aposto-logo
TR
TREN

Tahir Elçi ile ilgili hikayeler

Aposto GündemAposto Gündem

HİKAYE

İhmaller zincirinin gölgesindeki dava: Tahir Elçi cinayeti

Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, ölümünün 8. yılında anıldı. Elçi'nin öldürülmesine ilişkin dava, faillerinin dahi tespit edilmediği 8 yılın ardından hâlâ sonuçlanmadı. Elçi'nin ölümüne neden olan merminin çekirdeği, olay yeri incelemesi 5 ay sonra yapıldığı için bulunamamış; merminin bulunamaması nedeniyle kurşunun hangi silahtan çıktığı da tespit edilememişti.

İlkim Emirler

·

30 Kas 2023

• Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi , ölümünün 8. yılında öldürüldüğü yer olan Dört Ayaklı Minare'nin önünde anıldı. Tahir Elçi’nin eşi, CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, “Biz acılarda çoğalan, acılarda biraraya gelen bir ülkeye dönüştürüldük. Bu denizde özgür, huzurlu, kardeşçe, insan onuruna yaraşır, şiddetsiz bir dünya hayalimiz var” dedi. Duruşma: Tahir Elçi cinayeti davasının 9'uncu duruşması bugün Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

29 Kas 2023

• Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi , ölümünün 8. yılında öldürüldüğü yer olan Dört Ayaklı Minare'nin önünde anıldı. Tahir Elçi’nin eşi, CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, “Biz acılarda çoğalan, acılarda biraraya gelen bir ülkeye dönüştürüldük. Bu denizde özgür, huzurlu, kardeşçe, insan onuruna yaraşır, şiddetsiz bir dünya hayalimiz var” dedi. Duruşma: Tahir Elçi cinayeti davasının 9'uncu duruşması bugün Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek....Devamını Oku

29 Kas 2023

• Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin, 28 Kasım 2015'te Sur ilçesinde basın açıklaması yaptığı sırada silahlı saldırı ile öldürülmesine ilişkin davanın 7'nci duruşması Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza mahkemesinde görüldü. Mahkeme, duruşmayı 29 Kasım'a erteledi. Neler yaşandı? Medya Ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin aktardığına göre duruşmada olay yerinde keşif yapılması, istihbaratçı polisler ve ihbarcıların tanık olarak dinlenmesi yönündeki talepler reddedildi. TÜBİT...Devamını Oku

06 Tem 2023

Kılıçdaroğlu'nun söylemleri Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu , Twitter'dan paylaştığı videoda "Vatandaşın asıl gündemi bu" diyerek eline aldığı soğanı gösterdi. Kılıçaroğlu, "Şu an bile buncağızın kilosu 30 lira. Soğan bu yahu, soğan, utanmıyorlar! Yiğidi muhtaç ettiler kuru soğana." dedi. Kılıçdaroğlu " Ben yoluma dürüst ve samimi, ister dindar, ister inançsız, ister Türk, ister Kürt, ister Sünni, ister Alevi olsun, insan gibi insan...Devamını Oku

14 Nis 2023

• Partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunmaları için tanınan süre, dün saat 17:00’de doldu. Partiler listelerini YSK’ya iletirken listeler de kamuoyuyla paylaşıldı. Detaylar: Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun son şeklini verdiği liste açıklandı. Listede Saadet Partisi, DEVA Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisinden isimler de yer alırken CHP’nin Erzincan’daki birinci sıra adayı Türkiye Değişim Partisi (TDP)...Devamını Oku

10 Nis 2023

• Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Sur ilçesinde vurularak öldürülmesinin yedinci yılında Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı'nın düzenlediği etkinlikle anıldı. Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, faillerin hâlâ tespit edilemediğini vurgulayarak "Soruşturma aşamasında kendisini gösteren cinayetin aydınlatılmasını istemeyen bir iradenin varlığına dair kanaatlerimiz mahkeme heyetinin tutum, davranış ve ara kararları ile pekişti" ifadelerini kullandı.

29 Kas 2022

• Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi 'nin öldürülmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı bünyesinde yürütülen idari soruşturmanın raporu, dava dosyasına girdi. Raporda, Elçi cinayetinin önceden tasarlanmış bir eylem olmadığı ifade edildi.

20 Nis 2022

• Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 76 sanığın yargılandığı davada gerekçeli karar açıklandı. Kararda "adım adım tasarlanan cinayetin FETÖ mensupları eliyle işlendiği, örgütsel bir işbirliği yapıldığı" ifade edildi. Öte yandan : Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili davanın duruşmasında dava 12 Ocak 2022'ye ertelendi.

15 Tem 2021

• Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’te silahlı çatışmada öldürülmesiyle ilgili dava bugün görülmeye başlandı. Mahkeme salonuna 25 kişilik savunma grubu, her siyasi partiden bir milletvekili ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri alındı. Sonuç : Mahkeme duruşmayı 3 Mart 2021 tarihine erteledi. Tahir Elçi’nin avukatlarının reddi hâkim talebinin ise üst mahkemede görülmesine karar verildi.

10 Mar 2021