflix'in hit dizisi Stranger Things'in müzik panoraması, Perfume Genius'ın janr büken deneysel albümü Ugly Season ve Brezilya sahillerinden bir direniş filmi Aquarius konuklarımız. Keşif'e, keşfetmeye hoş geldin.

08 Tem 2022

Piri Guide ile birlikte
Kaynak: Netflix

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;