aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

repo ile ilgili hikayeler

• Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Makroekonomi Çalışma Grubu tarafından hazırlanan "Para Politikası Değerlendirme Notu" nda TCMB'nin repo faizinde bir değişikliğe gerek olmadığı öngörüldü. Ayrıntılar: TEPAV, önemli olanın kredi piyasasının serbest işleyişine getirilen idari kısıtlamaların tedricen kaldırılması ve TCMB’nin doğrudan döviz alışları ile uyumlu olarak döviz karşılığı TL swap stokunun küçültülmesine devam edilmesi olduğunu belirtti.

23 May 2024

• Beşyüzyedi : "MB bugün $3 milyar net alım yapmış. Swap kapanma hızı yetişemiyor, likidite artıya geçti; repo %49'a düştü. Ağanın eli tutulmaz ama bu ne acele demek istiyorum, daha koskoca yaz var." 'Bu hızda gitse X tarihinde artıda!' analizlerine katılmıyorum, piyasa er ya da geç dalga yapacaktır."

08 May 2024

• Beşyüzyedi: "TCMB politika faizini 500 baz puan artırdı. Bu faiz = '1 haftalık repo faizi'. TCMB isterse repo ihalesi açmayıp likidite isteyenleri "gecelik" penceresine de yönlendirebiliyor. Oranın faiz marjı ise 1,5'tan 3 puana çıkarıldı. Yani, şu aralar 46,5'tan geçen "işyapar" faizi %53'e çıkartabilecek. Yıllık bileşiği %69,44"

22 Mar 2024

Ekonomim TCMB'den sürpriz ama gerekli faiz artırımı Erhan Aslanoğlu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) , Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 500 baz puan artırarak %50’ye yükselttiğini açıkladı. Beklenmedik karar, piyasalarda şok etkisi yarattı. Bankanın gecelik faizinin de bundan sonra politika faizinin 300 baz puan üstü veya altında belirleneceği bildirildi. Karar sonrasında yayımlanan metinde, “Enflasyonda belirgin v...Devamını Oku

22 Mar 2024

Once Upon a Time: The Central Bank

Even an autocratic leader like Putin accepts some preconditions of the economy and does not resist them. But our central bank and the politicians who are its real managers ignore even this basic fact. Their sole purpose is to prevent the rise in the dollar until the election is over. But they have not been able to do this fully.

04 May 2023

Bir zamanlar Merkez Bankası

Putin gibi otokrat bir lider dahi ekonominin bazı ön koşullarını kabul ediyor ve onlara direnmiyor. Fakat bizim merkez bankamız ve onun kağıt üstündeki değil gerçek yöneticileri olan siyasiler bu temel gerçeği bile göz ardı ediyorlar. Tek amaçları seçim sonuçlanana kadar dolardaki yükselişi önlemek. Fakat bunu da tam olarak gerçekleştirebilmiş değiller.

02 May 2023

EXANTEEXANTE

HİKAYE

Yatırım Finansman ile Haftaya Başlarken

Yeni Haftanın Gündemi: 24 – 28 Nisan

24 Nis 2023

• Instagram'ın , kullanıcıların Reels videolarda birbirlerine para gönderebilecekleri "Hediyeler" isimli yeni bir özelliği test ettiği bildirildi. Bununla birlikte: Instagram'ın, bir kullanıcının paylaşımlarını kendi profilinizde paylaşmanızı sağlayan, Twitter'ın retweet özelliğine benzer "repost" özelliğini seçili kullanıcılarla test etmeye başlayacağı bildirildi.

15 Eyl 2022

• The Turkish lira tumbled to a record low after the central bank cut the one-week repo rate by 100 basis points to 15%. The lira fell as much as 6% to 11.31 against the dollar, the biggest decline in eight months. The decision came as consumer inflation accelerated to almost 20% in October.

19 Kas 2021

• Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK), aralık ayında %3,1 artış göstererek 62,34 düzeyine yükseldi. Bir adım geriden: Reel efektif döviz kuru kasım ayında 60,45 ile tarihî düşük seviyeyi görmüştü. Öte yandan: TCMB, bugün miktar yöntemiyle düzenlediği 12 Ocak 2021 vadeli ...Devamını Oku

10 Mar 2021