aposto-logoPazar, 4 Haziran 2023
aposto-logo
Pazar, Haziran 4, 2023
Aposto Üyelik

Yalnızlığın fotoğrafı

Robin Williams anısına…

Önsöz: "Haftanın Filmi" kanalımızda genellikle gösterime yeni girmiş ya da platformlara yakın bir geçmişte eklenen filmlerden öneriler buluyorsun. Fakat bu haftanın önerisi biraz farklı ve gelişigüzel gelecek sana. Birkaç gün önce Taner, Robin Williams’ın ölüm yıl dönümünün bu haftaya denk düştüğünü hatırlattı. Aladdin’in Cin’inden Hook’un Peter'ına, Mrs. Doubtfire’a adını veren "dadıdan" Night at the Museum serisinin Roosevelt’ine çocukluğum ve ergenliğim boyunca birçok karakteriyle beni güldürmüş ve mutlu etmiş oyuncunun artık aramızda olmadığı gerçeği her karşıma çıktığında beni 2014’ün 11 Ağustos’unda olduğu kadar üzüyor. Beni, muhtemelen seni de en çok güldüren insanlardan biri olan Robin Williams mutsuzluğuna yenik düşmeden yıllar önce şöyle demiş: “Bence en üzgün insanlar, insanları mutlu etmek için en çok çabalayanlardır. Çünkü değersiz hissetmenin ne demek olduğunu biliyorlar ve başka kimsenin böyle hissetmesini istemiyorlar.

Film: One Hour Photo

Yönetmen: Mark Romanek

Süre: 96 dakika

Yapım yılı: 2002

Jenerik: One Hour Photo, yönetmeni ve senaristi Mark Romanek’in ilk filmi değil. Fakat o dönem, Romanek’in yeni filminin merakla beklenmesindeki etken ilk filmi Static değil, 1990’lar boyunca Nine Inch Nails’den Red Hot Chili Peppers’a, Madonna’dan Michael Jackson’a birçok şarkıcı ve grup için çektiği müzik videoları aslında. İlk gösterimi 2002 Sundance Film Festivali’nde yapılan film, müzik videolarındaki tarzını beyaz perdeye taşıyan yönetmenin başarısının yanı sıra, Nine Inch Nails’in Trent Reznor’ının imza attığı müzikler ve pek tabii ki başrol oyuncusu Robin Williams’ın performansıyla dikkat çekmişti. Fotoğrafların çekildiği an ortaya nasıl bir kare çıkacağını göremediğimiz, o çok da uzak olmayan geçmişte geçen psikolojik gerilim One Hour Photo, işlek bir süpermarketin fotoğraf baskı stüdyosunda çalışan orta yaşlı, yalnız bir adamın saplantılarına odaklanıyor.

Neden izleyelim? Robin Williams’ın One Hour Photo’da kariyerinin belki de en çizgi dışı performansını verdiğini söylemeliyim. Daima güldüren, mutlu eden karakterleri onun için marka olmuş bir oyuncunun, Good Will Hunting ya da Patch Adams gibi oldukça dramatik filmlerde bile rolleri gülümsetmeyi, iyi hissettirmeyi başarırken, One Hour Photo’nun Sy’ı onun ve kariyerindeki diğer karakterlerin bir anti-tezi âdeta. Hatta Williams'tan önce rolün teklif edildiği Jack Nicholson, teklifi geri çevirirken bu karakterin The Shining'de canlandırdığı karaktere çok benzediğini düşündüğünü söylemiş. İşini severek yapan Sy, düzenli müşterilerinden Nina ve ailesinin hayatını bastığı fotoğraflar aracılığıyla haddinden fazla takip etmeye başlıyor. Nihayetinde saplantısı haline getirdiği bu ailenin Sy Amca’sı olduğu hayallerini bir gün çok ileri götürüyor. Yalnızlığın fotoğrafını çekiyor One Hour Photo, belki de yalnızca bu karakterin değil, “insanları mutlu etmek için en çok çabalayanlardan” Robin Williams’ın da aslında içinde gizlediği yalnızlığın…

Nerede izleyebilirsin? One Hour Photo’yu Apple TV ve Google Play üzerinden kiralayarak izleyebilirsin.

Benzer işler:

  • Misery (1990, Rob Reiner)
  • The Kindergarten Teacher / Haganenet (2014, Nadav Lapid)
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Robin Williams

. Doubtfire

Night at the Museum

Film

Mark Romanek

Nine Inch Nails

Red Hot Chili Peppers

Madonna

Michael Jackson

2002

Sundance Film Festivali

Trent Reznor

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

☀️ 2022'nin yaz şarkıları, yalnızlığın fotoğrafı Robin Williams

Yayın & Yazar

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

;