aposto-logo
TR
TREN

Albüm incelemesi: Will Butler + Sister Squares, Will Butler + Sister Squares

Will Butler’ın Sister Squares ile yayınladığı 14 şarkılık Will Butler + Sister Squares albümü, senenin gizli iyi alternatif ve art pop projesi olma özelliğine sahip.

25 Eylül - Türkiye İş Bankası - Duende
Türkiye İş Bankası ile birlikte

Harari, İş Bankası’nın Atatürk Konferansı için Türkiye’ye geliyor Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış Konferansı Türkiye İş Bankası , Cumhuriyetin 100. yaşı vesilesiyle “Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış” başlıklı bir uluslararası konferans düzenliyor. Konferansın dikkat çeken konuşmacıları arasında Sapiens , Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi gibi kitaplarıyla geniş yankı uyandıran tarihçi-yazar Yuval Noah Harari de yer alıyor. Nedir? Kuruluş fikrinin 100. yılında olan İş Bankası , hem Cumhuriyetin hem bankanın ikinci yüzyılına adım attığı bu özel yılı Yaşasın Cumhuriyet sergisiyle karşılamasının ardından, “Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış” konferansıyla, Atatürk’ün bugün de geçerli olan vizyonerliğini tekrar vurgulamayı ve Türkiye’nin geçmişten aldığı güçle yüzünü geleceğe dönerken izleyeceği yola ışık tutmayı hedefliyor. Nerede ve ne zaman? 28 – 29 Eylül tarihlerinde, İş Kuleleri Salonu ’nda. Not almalı: Konferansta; tarihçi ve filozof Yuval Noah Harari’nin yanı sıra New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü ve Nobel ödüllü iktisatçı Thomas J. Sargent , Roma Sapienza Üniversitesi’nde Avrasya Tarihi, Türk Dili ve Tarihi dersleri veren ve Atatürk isimli bir kitabı bulunan akademisyen Fabio L. Grassi , MIT Dijital Ekonomi Girişimi’nin Kurucu Ortağı Andrew McAfee , eski UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova konuşma yapacak. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Bilsay Kuruç, Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Prof. Dr. Burcu Özsoy, Doç. Dr. Doğan Çetinkaya, Prof. Dr. Çiğdem Gündüz Demir gibi Türkiye’nin kıymetli isimleri de konferansta yer alacak. Konferansla ilgili ayrıntılı bilgiye www.issanat.com.tr üzerinden ulaşılabiliyor.

Daha fazlasını öğren

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

Albüm: Will Butler + Sister Squares, Will Butler + Sister Squares

Süre: 45 dakika

Plak şirketi: Merge Records

Yayın tarihi: 22 Eylül 2023

Arcade Fire, geçen yıl We albümünü yayınlandığında Will Butler’ın da gruptan ayrıldığını açıkladılar. Grubun vokali Win Butler, kardeşinin uzun turnelerden yorulduğunu söyledi ve ekledi: “Her zaman müziği aşan ilgi alanları vardı. Sanırım abisini takip ederek bu gruba girdi. Fakat onun artık üç küçük çocuğu var. Eşim Regine (Regina Chassagne da Arcade Fire’da yer alıyor) ile ben, çocuğumuzla turneye çıkarabiliyoruz. O ise ailesi ile daha çok vakit geçirmek istedi. Bence bu çok ama çok anlaşılır.” 

Yine geçen yıl Arcade Fire’ın dünya turnesine çıkmasına kısa bir süre kala Pitchfork, Win Butler’ın cinsel istismarına uğradığını söyleyen genç kadınlarla özel bir haber çalışması hazırladı. İddiaları kabul etmediler ama grup, hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı ve berbat bir sürecin içine girdi. Gruptan ayrılmış olan Will Butler, aile bağlarını bir kenara bırakırsak müzikal olarak tüm bu yaşananlardan çok uzaktaydı o sırada.

Eğer bir Arcade Fire konser kaydına ya da canlı performansına denk geldiysen Will Butler’ın sahnede inanılmaz yüksek bir enerjiye sahip olduğuna ve müziği iliklerine kadar hissettiğine şahit olmuşsundur. Butler, birçok farklı enstrümanı çalmak dışında fiziksel olarak da o an şarkıyı yaşar. Grubun geçen yıl Paris’teki gösterisini izlediğim sırada her zaman sahnenin solunda konumlanan Will Butler’ı görememek bende de büyük bir boşluk hissini beraberinde getirdi. Zaten çıkan haberler sonrası birçok kez zevkle Arcade Fire konseri izlemiş biri olarak ilk kez orada olmaktan kişisel olarak rahatsızlık duyduğumu da ayrı parantezle ifade etmeliyim. 

