aposto-logo
TR
TREN

ABD, yapay zekayı kontrol etmek için ilk büyük adımı attı

Yapay zekayı regüle etme çabaları giderek daha ciddi bir hal alıyor
ABD, yapay zekayı kontrol etmek için ilk büyük adımı attı

31 Ekim - Doğuş Teknoloji - Quando
Doğuş Teknoloji ile birlikte

Bu bir uyarı mesajıdır : NotiSecure Doğuş Teknoloji , şirketlerde uyumluluğu iyileştirip farkındalığı kalıcı kılabilmek için ürettiği sürekli farkındalık çözümü NotiSecure ile çalışanların kurum politikalarına uyumluluğunu hızlandırmaya yardımcı oluyor. Nedir? Yeni nesil farkındalık ürünü NotiSecure , uyarı mesajları ile farkındalığı kalıcı kılarak çalışanlarınızın kurum politikalarına uyumunu iyileştiriyor. Sektörel düzenlemelere uyum gereksinimlerini göz önünde bulundurarak farkındalığı artırmak amacıyla geliştirilen ürün, çalışanların kurum kültürü, regülasyon ve bilgi güvenliği gibi tüm şirket politikalarına uyumluluğunu iyileştirmek için günümüzde oldukça önem taşıyor. Neden NotiSecure? Farkındalığın davranışsal olarak kalıcı olmasını hedefleyen NotiSecure , şirket yapınıza, bulunduğunuz sektöre ve ekip dinamiklerine göre özelleştirilebilen esnek kural setleri tanımlamanızı sağlıyor. İhlal anlarında şirketinizin ve çalışanlarınızın mahremiyetini koruyor. İnsan kaynakları yetkilileri, NotiSecure'un şirket içerisindeki yazışma dilinde yarattığı farkındalığın artışını takip edebileceği raporlara ve farkındalık skorlarına ulaşabiliyor. Esnek kural setleriyle çalışanlarınızı ihlal gerçekleşmeden anında uyarıyor, ihtiyaca özel eğitim programlarıyla sürekli farkındalık yaratıyor. Kurum dilinin kapsayıcı, müşteri iletişiminin tutarlı olmasına destek oluyor. Bir örnek: NotiSecure’un toplumsal cinsiyet eşitliği değerlerini desteklemek için yapılandırıldığı bir senaryoda, NotiSecure’a eşit dil yaklaşımına uygun olmayan 100’ün üzerinde kelime tanımlayarak e-posta hesaplarına entegrasyonu gerçekleştiriliyor. Mail yazışmalarında cinsiyetçi kelimeleri tespit ederek bir pop-up penceresi içerisinde kullanıcılara uyarıda bulunuyor, ayrıca ekip iş birliği uygulamaları üzerinden de bildirim gönderiyor. Cinsiyetçi ifade barındırabilecek kelimeler yerine kullanılabilecek alternatiflerin listesini paylaşıyor. Uyarı mesajınızı aldıysanız artık demo talep etmek ve detaylı bilgi almak için NotiSecure ’u ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Akademik hayattan profesyonel yaşama kadar pek çok farklı alanda kolaylık sağlayan yapay zeka, çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Dünyanın dört bir yanından hükümet yetkilileri ve uzmanlar, yapay zekanın var olan ve potansiyel tehlikelerinin ele alınması için acilen adım atılması gerektiğine yönelik uyarıda bulunuyor.

Bu kapsamda ilk büyük adım da ABD'den geldi. ABD Başkanı Joe Biden tarafından açıklanan yapay zekaya yönelik yeni bir idari emir, alınması gereken önlemlere ilişkin bir temel oluşturuyor.

Yeni güvenlik değerlendirmeleri, yapay zekanın işgücü piyasası üzerindeki etkisi ve eşitlik ve medeni haklar rehberliğine yönelik kapsamlı araştırmaların ardından yayımlanan idari emrin "kanun gücüne" sahip olduğu ve güçlü bir etki yaratabileceği değerlendiriliyor. 

 • Beyaz Saray Özel Kalem Müdür Yardımcısı Bruce Reed ise konuya ilişkin açıklamasında, emrin "dünyadaki herhangi bir hükümetin yapay zeka emniyeti, güvenliği ve güveni konusunda şimdiye kadar attığı en güçlü adımları" temsil ettiğini belirtiyor. 
 • Reed, aralarında OpenAI, Microsoft ve Alphabet'in bulunduğu 15 ABD merkezli teknoloji şirketinin gönüllü yapay zeka taahhütlerini uygulamayı kabul ettiğini ancak bunun yeterli olmadığını belirterek, söz konusu emrini teknolojinin gelişimi için somut düzenlemelere yönelik bir adım olduğunu da sözlerine ekliyor.

