aposto-logo
TR
TREN

Savaşın maliyeti: 2 trilyon dolar

Jeopolitik gerilimler üçüncü partileri nasıl etkiliyor?
Savaşın maliyeti: 2 trilyon dolar

7 Kasım - Garanti BBVA
Garanti BBVA ile birlikte

İşte yılın o zamanı: Garanti BBVA Güz Konserleri Garanti BBVA ’nın geleneksel Güz Konserleri ile bu yıl da elektronik, caz ve pop evrenlerinden heyecanla beklediğimiz isimlerle buluşuyoruz. 3 Kasım’da Ceren Temel “Gershwin Project” ile buluşmamız ve 3-4 Kasım’da iki gün esen Yellow Days konserlerinin ardından müziğe olan tutkumuzu önümüzdeki günlerde üç ayrı isimle yaşatmaya devam ediyoruz. Sırada kimler var? Farklı türlerin kulaktan kalbe heyecanlı bir kesişimini sunan Camp Claude 11 Kasım ’da Blind ’da. Mike Giffts, Leo Hellden ve Diane Sagnier’dan oluşan grup; elektronik tınıların, pop’un ve rock’ın kendine has buluşmasını keşfetmek için bizi çağırıyor. Kalpleri kazandığı ilk albümü Swimming Lessons ’ı baştan sona dinlemediyseniz yapılacaklar listenize eklemenizi öneririz. Beacon , müziği derinden hissedeceğimiz rüyalarda buluşmaya, bizi 8 Aralık ’ta Blind ’a davet ediyor. İkili, R B’nin akıcılığını ve elektronikanın aksak tonlarını yakalayarak IDM sularında yüzen nefis bir birliktelik sunuyor. Müziğe yeni bir bakış açısı kazandıran The Veils 'in solisti Finn Andrews 15 Aralık ’ta Blind ’da. Alternatif rock, post-punk ve folk seven herkesin katılımının zorunlu olduğu bu konserde duygusal, yoğun ve karanlık bir atmosfere çekileceğiz. Müzikalitenin ötesinde, etkileyici bir sahne performansının sizi karşılayacağından şüpheniz olmasın deriz. Garanti BBVA Güz Konserleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, tüm konser biletlerini Garanti BBVA kredi kartlarıyla %20 indirimli satın alabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

Küresel iş dünyası liderleri Hamas-İsrail savaşının daha geniş bir belirsizliğe dönüşerek ekonomik büyümeyi tehdit edebileceği konusunda uyarıyor. Temmuz ayında Oxford Economics tarafından yapılan ankete katılan şirketlerin %36'sı, önümüzdeki iki yıl içinde küresel ekonomiye yönelik en büyük risk olarak finansal krizleri, enflasyonu ve ticari gerilimleri geride bırakarak jeopolitik gerilimleri göstermişti. Şimdi, Ernst & Young, İsrail-Hamas çatışmasının küresel ekonomiye 2 trilyon dolara mal olabileceğini bildiriyor.

 • BlackRock CEO'su Larry Fink, geçtiğimiz hafta Salı günü yaptığı açıklamada; sorunlar çözülmediği takdirde, muhtemelen küresel çapta terör, güvensizlik, korku ve umutsuzluğun artacağını söyledi. 
 • JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, İsrail - Hamas savaşının Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile bir araya gelmesinin "oldukça korkutucu ve öngörülemez" olduğuna işaret etti.
 • IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Orta Doğu'ya yönelik turizmin ve tedarik zincirindeki mallara ilişkin sigorta primlerinin olumsuz etkileneceğini vurguladı.
 • Economist Intelligence Unit'in Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Pat Thaker, savaşın daha geniş bir bölgeye yayılması durumunda risk altında olan Süveyş Kanalı, Hürmüz Boğazı gibi ana ticaret arterlerinin kapatılmasının enerji ve tedarik zincirlerinde büyük aksaklıklara yol açabileceğini belirtti.

İsrail

İsrail'de 300 kıdemli ekonomistten oluşan bir grup, geçtiğimiz hafta Başbakan Binyamin Netanyahu ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'e yazdıkları mektupta, devlet fonlarını zorunlu olmayan kalemlerden çekerek Hamas ile savaşın yol açtığı zarar, mağdurlara yardım ve ekonominin restorasyonuyla ilgili alanlara aktarması çağrısında bulundu.

 • Mektupta; Netanyahu ve Smotrich'in 2023 bütçesini gözden geçirmeleri ve gerekli olmayan tüm bütçe kalemlerini iptal etmeleri gerektiği belirtildi. 
 • Söz konusu ekonomistlerin arasında eski İsrail Merkez Bankası Başkanı Jacob Frenkel ve Netanyahu'nun eski danışmanı Eugene Kandel de bulunuyor.

