Karanlığı birlikte idrak etmek: Beef

Lee Sung Jin imzalı Beef’te kuşaklar arası travmalar, karanlık dürtüler ve absürt bir eve dönüş hikâyesini izliyoruz.

Together with İBB Kültür AŞ

Şerefiye Sarnıcı’nda multidisipliner bir sanat performansı: Circle Horn Circle Horn 1600 yıllık tarihin teknoloji ve sanatla buluştuğu Şerefiye Sarnıcı , Night Shift kapsamında düzenlediği kültür sanat etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. Karşında Circle Horn . Nedir? Trompet sanatçısı Can Ömer Uygan ’ın farklı disiplinlerden isimlerle bir araya gelerek gerçekleştireceği interaktif ve performansa dayalı multidisipliner sanat projesi Circle Horn , Dünyadan Sesler ortaklığıyla, 29 Nisan Cumartesi günü ilk konuğu Okay Temiz ’le Şerefiye Sarnıcı’nın mistik ve cazibeli ambiyansında bizlerle buluşacak. 6 Mayıs Cumartesi ’nin konuğu ise Yasemin Mori olacak. İki tarih için de 21.15 ve 22.30 seans seçenekleri olduğunu da not düşmek isteriz. Neden gitmeli? “Hafıza” başlığı etrafında toplanacak Circle Horn, sanatçıların kolektif bir bakış açısıyla her disipline farklı elementlermiş gibi yaklaşarak içine girdikleri süreci, büyüleyici bir deneyim üzerinden sunmayı vadediyor. Sanatın derinliğindeki elementlerin simyasal birlikteliğine şahitlik edeceğin Circle Horn için biletleri burada bulabilir, şehrin kültür sanat etkinliklerini takip etmek için İBB Kültür AŞ ’yi takip edebilirsin.

Learn more

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Dizi: Beef

Yaratıcı: Lee Sung Jin

Süre: 10 bölüm, toplam 348 dakika

Yapım yılı: 2023

Netflix kataloğuna 6 Nisan’da katılan ve büyük beğeni toplayan A24 dizisi, her açıdan beklentileri karşılamayı başarıyor. Beef’i izlerken Emre’nin Bağımsız sinemanın markalaşması: A24 yazısında yer verdiği “A24’un yapımcı ya da dağıtımcı şapkasıyla dâhil olduğu bir projenin hangi janrda olursa olsun anlatım, biçim ve estetik açıdan belli standartları koruyacağını biliyorum” sözlerine bir kez daha hak veriyorum.

Lee Sung Jin, Carl Gustav Jung’un “Kimse ışığı hayal ederek aydınlanmaz. İnsanı aydınlatan karanlığı idrak etmektir” sözlerinden esinle yaratıyor diziyi. Everything Everywhere All at Once’ın (yön. Daniel Kwan & Daniel Scheinert, 2022) da görsel dünyasına imzasını atmış Larkin Seiple’ın görüntü yönetmenliğini izliyoruz. Asyalı Amerikalı baş karakterlerin ailelerinden miras kalan ve kendilerinin de ailelerine aktardıkları travmalarının anlatıya yayıldığı Beef, bu açıdan da Everything Everywhere All at Once’ı hatırlatıyor.

Dizinin müzikleri, Midsommar’ın (yön. Ari Aster, 2019) soundtrack’iyle hatırlayacağın Bobby Krlic’in (The Haxan Cloak) imzasını taşıyor. Krlic’in, anlatıyla ve görsel öğelerle desteklenen gerilimi tırmandıran notaları bir kez daha kulaklarımızda. Görsel sanatlar, edebiyat ve felsefeden güç alan bir komedi-drama izliyoruz. Bölümlerde gördüğümüz enfes illüstrasyonlar, dizide Isaac karakterini canlandıran David Choe’nun eserleri. Bunun yanında her bölümün adı bir konuşmaya veya bir esere referans vererek bölümlerin inişli çıkışlı yolculuğunda heybemize bir şeyler eklemeyi ihmal etmiyor. Werner Herzog, Joseph Campbell, Sylvia Plath, Betty Friedan, Iris Murdoch, Ingmar Bergman, Franz Kafka, Simone de Beauvoir, Simone Weil ve Carl Gustav Jung’dan alıntılar her bölümün başında belirip bölüm boyunca bize eşlik ediyor.

