aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Oğan'dan Erdoğan'a destek: Şimdi ne olacak?

ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Cumhur İttifakı'nın adayı Erdoğan'ı destekleyeceğini duyurdu.

ATA İttifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, gerçekleştirdiği basın toplantısında ikinci tur seçiminde Cumhur İttifakı'nı destekleyeceğini açıkladı. Oğan, açıklamasında "Millet İttifakı, Cumhur İttifakı karşısında yeterli başarıyı gösterememiş, istikrar faktörünü ıskalamıştır. Millet İttifakı bizi ikna edememiştir. Bize oy veren seçmenlerin de sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemelerini talep ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Bir adım geriden: Oğan, Cuma günü 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde görüşmüştü. Erdoğan-Oğan görüşmesinin hemen öncesinde ise Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, ATA İttifakı'nın önemli paydaşlarından biri olan Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'ı ziyaret etmişti. 

  • Detaylar: Oğan ve Erdoğan görüşmesinin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı. Kemal Kılıçdaroğlu ise Özdağ ile görüşmesinin ardından "Güzel ve verimli bir toplantı geçirdik" ifadelerini kullandı. Özdağ ise "Bazı sorularımız vardı onları sorduk, ayrıntılı olarak cevaplar aldık. Biz de yetkili kurumlarımızla gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Kısa zaman içerisinde Türk kamuoyu ile görüşlerimizi paylaşacağız" diyerek, Kılıçdaroğlu'na ziyareti için teşekkürlerini sundu. 

Bunun üzerine: Sinan Oğan, Pazar günü Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ise seçimin ikinci turunda kime destek vereceğini Pazartesi Ankara'da düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacağını duyurmuştu. Oğan ayrıca Cuma günü yaptığı paylaşımda şunları söylemişti: 

Bir adım sonrası: Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, bugün saat 11:00'de partisinin ikinci tur kararını açıklayacak. Özdağ ayrıca dün AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile partisinin merkezinde görüştü.

Arka plan: Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun tamamlanmasının ardından Sinan Oğan, "Bu seçim sürecini en doğru yöneten biz olduk. Tutunduğumuz tavırla da seçim sonuçlarını doğrudan etkiledik ve değiştirdik. O sebeple de önümüzdeki süreçte biz bu tavrımızı devam ettireceğiz ve milletimizin hayrına neyse o konuda karar alacağız" açıklamasında bulunmuştu. 

  • Desteğin 5 şartı: Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre, Oğan'ın destekleyeceği adaya 5 şartı bulunuyordu. Bunlar; Anayasanın ilk dört maddesinin değişmezliği, Madde 66’da yer alan Türklüğün Anayasa’dan çıkarılma girişiminin karşısında set kurulması, 13 milyon sığınmacının gönderilmesi, son ekonomik krizin temel nedenleri olan faiz, enflasyon, sonuç sarmalından kurtulması ve terör örgütleri ve onların siyasi yapıları ile arasına mesafe konulmasıydı.
  • Kılıçdaroğlu'nun açıklaması: Pazar günü Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde yaptığı konuşmada, sığınmacıların gönderileceğini, terör örgütleriyle masaya oturmadığını ve oturmayacağını söylemişti. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın iktidarda kalması hâlinde şehirlerin sığınmacıların ve mafyaların kontrolüne geçeceğini, kadın cinayetlerinin artarak devam edeceğini ifade etmişti. Özdağ, Kılıçdaroğlu'nun son günlerdeki açıklamalarına ilişkin "Gözlerimi kapattım, sanki kendim konuşuyorum zannettim" demişti. İki lider dün saat 13:30'da bir araya gelmişti. 

Neden önemli? 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen seçimde ATA İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, Türkiye genelinde %5,17 oy oranına sahip olmuştu. Cumhur İttifakı'nın adayı, 12'nci Cumhurbaşkanı Erdoğan %49,5, Millet İttifakı'nın adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise %44,9 oy oranına sahip olmuştu. Seçmeninin %70'inin oyunu etkileyebileceğini söyleyen Oğan'a verilecek oylar bu nedenle ikinci turda önem arz ediyordu; kimi uzmanlar Oğan'ın seçmenini etkileyebileceğini; kimi ise Oğan'a verilen oyların önemli kısmının aslında tepki oyu olduğunu bu nedenle de seçmenini etkilemesinin güç olduğunu savunuyor. 

