aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

sübvansiyon ile ilgili hikayeler

• Pekin yönetimi, AB'nin Çin'in elektrikli otomobil sektörüne yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturmasını "apaçık korumacı bir eylem" olarak tanımlarken, söz konusu soruşturmanın ilişkiler üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konusunda uyarıda bulundu. Bir adım geriden: Ay başında Pekin'i ziyaret eden IMF Başkanı Kristalina Georgieva ile görüşen Çin Başbakanı Li Çiang, küresel ekonomide korumacılığa, bağları koparmaya ve tedarik zincirlerini kesmeye yönelik girişimlere...Devamını Oku

15 Eyl 2023

• Avrupa Birliği (AB) , pazarı "bozan" Çin menşeli elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlatmaya hazırlanıyor. Soruşturmanın, pazarın ölçeği gereği şimdiye kadarki en büyük ticaret davalarından biri olabileceği değerlendiriliyor. Ne dediler: AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, soruşturmayı duyurdu sırada küresel pazarın ucuz Çin arabalarıyla dolu olduğuna da dikkat çekti.

14 Eyl 2023

• AB'nin, otomotiv pazarını "bozan" Çin menşeli elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlatacağı açıklandı. Soruşturmayı duyuran Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, küresel pazarın ucuz Çin arabalarıyla dolu olduğunu ifade etti.

14 Eyl 2023

• Fransa ’da özel ve kamu sermayeli şirketlerin enerji giderlerine destek olmak adına 12 milyar EUR tutarında sübvansiyon uygulamasına geçileceği açıklandı. Programın 2023 yılı boyunca devrede olması bekleniyor.

31 Eki 2022

• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gaz sübvansiyonlarının yılın ilk 6 ayında 150 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Bakan açıklamasında, “Yaklaşık olarak, ilk 6 ayda kişi başı 1800 - 2000 liralık bir katkı sağladık. 4 kişilik bir aile örneğinden ilk ayda 7-8 bin lirayı vatandaşımıza yansıtmadan kaynağında karşılamış olduk” ifadelerini kullandı.

13 Eyl 2022

• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal gaz sübvansiyonlarının yılın ilk 6 ayında 150 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Bakan, "Yaklaşık olarak, ilk 6 ayda kişi başı 1800 ila 2 bin liralık katkı sağladık. 4 kişilik bir aile örneğinden ilk ayda 7-8 bin lirayı vatandaşımıza yansıtmadan kaynağında karşılamış olduk." dedi.

13 Eyl 2022

• Çin Maliye Bakanlığı, elektrikli araçlar gibi yeni enerji araçlarına (NEV) yönelik sübvansiyonları %30 oranında azaltacağını ve bu yılın sonunda tamamen kaldıracağını açıkladı.

03 Oca 2022

• Birleşik Krallık ve ABD , Airbus ve Boeing'e verilen devlet sübvansiyonları konusundaki anlaşmazlıklarını çözüme ulaştırdı. Taraflar, bu sübvansiyonlar nedeniyle birbirlerine uyguladıkları ek gümrük vergilerini beş yıllığına askıya alma kararı aldı. Bir adım geriden: Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği ve ABD de aynı konuda benzer bir uzlaşıya vararak ek gümrük vergilerini askıya almıştı.

18 Haz 2021

• Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Ticaret Bakanlığı, sübvansiyonlardan faydalandıkları ve dampinge başvurduklarını iddia ettiği ve aralarında Türkiye'nin de olduğu 18 ülkedeki alüminyum levha ihracatçılarına vergi uygulamaya hazırlanıyor . Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) 15 Nisan'dan önce onaylaması gereken karar, eski Başkan Donald Trump yönetimine ABD'li alüminyum şirketlerinin yaptığı şikayetin ardından açılan soruşturmanın sonucunda alındı.

10 Mar 2021