aposto-logo
TR
TREN

Eğlence endüstrisi ateş altında: The Other Two

HBO Max’teki üçüncü sezonuyla ekranlara veda eden The Other Two, yerinde gözlemleriyle eğlence endüstrisini tiye alıyor.

15 Eylül - Oris - Duende
Oris ile birlikte

Keyifli bir dokunuş: Oris’ten ProPilot X Kermit Edition ProPilot X Kermit Edition Keyifli bir an için yapılacaklar o kadar da uğraş gerektirmeyebilir. Kısa bir yürüyüş, sıcak bir duş veya gökyüzünün en güzel formuna gözün bir an çarpması bile bazen aranılan keyfin bulunmasına yeterken; hayat ne kadar ciddiye alınmalı? Asıl amacını her zaman mutluluk getirmek olarak tanımlayan Oris , yepyeni ve oldukça sevindiren iş birliği ProPilot X Kermit Edition ile hayatı çok da ciddiye almamayı teşvik ediyor. Nedir? Oris ve The Muppet Show 'dan Kurbağa Kermit , mutluluk saçmanın özel bir formülünü bularak biraz eğlenmek ve ProPilot X Calibre 400 'ün oldukça özel yeni edisyonuyla ‘Kermit Günü’ nü yaratmak için bir araya geliyor. Nesillerdir bizleri gülümseten Kermit, görevini yeniden üstlenerek kendine ProPilot X Kermit Edition ’da bir yer buluyor ve her ayın ilk günü saatin kadranından bizlere selam veriyor. Oris Calibre 400: Yeşil kadranıya esprili bir dokunuşa sahip olan ProPilot X Kermit Edition, Oris’in alametifarikası Calibre 400 mekanizmasıyla donatıldı. Bağımsız İsviçreli saat şirketinin yetenekli mühendisleri tarafından tamamen kendi bünyesinde tasarlanan saat, yüksek düzeyde antimanyetizma ve beş günlük güç rezervi sunarken 10 yıllık garantiyi beraberinde getiriyor. Kurbağa Kermit’le hayatına gülümseten bir dokunuş eklemek için ProPilot X Kermit Edition saate bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsin.

Daha fazlasını öğren

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

“Kızlar, kemerlerinizi bağlayın; şehirde yeni bir seksi şarkıcı var!” diyor E! News sunucusu: “Ve sıkı durun, 13 yaşına girdi bile!” Bir başka klipte Extra spikeri “I Wanna Marry U at Recess” (Teneffüste Seninle Evlenmek İstiyorum) şarkısıyla 3 günde 22 milyon görüntülenmeye ulaştığından bahsediyor. Sonraki klipte Daily Pop sunucusu, onun için “Sıradaki Büyük Beyaz Çocuk” dendiğini söylüyor. Derken Today kanalında, gündüz yayınındaki bir talk-show’a bağlanıyoruz. Chase Dreams’in ilk canlı yayınına çıktığını öğreniyoruz. Ekrandaki başlıkta “Viral olan yıldız Chase Dreams: Ohiolu ergen sizinle teneffüste evlenmek istiyor” yazıyor. Yanında annesi Pat var. Chase; daha önce hiç şarkıcı olmayı düşünmediğini, hatta hiç şarkı söylemediğini, söz konusu videoyu sadece eğlence için çektiğini söylüyor. Pat, sözü diğer çocuklarına getiriyor; diğer ikisine. Birinin kariyerine devam eden bir oyuncu, ötekinin yeni hayaller peşinde koşan eski bir dansçı olduğunu öğreniyoruz. Ne yetenekli aile ama! 

Sunuculardan biri soruyor: “Peki şimdi ne yapıyorlar?” Cary’yi “Partide osuruk kokusu alan adam” rolü için bir oyuncu seçmesinde, Brooke’u ise asistanlığını yaptığı emlakçının elindeki lüks (ve bomboş) dairelerden birinde basılınca panikle şişme yatağını ve pizza çöplerini toplarken yakalıyoruz.

Henüz ilk bölümünün iki dakikalık girişi bile The Other Two’nun ne hakkında olacağı, neler yaparak güldüreceği hakkında bilgi vermeyi; dört ana karakterini tanıtmayı ve dizinin adının nereden geldiğini açıklamaya yetiyor. Evet; 13 yaşında bir çocuğu ulusal televizyonda “seksi” olarak tanımlayabilen, öylesine bir video çeken Z-kuşağının hayallerinin peşinde koşarak yıllarını harcamış millennial’ların önüne geçebildiği bir endüstrinin neleri gördüğüne ve görmezden geldiğine dair bir dizi bu.

