aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

damping ile ilgili hikayeler

• Güney Kore ve Vietnam menşeli polyester ipliklerin ithalatının dampingli olduğu ve yerli üretim dalında zarara yol açtığı saptandı. Güney Kore'den polyester iplik ithalatında şirketten şirkete farklılık gösterse de CIF bedelinin %8 ila 14,45'i oranında; Vietnam'dan yapılan ithalattaysa tüm üretici ve ithalatçılar için CIF bedelinin %37,54'ü oranında dampinge karşı kesin önlem uygulanacak.

25 Kas 2022

• Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ, Resmî Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Çin menşeli "ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastikleri" ithalatına yönelik yürürlükte olan "dampinge karşı kesin önleme" ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması yapılacağı açıklandı.

24 Kas 2022

• Ticaret Bakanlığı , Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğlerle ithalatta haksız rekabetle mücadele kapsamında Çin, Rusya, Sri Lanka, Tayvan ve Vietnam menşeli bazı ürünlere yönelik nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi. Öte yandan, bu yıl ile önümüzdeki yılın ilk yarısında süresi dolmuş ve dolacak olan damping karşıtı (anti-dumping) önlemler de duyuruldu.

12 Tem 2021

• Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Ticaret Bakanlığı, sübvansiyonlardan faydalandıkları ve dampinge başvurduklarını iddia ettiği ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 18 ülkedeki alüminyum levha ihracatçılarına vergi uygulamaya hazırlanıyor . Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) 15 Nisan'dan önce onaylaması gereken karar, eski Başkan Donald Trump yönetimine ABD'li alüminyum şirketlerinin yaptığı şikayetin ardından açılan soruşturmanın sonucunda alındı.

10 Mar 2021