Samsung, çalışanlarının yapay zeka araçlarını kullanmasını yasakladı

Yasağın geçici olduğu, gerekli önlemler alındıktan sonra çalışanların tekrar yapay zeka araçlarından faydalanabileceği bildirildi

Together with Get Golden Visa

Get Golden Visa ile Portekiz Golden Visa için şimdi başvuru zamanı Portekiz Golden Visa programı için son şans Minimum 280 bin avro yatırım miktarıyla Portekiz'de yaşama, çalışma, eğitim alma, Schengen bölgesinde dolaşım hakkı tanıyan ve beş yılın sonunda Avrupa vatandaşı olma fırsatı sunan Portekiz Golden Visa programının kapanmasıyla ilgili gelişmeler, uzun bir sürecin ardından açıklandı. Bu süreçte Portekiz'deki birçok hukuk bürosu, danışman firma, inşaat firmaları ve fonlarla bir araya gelerek program değişikliğinin 'geriye dönük' maddelerinin işleme alınmaması için lobi ve PR çalışmaları yürüten Get Golden Visa , yasanın onaylanması ve yürürlüğe girmesiyle ilgili beklentileri aşağıda aktarıyor. Get Golden Visa , değişiklikler yürürlüğe girmeden önce başvurunuzu yapmak için ideal zamanın şimdi olduğuna dikkat çekiyor. Tahminler neler? Yeni yasa geriye dönük olarak uygulanmayacak, hâlihazırda başvurularını yapanlar veya Golden Visa'larını almış olan başvuru sahipleri değişikliklerden etkilenmeyecek. Beklenen yasa henüz geçmiş değil, yeni yapılan Portekiz Golden Visa başvuruları kabul ediliyor. Beklenen yasanın geçtiği tarih itibarıyla yapılan başvurular kabul edilmeyecek. Get Golden Visa: Bağımsız bir yatırım danışmanlığı firması olan Get Golden Visa ; Avrupa, Amerika, Karayipler ve diğer bölgelerdeki alternatif programlar aracılığıyla sizin için en uygun programı belirlemenize ve yatırım yaparak oturma izni ve(ya) vatandaşlık almanıza olanak sağlıyor. Get Golden Visa başvuru süreci boyunca size destek sağlamaya hazır. Programa dair soru işaretlerini gidermek için buradan toplantı talebinde bulunabilir ve detaylı bilgi için uzmanlara danışabilirsiniz.

Learn more

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Samsung Electronics, çalışanlarının ChatGPT gibi popüler yapay zeka araçlarını kullanmasını "geçici" olarak yasakladı. Buna göre, yasaklama kararının, çalışanların platforma hassas kodlar yüklediğinin tespit edilmesi üzerine alındığı; gerekli önlemler alındıktan ve yapay zekanın güvenli bir şekilde kullanılmasını mümkün kılan bir ortam hazırlandıktan sonra çalışanların tekrara bu teknolojiden faydalanabileceği ifade edildi.

Geniş açı: Güney Kore merkezli teknoloji devinin, Google Bard ve Bing gibi yapay zeka platformlarına iletilen verilerin harici sunucularda depolanmasını, geri alınmasını ve silinmesinin daha zor bir hâle gelmesinden ve bu verilerin diğer kullanıcılara ifşa edilmesinden endişe duyduğu aktarılıyor.

  • Buna göre, konuya ilişkin olarak çalışanlarına yaptığı açıklamada Samsung'un, jeneratif yapay zeka hizmetlerine olan ilginin hem şirket içi hem de şirket dışında arttığını belirterek "Bu ilgi, bu platformların kullanışlılığına ve verimliliğine odaklanırken, üretken yapay zekanın sunduğu güvenlik riskleriyle ilgili endişeler de artıyor." dediği ifade ediliyor.
  • ChatGPT ve diğer araçları kişisel cihazlarında kullanan çalışanlarından, fikri mülkiyet haklarını açığa çıkarabilecek şirketle ilgili herhangi bir bilgi veya kişisel veri göndermemelerini talep eden Samsung, yeni politikaların ihlal edilmesinin işten atılmayla sonuçlanabileceği konusunda da uyarıda bulunuyor. 

Dahası: Samsung'un yeni kuralları, şirkete ait bilgisayar, tablet ve telefonların yanı sıra şirket içi ağlarda da üretken yapay zeka sistemlerinin kullanılmasını yasaklıyor. Ancak, bu kurallar şirketin ürettiği Android akıllı telefonlar ve Windows dizüstü bilgisayarları kapsamıyor.

Bir adım geriden: Samsung, geçtiğimiz ay yapay zeka araçlarının şirket içinde kullanımına yönelik bir anket düzenlemiş; ankete katılanların %65'i bu tür hizmetlerin güvenlik riski oluşturduğunu düşündüğünü belirtmişti. 

  • Bununla birlikte, Nisan ayı başında Samsung mühendislerinin dahili kaynak kodunu ChatGPT'ye yükleyerek yanlışlıkla sızdırdıkları bildirilmişti.

Öte yandan: Samsung, yapay zeka teknolojinin yol açabileceği güvenlik sorunlarına ilişkin endişelerini dile getiren en son büyük şirketi oldu. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT'nin kullanıma açılmasını takiben yapay zekaya olan ilginin artmasından sadece birkaç ay sonra JPMorgan Chase & Co., Bank of America ve Citigroup gibi bazı Wall Street bankaları bu teknolojinin kullanımını yasaklamış;  İtalya ise geçtiğimiz hafta alınan yeni bir karara kadar ChatGPT'yi ülkede engellemişti.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Samsung Electronics

Chat

Google Bard

Bing

Samsung

Android

OpenAI

JPMorgan Chase & Co.

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🛵 Yapay zeka tehlikesi, Getir'in yeni hamlesi

Yapay zekanın 'babası'ndan tehlike uyarısı. Getir'in Almanya merkezli rakibini satın alma hamlesi. TRT'nin dijital platformu "tabii". TikTok'tan seçim önlemleri. Twitter'dan geri adım.

08 May 2023

Get Golden Visa ile birlikte
Reuters

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;