Konumuza dönersek; Will Butler’ın bu ayrılığı müzikal olarak kabuk değiştirmeye karar verdiğinin de bir kanıtıydı. Arcade Fire, We’yi Mayıs 2022’nin hemen başında yayınladı. Kısa bir süre sonra da Will Butler, solo teklisi A Stranger’s House’u dinleyicisine sundu. Bu ayrıca sanatçının dördüncü albümünün de ayak sesleriydi. 19 yıl boyunca bir grupta yer aldıktan sonra tamamen kendi yolunda ilerlemeye başlayan Will Butler, mevcut durumunu Brooklyn Mag’e şöyle anlatıyordu: “We’yi kaydetmek harikaydı. Fakat kayıtlar bittikten hemen sonra ayrılmak benim için mantıklıydı. ‘Kayıt tamamlandı, şimdi çekip gideceğim’ gibi... Kapıyı kapatmak için doğru bir zamanmış gibi geldi. Kardeşim grupta ve onlar her zaman benim ailem.” 

Will Butler, ilk solo albümü Policy’i 2015 yılında Jimi Hendrix’in şu anda Electric Lady Stüdyoları’ndaki eski oturma odasında bir haftada kaydetti. Butler, yetişkin hayatının tamamını kaplayan Arcade Fire serüveninden kendi sesine yönelmeye bu sırada başladı. Arcade Fire’la turnede ya da albüm kaydetmediği dönemlerde kendi çalışmaları üzerine çalışıp yayınladı. Ancak nihayetinde hep başka bir ekibe bağımlıydı. Ve sonunda gruptan tamamen ayrıldığında bence resmi olarak ilk ancak diskografisindeki dördüncü solo albümü Will Butler + Sister Squares’ı dinleyicisine sundu.

Will Butler + Sister Squares, Will Butler + Sister Squares

Tüm renkler bir arada

Will Butler + Sister Squares, Will Butler’ın yeni grubu Sister Squares’la da ortak ilk albümü olma özelliğine sahip. Sister Squares, sanatçının solo performanslarında arkasında yer alan ekip. Grup, Butler’ın koreograf ve dansçı eşi Jenny Shore, eşinin kız kardeşi Julie Shore, Broadway oyuncusu Sara Dobbs ve müzisyen Miles Francis’tan oluşuyor. Aile bağlarına yine sahip çıkan Butler, bu kez kendi kolektifini oluşturdu.

Will Butler, albümü Francis’in bodrum katındaki bir stüdyosunda tek başına kaydetmeye başladı. Bir bakıma Arcade Fire’ın tüm o görkeminden uzaklaştı ve daha minimal bir dünyaya giriş yaptı. Onlar günlerden bir anıyı Butler, “Ara sıra Miles yanıma uğruyordu. Bir an ben bas, o da davul çalıyordu. O gün yaptığımız ilk şarkı da Stop Talking oldu,” sözleriyle anlattı.

Kısa bir girişin ardından albümün asıl açılışı Stop Talking’e ait. Will Butler’ın şarkıya dair düşünceleri şöyle: “Bir rüya şarkısı. Yorgun ve kafası karışık aynı zamanda korku da dolu. Birisi partnerine korktuğunu ifade ediyor ve partneri ‘Korkacak bir şey yok ve ayrıca çeneni kapat, deli olmayı bırak’ diyor.” Mükemmel bir art pop şarkısı. Fondaki davul ritmi parçayı keyifli bir döngünün içine sokuyor. Butler’ın çiğ vokallerine koroyu andıran kadın vokaller eşlik ediyor. 

Stop Talking’in ardından daha karamsar bir şarkıya geçiyoruz: Willows. Kişisel olarak bu şarkının görsel bir dili olduğunu düşünüyorum. Synth’lerin hakimiyetinin sonuna kadar hissedildiği, yine Butler’ın vokallerinin oldukça kuvvetli olduğu bir eser. Azıcık da olsa MGMT hissini de içinde barındıran cinsten.

I drove so fast
My body left behind me in the night
A shadow from the moon
Beyond the shape I carry in my mind
My mind, what is my mind?
A question lost forever out of time

Long Grass, karmaşık dünyaların kapısını açıyor. Sözlerinin sadeliğinde hayatın basitliğinde kayboluyormuşsunuz hissi hakim. Ritmik alt yapısını yine çok sesli vokaller tamamlıyor. 