Somut evlerin beyhudeliği

Pek çoğumuzun hayatına The Walking Dead (2010-2002) ile giren, Burning (yön. Lee Chang-dong, 2018) ve Minari (yön. Lee Isaac Chung, 2020) ile kuşağının parlayan yıldızları arasına giren Steven Yeun ve muazzam stand-up special’ları Baby Cobra (2016), Hard Knock Wife (2018) ile Don Wong’da (2022) izlediğimiz komedyen Ali Wong başrollerde. Ali Wong’un hikâye anlatıcılığında ve sesini kullanmada ne kadar başarılı olduğunu düşününce dizinin komedi unsurlarını rahatlıkla taşıyabileceğini tahmin ediyorum ilk görüşte. Ve haksız çıkmıyorum. Steven Yeun da son birkaç yılda iyice yükselen şanını sonuna kadar hak eden bir isim. Birlikte karanlığı idrak ederken muazzam bir ikili oluyorlar.

Danny’nin ailesi, kuzen Isaac’in yasa dışı faaliyetleri nedeniyle motellerini kaybedince Amerika’yı terk etmek zorunda kalıyor. Paul, abisi Danny’yi Isaac’i hiç sorgulamadığı için suçlarken Danny ne yapıp edip ailesinin hayalindeki arsayı satın almak ve onlara bir ev yapmak istiyor. Kafasına koyduğunu yaparken kardeşini de yanında isteyen Danny, her şey yerli yerinde olursa nihayet takdir edileceğine ve tatmin olacağına inanıyor. Sürekli planlar yapıyor ve sürekli hatalar da yapıyor.

Amy’nin ise sanatçı ve son derece Zen bir kocası, şirin mi şirin bir kızı, baştan sona dizayn ettiği kocaman bir evi ve varını yoğunu verdiği başarılı bir işi var. Dışarıdan bakıldığında her şeye sahip gözüken Amy tabii ki hayatından memnun değil. Her şeye sahip olmayı başarmış mutlu kadın rolünü sürdürmek zorunda. Meseleleri açıkça paylaşmanın mümkün olmadığı bir aileden geliyor ve kendi kurduğu ailesinde de bu döngüyü devam ettiriyor.

Beef | Andrew Cooper/Netflix

Beef | Andrew Cooper/Netflix

İkilinin yolları dizinin hemen başında kesişiyor. Trafikte ani bir sürtüşme yaşayan baş karakterlerimiz Amy ve Danny, olayın peşini bir türlü bırakamıyor ve öfkelerinin izinde absürt bir yolculuğa çıkıyorlar. Kendilerini gerçekleştiremedikleri, gerçekleştirdikleri zaman da tatmin olamadıkları hayatlarının tetiklediği hayal kırıklığı ve öfke; onları içinden çıkılmaz bir inat sarmalına sokuveriyor. Bu inatlaşmayı sürdürürken en kırılgan yerleri su yüzüne çıkıyor ve özel bir bağ kuruyorlar. Birbirlerine ve kendilerine yaşattıkları fenalıkların dozu arttıkça ancak tüm bunları birlikte yaşayan iki insanın anlayabileceği bir tanıdıklık hâlinde buluşuyorlar. Kendilerinden vazgeçerek inşa etmeye çalıştıkları somut evlerin beyhudeliği, yerini bu aşinalıktan doğan evde olma hissine bırakıyor. Beef’in yapbozunu oluşturan estetik parçalar birleştiğinde meydana gelen dağınıklığın ironisini de bu yüzden takdir ediyorum. Ömürlerini ışığı hayal ederek geçirmiş iki yabancının birbirlerinin karanlık dürtülerinde Jung’un bahsettiği idraki yakalamaları bana tuhaf bir umut veriyor.

Nerede izleyebilirsin? Beef, tüm bölümleriyle Netflix’te yayında.

Benzer işler:

  • Killing Eve (2018–2022, Phoebe Waller-Bridge)
  • Barry (2018-2023, Alec Berg ve Bill Hader)
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

komedi

Dizi

ef

Lee Sung Jin

Netflix

A24

Carl Gustav Jung

Daniel Kwan

Daniel Scheinert

Larkin Seiple

David Choe

Werner Herzog

Joseph Campbell

Sylvia Plath

Betty Friedan

Iris Murdoch

Ingmar Bergman

Franz Kafka

Simone de Beauvoir

Simone Weil

The Walking Dead

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

HİKAYE

🎷 Cazın müstakbel şekilleri, Beef'le karanlığın idraki

Cazın müstakbel şekillerini yaratan müzisyenler, karanlığın idrakinde Beef dizisi, Tim Hecker'in karşı ambient son albümü No Highs.

14 Nis 2023

İBB Kültür AŞ ile birlikte
Fotoğraf: Andrew Cooper/Netflix

YAZARLAR

Dilara H. Kaya

https://aposto.com

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;