Biden, daha önce önde gelen yapay zeka şirketlerinden alınan gönüllü taahhütler üzerine inşa edilen emrin cesur bir eylem olduğunu; ancak hâlâ Kongre'nin harekete geçmesine ihtiyaçları olduğuna dikkat çekiyor. Beyaz Saray ise kararnamenin temel bileşenlerini sekiz bölümde şu şekilde açıklıyor:

 • Bazı yapay zeka şirketlerinin güvenlik testi sonuçlarını federal hükümetle paylaşmasını zorunlu kılmak, Ticaret Bakanlığı'nı yapay zeka filigranı için rehberlik oluşturmaya yönlendirmek ve kritik yazılımlardaki kusurları belirlemeye yardımcı olacak yapay zeka araçları üretebilecek bir siber güvenlik programı oluşturmak da dahil olmak üzere yapay zeka için yeni güvenlik ve emniyet standartları oluşturmak.
 • Kurumların yapay zekada kullanılan gizlilik tekniklerini değerlendirmek için kullanabilecekleri kılavuzlar oluşturmak da dahil olmak üzere tüketici gizliliğini korumak.
 • Yapay zeka algoritmalarının ayrımcı davranışlarının önlenmesine yardımcı olmak için ev sahiplerine ve federal yüklenicilere rehberlik sağlayarak ve ceza verme, risk değerlendirmeleri ve suç tahmininde kullanılması da dahil olmak üzere adalet sisteminde yapay zekanın rolü hakkında en iyi uygulamaları oluşturarak eşitliği ve medeni hakları geliştirmek.
 • Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı'nı yapay zeka ile ilgili potansiyel olarak zararlı sağlık uygulamalarını değerlendirmek için bir program oluşturmaya yönlendirerek ve eğitimcilerin yapay zeka araçlarını sorumlu bir şekilde nasıl kullanabileceklerine dair kaynaklar oluşturarak tüketicileri genel olarak korumak.
 • Yapay zekanın potansiyel işgücü piyasası etkileri hakkında bir rapor hazırlayarak ve federal hükümetin işgücü piyasasındaki bir kesintiden etkilenen işçileri destekleme yollarını inceleyerek çalışanları desteklemek.
 • İklim değişikliği gibi alanlarda yapay zeka araştırmaları için hibeleri genişleterek ve kilit uzmanlığa sahip yüksek vasıflı göçmen işçilerin ABD'de kalma kriterlerini modernize ederek yenilikçiliği ve rekabeti teşvik etmek.
 • Dünya çapında yapay zeka standartlarını uygulamak için uluslararası ortaklarla birlikte çalışmak.
 • Federal kurumların yapay zeka kullanımı ve tedariki için rehberlik geliştirmek ve hükümetin bu alanda yetenekli çalışanları işe almasını hızlandırmak.

Emir, yapay zekaya yönelik atılan önceki adımların üzerine inşa ediyor

Bir UBS araştırmasına göre, iki ay içinde tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması hâline gelen ChatGPT'nin Kasım 2022'de kullanıma sunulmasından bu yana, üretken yapay zekanın yaygın olarak benimsenmesi kamuoyunda endişelere yol açıyor. Bu endişeler arasında yapay zekanın inandırıcı bir şekilde yanlış bilgi yayması, ırksal önyargı ve stereotipleri yaygınlaştırması, sanatçıların eserlerini izinsiz bir şekilde kullanarak telif hakkı ihlaline yol açması ve çok daha fazlası yer alıyor. 

Yeni idari emir, Beyaz Saray'ın son aylarda yapay zekanın gelişim hızını tartışmak üzere alanlar yaratmak için attığı bir dizi adımın yanı sıra önerilen yönergeleri takip ediyor. 

 • Beyaz Saray, Temmuz ayında aralarında Alphabet, Microsoft, OpenAI, Amazon, Anthropic, Inflection ve Meta'nın da bulunduğu yedi önde gelen yapay zeka şirketi ile bir toplantı gerçekleştirmiş, toplantı sonucunda şirketler, geliştirdikleri yapay zeka araçlarının uzmanlar tarafından değerlendirilmesine izin vermek, yapay zeka ile ilgili toplumsal riskleri araştırmak ve üçüncü tarafların sistem güvenlik açıklarını test etmesine izin vermek de dahil olmak üzere bir dizi gönüllü taahhütte bulunmayı kabul etmişti.
 • Ağustos ayında ise Beyaz Saray binlerce bilgisayar korsanı ve güvenlik araştırmacısını OpenAI, Google, Microsoft, Meta ve Nvidia gibi şirketlerin en iyi üretken yapay zeka modellerini alt etmeye davet etmiş; dünyanın en büyük bilgisayar korsanlığı konferansı olan Def Con'un bir parçası olarak bir yarışma düzenlenmişti.

Öte yandan, ABD'nin idari emri, yapay zekayı regüle etmek için adımlar atan bir diğer ülke olan Birleşik Krallık'ın ev sahipliğinde gerçekleşecek yapay zeka güvenlik zirvesinin de öncesinde geliyor. Önümüzdeki günlerde düzenlenmesi planlanan ve yaklaşık 100 dünya ve teknoloji lideri, akademisyen ve yapay zeka araştırmacısını yapay zekanın riskleri en aza indirerek geliştirilmesini tartışmak üzere bir araya getirecek etkinlik, türünün ilk örneği olma özelliği taşıyor.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Joe Biden

Bruce Reed

OpenAI

Microsoft

Alphabet

Beyaz Saray

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

📜 Yapay zeka emri, danışma organı

Musk'ın X'e yönelik planları. Apple'a Apple Watch ithalat engeli. Meta'nın yeni abonelik modelleri. BM'nin yapay zeka danışma organı. ABD'nin yapay zeka kontrolünde ilk büyük adımı.

31 Eki 2023

Doğuş Teknoloji ile birlikte
María Alconada Brooks/The Washington Post

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;