aposto-logoPazar, 2 Nisan 2023
aposto-logo
Pazar, Nisan 2, 2023
Premium'a Yüksel

Petra

Kaan Bergsen ile Petra'dayız.

Mahalleyi bir de esnafından dinlemek için Gayrettepe sokaklarında, Petra'ya geldik. Kurucusu Kaan (Bergsen) ile batch brew kahve eşliğinde yuvarlak, mahalleye bakan masamızda sohbetteyiz. 

Nedir?

  • Mahallelinin dilinde Petra mahallenin kahvecisi olarak bilinir.
  • İlk günden beri Efsane Şinitzel menümüzde. Çünkü gerçekten efsane.
  • Müdavimler her gün batch brew kahveler ısmarlar. Çünkü en önem gösterdiğimiz konulardan biri bu.
  • Petra’da hiçbir zaman bildiğin şeyleri hatırladığın gibi bulamazsın. Çünkü hep sorgulama ve geliştirme arayışındayız. 
  • Sadece gerçek bir Petra müdavimi bilir: Taze ekşi maya bagete şarküteri tarzı sandviçlerimizi

Gayrettepe modern dünya hayalleriyle yaratılmış bir mahalle. Geniş yollar, hastaneler, parklar ve enteresan binalarla dolu. Genelde insanların durup bakma değil geçiş hattında olduğundan, bozulmayan bir dokusu var. Buranın esas mahallelisiyse çok değişken. 90’larda taşınmış insanların yanında yeni bir genç kitle de karşına çıkıyor sokaklarda. Evler; geniş, merkezî hem de nispeten uygun fiyatlı olduğu için tercih nedeni; bu da mahalle yapısında doğal bir dönüşüme yol açıyor. 

Kahveler bitti, sohbet devam


Gayrettepe iş yerlerinin yoğun olduğu bir bölge olduğundan, gel-al servisi veren, plaza çalışanları hedefleyen birçok adres var. Bu çeşitlilik herkesin aradığını bulmasını sağlıyor. Mahallemizden ilham alıyoruz, her konuda yaşadığımız yere uyum sağlamak istiyoruz, düzeni bozmadan ama her zaman çoğaltarak var olmak, hedefimiz. Petra hepimiz için kurgulanmış bir yer. Masaları birleştirmeyerek, masada sipariş ve rezervasyon almayarak olası karmaşaları önlüyoruz. Müdavimlerimiz de Petra’nın servis tarzını bilerek geliyor. Her ne kadar kurumsal bir altyapımız olsa da esnaf içgüdüleriyle çalışıyoruz. Kasada sipariş alırken, kahveyi hazırlarken ekibimiz ve müşteriler arasında kurulan ilişki müdavimlik için şart.

Bir mahalleli olarak Petra’da değilsem yıllardır burada olan efsanevi lokantalardan Hüsrev ve Şayan’ın masalarında beni görebilirsiniz. Aynı zamanda iyi kasaplar ve balıkçılara da ev sahipliği yapıyor mahalle. Kuruldukları günden bu yana kendilerini koruyabilmeleri tabii ki mahalleli sayesinde. Mesela bu yılbaşında karşı komşumuz bahçesinden herkese portakal toplayıp ikram etti. Yaşayanının etrafındakilere sahip çıktığı bir mahallede hiçbir şey eskimez bence.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

batch brew

şarküteri

Gayrettepe

Petra

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📍 Gayrettepe, Ceyda Artun

Yayın & Yazar

Soli

Her hafta bir mahalle, bir mahalleli! Seyahat ve kültür yayını Soli, her hafta bir mahallenin esnaflarının, binalarının, sokaklarının, insanlarının hikâyesini anlatıyor.

;