Yakın Doğu ile ilgili hikayeler

• Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, küresel olarak yerinden edilenlerin sayısının 120 milyona ulaştığını bildirdi. Ayrıntılar: Sudan, Gazze ve Myanmar'da acil çözüm çağrısı yapılırken, Suriye'nin, 13,8 milyon kişinin ülke içinde ve dışında zorla yerinden edilmesiyle dünyanın en büyük yerinden edilme krizi olmaya devam ettiği kaydedildi. İsrail'in işgal ettiği Gazze Şeridi'nde 1,7 milyona yakın insanın yani nüfusun %75'inin yerinden edildiğinin t...Devamını Oku

13 Haz 2024

• Maldivler'de hükümet, İsrail pasaportu bulunan kişilerin ülkeye girişini yasaklamak üzere yasa değişikliğine gidiyor . Devlet Başkanı Muhammed Muizzu da UNRWA'ya bağış kampanyası başlatmaya ve bu konuda özel temsilci atamaya karar verdi.

03 Haz 2024

• BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail tarafından son iki haftada Gazze’deki yardım konvoylarına ateş açıldığını, BM personelinin alıkonulduğunu ve silahla tehdit edildiğini açıkladı. Dahası: Lazzarini, İsrailli yetkililerin insani yardım erişimini engellemeye devam ettiğini ve bu hafta yardımların Gazze'ye girişine izin vermediğini belirtti.

07 May 2024

• BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA), İsrail-Hamas savaşının başlamasından bu yana bölgede bulunan en az 176 personelinin İsrail'in saldırıları nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Bununla birlikte: İsrail'in 1 Nisan'da Gazze'deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda, önemli ölçüde yardım faaliyeti yürüten World Central Kitchen (WCK) çalışanlarından yedisi hayatını kaybetmişti. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac...Devamını Oku

04 Nis 2024

• İsrail , BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) kapatılması için geçen hafta BM'ye başvuruda bulundu. Başvuru, Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi tarafından yapıldı. Detaylar: İsrail, Gazze'ye gönderilecek yardımlarda UNRWA ile çalışmak istemediğini belirtti. Ayrıca başvuruda 300-400 UNRWA personelinin Dünya Gıda Programı gibi BM kurumlarına ya da yeni oluşturulacak bir kuruma kaydırılması talebinde de bulunuldu.

02 Nis 2024

• BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) , İsrail'in Gazze'nin kuzeyine giden gıda yardım konvoylarına izin vermeyeceğini bildirdiğini açıkladı. BM yetkilisi, "Bu sadece kolektif insanlığımızı lekeleyecek" açıklamasında bulundu. Bir adım geriden: BM, İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde 2,3 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

26 Mar 2024

• BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) , İsrail'in Gazze'nin kuzeyine gıda yardım konvoylarına izin vermeyeceğini bildirdiğini açıkladı. BM yetkilisi, "Bu sadece kolektif insanlığımızı lekeleyecek" açıklamasında bulundu. Bir adım geriden: BM, İsrail'in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde 2,3 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunmuştu.

26 Mar 2024

• İsrail'in BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Kuruluşu (UNRWA) personelinden bazı kişilerin 7 Ekim 2023'te Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarına karıştığını açıklamasının ardından Avustralya, Kanada, Finlandiya, Almanya, İtalya, Hollanda, Birleşik Krallık ve ABD, kurumun fonlarını askıya aldı. Tepkiler: Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, fon sağlamayı durduran ülkeleri faaliyetlerine devam etmeye çağırdı. UNR...Devamını Oku

31 Oca 2024