The Other Two | Kaynak: Rolling Stone

Mevzu nedir? Her ikisi de hayallerinin peşinden koşarak Ohio’dan New York’a gelmiş; birisi ısrarla oyuncu olmaya çabalarken garsonluk yaptığı restoran ve oyuncu seçmeleri arasında mekik dokuyan, diğeri ise dansçılık günlerini çoktan geride bırakıp sadece hayatta kalmasını sağlayan işlerle uğraşan iki kardeş: Cary ve Brooke. Küçük kardeşleri Chase’in Chasedreams adıyla bir gecede ulaştığı şöhret de anneleri Pat’in onun şöhretinden faydalanarak kanal kanal gezmesi de sinirlerine dokunuyor. Ama desteklerini ve sevgilerini esirgemiyorlar. Üç sezon boyunca dizinin dört karakteri de ilk sezonun başında hayal bile edemeyeceğin yerlere geliyor, değişiyor, büyüyorlar. The Other Two’dan büyümenin yaşla ilgisi olmadığını öğreniyorsun. Ama asıl öğreneceğin şey; eğlence endüstrisinin (yani müzikten sinema dünyasına, televizyon yayıncılığından menajerliğe uzanan dev bir sektörün) geri planında yaşananlar ve tüm çıplaklığıyla sana neyin nasıl pazarlandığı. Dizinin çoğu zaman mübalağayla aktardığı gerçeklerin; seni söz konusu durumun alıcısı, dinleyicisi, izleyicisi ya da paylaşıcısı olduğun için aptal gibi hissettireceğini söylemeliyim.

Hayallerini kovala. Dizinin adını bilmesen ilk bölümün ilk dakikalarında dizinin esas karakteri olduğunu düşünebileceğin Chasedreams’in seçtiği ismin ironisi, büyük kardeşlerinin kovaladığı hayallere rağmen bir yere gelemeyişinden kaynaklanıyor. Öte yandan dizi; hayalleri kıran ve söndürenin endüstrinin süregelen kuralları, sistemleri ve insanları olduğunu çok iyi kavramış durumda. Her sahnesi sektöre dair yerinde gözlemlerden beslenen onlarca espri ve taşlamayla dolu olan (üstelik çoğu zaman politik doğrucu olmakla uğraşmayan) The Other Two’nun öne çıkan yönüyse senaryosu. Yazarlar; aile komedisi, buddy komedisi ve seks komedisi gibi türlerin hepsini harmanlayıp eğlence endüstrisini hedef tahtasına yerleştirdiği bir komedi torpidosuna sıkıştırıyorlar her bölümde. Hatta son sezondaki Cary & Brooke Go to an AIDS Play bölümü, bana kalırsa televizyonun tüm zamanlarında en iyi yazılmış komedi bölümlerinden biri. 

Chris Kelly ve Sarah Schneider. Chris Kelly ve Sarah Schneider ikilisi, 2011'den eş-başyazarlığa yükseldikleri 2016 yılına kadar ABD televizyonlarının en ünlü variety programı Saturday Night Live’ın (SNL) yazar kadrosunda yer aldılar. Kelly kariyerine Independent Film Channel ve Comedy Central’da, Schneider ise College Humor’da başladı. The Other Two’nun beslendiği ve başarılı bir şekilde kullandığı gözlemlerin, Kelly ve Schneider’ın uzun süredir birlikte tecrübe ettiği eğlence sektörü ve yazar odalarına dayandığı bariz. Öte yandan ironik olan, dizinin sona ermesinin yolunu açan sorunların tam da dizinin eleştirdiği endüstrinin alışılagelmiş toksik sisteminden kaynaklanması: Aklanmış olsalar da ikilinin yazar ekibine yönelik sözlü taciz, psikolojik şiddet ve mobbing uygulamakla suçlandığı; açılan davalar sürerken sete gelmelerine izin verilmediği dönem.

Emmy karnesi: Önceki sezonları Televizyon Akademisi tarafından görmezden gelinen The Other Two, 2024 yılının ilk aylarına ertelenen 75. Primetime Emmy Ödülleri’nde Cary & Brooke Go to an AIDS Play bölümüyle En İyi Senaryo kategorisinde yarışacak.

Benzer işler:

  • Broad City (Comedy Central, 2014-2019)
  • Difficult People (Hulu, 2015-2017)
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

şarkıcı

show

oyuncu

Chase Dreams

Ohio

The Other Two

Rolling Stone Mevzu

New York

NEREDE YAYIMLANDI?

DuendeDuende

BÜLTEN SAYISI

🧛‍♂️ Venedik’in ödüllü filmi El Conde, sektör taşlaması dizi The Other Two

Pablo Larraín’in diktatör Pinochet’i bir vampir olarak tasvir ettiği filmi El Conde ve eğlence endüstrisini tiye alan komedi The Other Two.

15 Eyl 2023

Oris ile birlikte
El Conde | Kaynak: Netflix

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende

Her hafta sinema ve müzik evreninden söyleşiler, incelemeler, öneriler, podcast’ler ve keşif notları e-posta kutunda.

İLGİLİ OKUMALAR

;