Hamas'a karşı yürütülen saldırılar 488 milyar dolarlık ekonomide şok etkisi yaratarak binlerce işletmeyi sekteye uğrattı, kamu maliyesini zorladı ve tüm sektörleri krize sürükledi. Calcalist'in Pazar günü Maliye Bakanlığı'nın rakamlarına dayanarak yaptığı hesaplamaya göre, İsrail'in Gazze Şeridi'nde Hamas'la yürüttüğü savaşın maliyeti 51 milyar dolar civarında olacak.

Orta Doğu

Savaş Mısır, Ürdün ve Lübnan'ın turizme bağımlı, kırılgan ekonomilerini tehdit ediyor ve zararın Orta Doğu'ya yayılacağı endişelerini tetikliyor.

 • Turizmin gayrisafi yurtiçi hasılanın %10'unu oluşturduğu Ürdün'de bir tur operatörü savaşın bir dizi iptalleri tetiklediğini söyledi. 
 • Mısır'da ise Gazze sınırındaki pek çok turizm rezervasyonu iptal edildi. Goldman Sachs'ın bölge ekonomisti Farouk Soussa, "Bunun Mısır'a sadece bu mali yılda milyarlarca dolarlık turizm geliri kaybına mal olabileceğini düşünüyoruz" dedi.
 • Kriz, Lübnan tarafına ise çoktan yayıldı. Turizm Bakanı Walid Nassar, zaten derin bir kriz içinde olan Lübnan'ın GSYH'sinin yaklaşık %40'ının turizme dayandığını ve şimdi daha da kötüleşen bir ekonomik durumla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Avrupa

Goldman Sachs, devam eden savaşın AB ekonomilerinde ve Birleşik Krallık'ta daha düşük bölgesel ticaret, daha sıkı finansal koşullar, daha yüksek enerji fiyatları ve daha düşük tüketici güvenine yol açabileceğini söyledi. 

 • Goldman Sachs Avrupa Analisti Katya Vashkinskaya, gerginliklerin Avrupa ekonomisine yayılabileceği en önemli ve etkili kanalın petrol piyasaları olduğunu söyledi. Mevcut çatışmanın patlak vermesinden bu yana emtia piyasalarında volatilite yükseldi ve Brent petrol %9, Avrupa doğal gaz fiyatları %34 artış gösterdi.
 • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, çatışmanın enerji piyasaları üzerindeki zincirleme etkilerinin merkez bankasının enflasyonu dizginleme çabaları için potansiyel bir risk oluşturduğunu söyledi.

ABD

EY Başekonomisti Gregory Daco, savaşın İran ve ABD'nin doğrudan müdahalesine kadar genişlemesi halinde, petrolün varil fiyatının 150 doların üzerine çıkması ve tüketiciler ile işletmelerin yüksek fiyatlarla mücadele ederken ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması gibi sonuçlarla karşılaşabileceğini belirtti.

 • Daco, böyle bir sonucun ABD ekonomisindeki büyümeyi yıllık dönemde %1,2 oranında azaltabileceğini ve bunun da 500 milyar dolarlık üretim kaybına denk geleceğini söyledi.
 • ABD enflasyon ve faiz oranlarında tarihî artışla mücadele ederken, ekonomik kırılganlığın ülkeyi savaşın tetikleyeceği bir resesyon riskiyle karşı karşıya bıraktığını da ekledi.

Sonuç olarak

Bazı analistler İsrail-Hamas çatışmasının küresel ekonomiye minimal zarar vereceğini öngörse de, riskler konusunda tetikte olunması gerekliliği üzerine bir fikir birliği mevcut. Bölgenin belirsizliklerle dolu olmaya devam ettiği ise her daim göz önünde bulunduruluyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Aposto Gündem

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

terörizm

Hamas

İsrail

BlackRock

Larry Fink

JPMorgan

Jamie Dimon

Rusya

Ukrayna

Uluslararası Para Fonu

Kristalina Georgieva

Orta Doğu

Orta Doğu Ve

Pat Thaker

Süveyş Kanalı

Hürmüz Boğazı

Oxford Economics

Ernst & Young

Binyamin Netanyahu

İsrail Merkez

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto GündemAposto Gündem

BÜLTEN SAYISI

🗞️ İnsani ateşkes, derhal

BM'nin büyük kuruluşlarının başkanları Gazze'de insani bir ateşkes çağrısında bulundu. Antony Blinken, mevkidaşı Hakan Fidan ile görüştü. SGK 41,1 milyar lira açık verdi. Kayseri'de 200 metre uzunluğunda bir yer altı şehri bulundu.

07 Kas 2023

Garanti BBVA ile birlikte

YAZARLAR

Aposto Gündem

Her sabah 06.30'da 5 dakikalık gündem özeti e-posta kutunda. Piyasalar, ekonomi, iş dünyası, politika, teknoloji ve hafta sonu ekleri; kısa, yalın, öz bir şekilde.

İLGİLİ OKUMALAR

;