Birçok rengi içinde barındıran bir albüm bu. Saf kan indie de değil, tamamen deneysel olduğu da söylenemez. Her şarkı geçişi, aniden farklı bir hikâyenin içinde kendinizi bulmanızı sağlarken, tek düze gitmeyen duygular arasında kayboluyorsunuz. En önemlisi her şarkının müzikal dili ve türü farklı. O yüzden bir sonraki şarkılar Me & My Friends ve Saturday Nights’ın birbirlerine bağlanma şekline hayran kalıyorum. Elektro pop Me & My Friends’te Sister Squares’ı daha çok işitmeye başlıyoruz. Şarkıyı dinlerken kendinizi ritim tutarke bulmamanız mümkün değil. Ve hemen ardından gelen Saturday Nights, kesinlikle 80’lerden bir dans şarkısını andırıyor. Bir cumartesi gecesinin başlangıcını bu şarkıyı son ses açıp dans ederek yapabilirsin.

Oh-oh, it’s Saturday night
I lost the time
I lost half of my mind

Will Butler + Sister Squares

Senenin gizli iyi albümü

Will Butler temposunu bir piyano baladı olan Car Crush ile düşürüyor. Sister Squares’ın sesi bu sefer bir kilise korosu gibi eşlik ediyor. Butler’ın vokali de David Bryne’vari bir tonla yankılanıyor. Arrow of Time ise iniş çıkışlı bir şarkı. New wave girişiyle başlarken nakaratta çılgın bir hâl alıyor. Sonra ritim iniş çıkışlarının ardından bir synth yürüyüşüyle son buluyor. 

I Am Standing in a Room, müzikal bir şarkıyı andıran piyano ritmine sahip. Grubun Broadway köklerine adeta bir gönderme gibi. Butler, bu kez anlatıcı olarak şarkı söylüyor ya da sözleri okuyor. Bu albüm sürecini tasarlarken Emily Dickinson’ın tüm şiirlerini okuduğunu düşünürsek, böyle şairane sözler eklemesi şaşırtıcı değil. Albümün yükselip alçalan ve hepsi ayrı bir hikâyeyi simgeleyen şarkıları arasında Old Year da farklı bir yerde. Butler, şarkının girişindeki akustik gitar bölümünde stüdyodaki tüm kirli seslerin de kayda girmesine izin veriyor. Şarkı, 2.53 dakikalık kısa ancak çarpıcı bir duygusal yüke sahip.

Hee Loop’taki davullar albümü bambaşka bir noktaya taşıyor. Ve kapanışı yapan The Window, bir klasik müzik eseri gibi başlayıp piyanosu adeta bir Chopin eseri çalacak gibi duyuluyor. Zaten ekipteki Julie Shore, Chopin’e âşık bir sanatçı olduğunu röportajlarında söylüyor. Duygudan duyguya koşturan bir albüm için olabilecek en güzel veda şarkısı. Bir sinema filminin sonunda yazan the end, tiyatro perdesinin yavaşça kapanması gibi bir son. Will Butler + Sister Squares, abartısız ve ama aynı zamanda da New York sokakları kadar her köşesi gizli bir gösterişe sahip albümlerden.

2109 yılında Will Butler’ın kısa bir performansını New York’taki Nublu’da izleme şansını yakalamıştım. Evine yakın bir mahalle kulübünde aniden belli olan bir performanstı bu. Butler’ın cızırdayan vokali, tek bir elektro gitar ve synth eşliğinde teatral bir ifadeyle tek başına şarkı söylemesi oldukça etkileyiciydi. Ekip, şimdi kendi küçük turnesinde. Keşke, bir gün İstanbul’a da uğrasalar.

Will Butler’ın ayda milyonlarca dinlenen bir grubu bırakıp kocaman sahnelerden inerek kendi sesine doğru adımlar atıp daha yeniye bu kez eşi ve beraberindeki grubuyla gitmesi büyük cesaret. Bu yılın gizli iyilerinden bu albüm de yaptığı iyi müziğin işitsel bir kanıtı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

BÜLTEN SAYISI

💤 Bir müzik türü olarak "Uyku"

Geleceğin müzik türlerinin yolu uykudan mı geçebilir mi? Müjdemiz var. Yılın gizli kalan en iyi albümünü bulduk.

25 Eyl 2023

Tasarım: Rachel Levit Luis

YAZARLAR

Eda Solmaz

Duende yazarı

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;