Adalet ve Kalkınma Partisi ile ilgili hikayeler

Türkiye Ekonomisinde Şimşek Sesleri

Yeniden Ortodoks politikalara mı dönülecek yoksa Şimşek ile Erdoğan arasında bir orta yol mu bulunacak bilemiyoruz. Şimşek’in ekonomi anlayışıyla Erdoğan’ın faiz görüşü bir uyum içinde çalışabilecek mi, bunu ise zaman gösterecek.

Enes Özkan

·

05 Haz 2023

turkiye-ekonomisinde-simsek-sesleri
Bakanların istifa etmeden milletvekili adayı olabilmesi

YSK kararında 2839 sayılı Kanun’un 18. Maddesinde Bakanların sayılmadığı vurgulanmış ve göreve başlarken TBMM’de yemin ettikleri hatırlatılarak, atanmış Bakanların milletvekili adayı olmaları için istifa etmelerinin gerekmediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak bu kararın tartışmaya açık olduğu ve seçimin adaletini olumsuz etkilediği belirtilmelidir.

02 May 2023

bakanlarin-istifa-etmeden-milletvekili-adayi-olabilmesi-67
VaatVaat

HİKAYE

2002'den Sonra

2002 Genel Seçimleri ve ardından yaşanılanlar

24 Şub 2023

2002den-sonra
ParlamentoParlamento

HİKAYE

Dosya: AFAD Politikaları

Kuruluşundan bu yana AFAD'ın çalışmaları, raporları ve AFAD hakkındaki incelemeler bize ne söylüyor?

16 Şub 2023

dosya-afad-politikalari
Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

Kapitalizmin Derinleşen Krizleri ve Türkiye

Neoliberal küreselleşme dalgası, ‘timsah kapitalizmini’ de beraberinde getirdi.

19 Kas 2022

kapitalizmin-derinlesen-krizleri-ve-turkiye
Tunç Karabayer: Sosyoloji mezunu olan Tunç uzun yıllar boyunca finans, pazarlama ve satış gibi farklı alanlarda çalıştı, farklı start-up larda yer aldı. Günümüzde sürdürülebilirlik danışmanı olarak kurum ve şirketlerin sürdürülebilir dönüşümlerini hayata geçirmesine yardımcı oluyor. Tunç aynı zamanda Aposto’da yer alan Döngüsel Ekonomi 101 yayını ile “döngüsel ekonomi” kavramını insanlara anlatmaya çalışıyor, kaynakları koruyan bir gelecek için yazı yazıyor. Erha...Devamını Oku

02 Kas 2022

ParlamentoParlamento

HİKAYE

Yakın Geçmiş: Başkan

Bu sayıda 2017 Anayasa Değişikliği Referandum’una giden süreci takip edecek, Türkiye Usulü Başkanlık Sistemi ile tanışacağız.

Arda Sirkeci

·

27 Eyl 2022

yakin-gecmis-baskan-1

HİKAYE

Seçim barajı tartışmaları

Seçim barajı uygulamasının demokrasiye fayda sağlayan bir mekanizma olmaktan çıktığının, seçme ve seçilme hakkını kısıtlayan bir olgu olduğunun fark edilmesi gerekmektedir.

27 Eyl 2021

secim-baraji-tartismalari
• Fas'ta %50 katılım oranıyla gerçekleşen genel seçim sonucunda kesinleşmeyen sonuçlara göre liberal Millî Bağımsızlar Birliği (RNI) parlamentodaki 395 koltuğun 97'sini kazandı. Kral'a yakın Asalet ve Çağdaşlık Partisi (PAM) 82, merkez sağ İstiklal Partisi 78 sandalyeye sahip oldu. Şimdiki iktidarın büyük ortağı, son seçimde 125 vekillik kazanan İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi ise 12 sandalyede kalarak hüsran yaşadı.

10 Eyl 2021