Kim, ne diyor? Gazeteci Fatih Altaylı, dünkü köşe yazısında Sinan Oğan'ın tercihinin çok da önemli olmadığını söyledi. Altaylı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Ben bu satırları yazarken, Oğan’ın kararı henüz belli değildi. Ancak açık söylemek gerekirse, Oğan’ın kararının zannedildiği kadar önemli olmadığını, bu seçim özelinde seçim sonuçlarını etkileyecek kadar siyasi bir değer taşımadığını düşünüyorum. Oğan'ı ilk turda destekleyen seçmenin büyük bölümü Oğan’ın desteklemedi aslında. Bir duruşu, bir durumu destekleyen protest ve önemli bölümü genç bir seçmendi. İktidara çok yakın olmayan hatta bir bölümü hayli uzak bile olması muhtemel; ama diğer tarafı da benimseyemeyen bir kitleydi. Türkiye’nin geçmiş 20 yılındaki tercih sıkışıklığından bunalmış, dualiteden sıkılmış bir kitleydi."

Tele 1'den Yılmaz Polat ise Sinan Oğan'ın fırsatı "kişisel çıkarları doğrultusunda kullandığı" yönünde değerlendirmeler yapıldığını söylüyor. Polat, "Peki, tek başına Oğan’ın ne kadar oyu var? ATA İttifakı'na oy veren daha önce de MHP de önemli hatırı sayılır; ancak bugün oy olarak oradan kopmuş, ulaştığım isimler Sinan Oğan'ın şu ya da bu şekilde yönlendirmesiyle oy kullanmayacaklarını vurguladılar. Şimdiden oyumuz Kılıçdaroğlu’na diyorlar. Bu kesimin yönlendirmesi Oğan’dan çok daha etkili. 'Bizim kesimden oy Erdoğan’a gitmez' dediler. Sinan Oğan 'Erdoğan mı, ya da Kılıçdaroğlu safında mı' yer alır bence çok önemli değil. Pazarlığı uzatarak bir yere varamaz" ifadelerini kullanıyor. 

DW Türkçe'de yazan Gazeteci Banu Güven ise asıl önemli olanın Oğan değil, ATA İttifakı ve Muharrem İnce olduğunu söylüyor. Güven, ayrıca "ATA İttifakı'nın asıl bakması gereken yer" başlığı altında kaleme aldığı bölümde şunları yazıyor: 

"Oğan, daha önce de, 28 Nisan'da NTV'de, 'Biz diyeceğiz ki, 'Sizin HÜDA PAR veya HDP'ye ihtiyacınız yok, biz o desteği size sağlayacağız. Bunu sağlarsanız size destek vereceğiz'' demişti. Mevcut durumda Millet İttifakı'nın HDP'ye verdiği bir bakanlık sözü olmadığı gibi, listesinde de doğal olarak HDP'li aday yok. HDP daha önce bakanlık talebi olmadığını açıklamıştı. HÜDA PAR'ın da böyle bir talebi ya da beklentisi yok. Ne var ki; Hizbullah'ın türevi HÜDA PAR'ın artık AK Parti ile organik bağı var, çünkü AK Parti listelerinden meclise girdi bile. Bu da Sinan Oğan'ın öne sürdüğü şartlara en baştan uymuyor. Ancak konu çıkar olunca, siyasette pragmatizm ağır basabiliyor.

Ümit Özdağ, bana bakanlık taleplerine dair bir açıklamada bulunmak için henüz erken olduğunu söylese de iş dönüp dolaşıp bu noktaya gelecek. Benim tahminim ATA İttifakı'nın Sinan Oğan için işlevsel bir cumhurbaşkanlığı yardımcılığı, ittifakın büyük ortağı (oylarınının %91'ini alan) Zafer Partisi'nin lideri Ümit Özdağ için de İçişleri Bakanlığı istenebileceği yönünde."

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

cumhurbaşkanı

ATA İttifakı

Sinan Oğan

Cumhur İttifakı

Millet İttifakı

Recep Tayyip Erdoğan

Kemal Kılıçdaroğlu

Zafer Partisi

Ümit Özdağ

Twitter

Ankara

AK Parti

Numan Kurtulmuş

Hürriyet

Umut Erdem

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗞️ Erd(oğan)

Yayın & Yazar

Aposto Gündem

Hafta içi her gün 5 dakikada gündeme hakim ol. Kısa, öz, elle derlenmiş hikâyelerle gürültüden uzak bir haber deneyimine adım at.

İlkim Emirler

Deputy editor @ Aposto

;