aposto-logo
TR
TREN

Google çalışanları, şirketin sohbet robotu Bard'ın "patolojik yalancı" olduğunu düşünüyor

Bazı çalışanlar ise Bard'ı "utanç verici" buluyor

19 Nisan - Girişim Savaşçısı
Girişim Savaşçısı ile birlikte

Harekete geçme zamanı: Girişim Savaşçısı İntibak Eğitimi Hangi girişimcilik profiline daha yatkınsınız? Sizin için en uygun girişimcilik projesini ve iş fikrini nasıl tespit edebilirsiniz? Girişimcilik rutinleriniz nasıl olmalı? Hayat amacınızı nasıl keşfeder, bunu bir sosyal mesele ile kesiştirerek kazanan ve kazandıran bir girişimcilik projesine nasıl dönüştürürsünüz? Tüm bu sorulara kapsamlı yanıtlar almak ve haritanızı oluşturarak yeni nesil girişimcilikte yola koyulmak için Girişim Savaşçısı İntibak Eğitimi ’ne davetlisiniz. Nedir? Dünyanın ilk disiplinlerarası girişimcilik eğitimlerinden biri olarak kabul gören Girişim Savaşçısı , küresel çapta bir girişimciye dönüşebilmek için yapılması gerekenleri bir haftaya yayılan Girişim Savaşçısı İntibak Eğitimi ile aktarıyor. 18-55 yaş aralığındaki girişimci adayları için toplam 40 saat süren eğitim; 50 ders , dokuz özel uygulama ve özel networking etkinlinliğini kapsıyor. Neden önemli? Yeni dönemin girişimcilik dinamikleriyle tanışma fırsatı sunan eğitimde kendi geleceğinizi tasarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenecek, yeni nesil bir girişimciye ve lidere dönüşebilmek üzere yol haritanızı belirleyebileceksiniz. Eğitimin sonunda kendi girişimcilik rutinlerinizi oluşturabilecek, iş fikirleri ve problemleri disiplinlerarası şekilde değerlendirebileceksiniz. Bir projeyi hayata geçirmeye başlayabilecek ve networking buluşması sayesinde meraklı ve yenilikçi girişimcilerle tanışarak yepyeni bir çevreye adım atabileceksiniz. Nerede ve ne zaman? Online sınıfta canlı şekilde gerçekleşecek eğitim için en yakın tarihler 29 Nisan - 5 Mayıs veya 3 - 9 Haziran . Girişim Savaşçısı İntibak Eğitimi ’yle paralel bir okuma yapmak için Alfa Yayınları’ından rafa çıkan Girişim Savaşçılığı Perspektifi kitabını inceleyebilir, eğitime başvurmak ve detaylı bilgi almak için ise bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

OpenaI tarafından geliştirilen sohbet robotu ChatGPT'yi hizmetlerine ekleyerek büyük başarı elde eden Microsoft'un yapay zeka yarışında üstünlüğü ele geçirmesinin ardından Google, alelacele bir şekilde kendi sohbet robotu Bard'ı Mart ayında kamuoyuna tanıtmıştı. Ancak, Bloomberg tarafından yayımlanan bir rapora göre, sohbet robotunun yayınlanmadan öncesinde test eden Google çalışanları, Bard'ın performansından pek memnun değil gibi duruyor.

Geniş açı: Bloomberg'ün incelediği şirket içi belgelere göre, Google, Microsoft ile girdiği rekabette düşük kaliteli bilgi sağladığı gibi etik taahhütlerine de daha az öncelik tanıyor. 2021 yılında yapay zeka etiğini inceleyen ekibini iki katına çıkarmak ve teknolojinin potansiyel zararlarını değerlendirmek için daha fazla kaynak ayırma sözü verdiği belirtilen Google'ın, ChatGPT'nin piyasaya sürülmesi ile bu sözü bir kenara atarak üretken yapay zekayı olabildiğince hızlı bir şekilde hizmetlerine eklemeye odaklandığı aktarılıyor.

  • Şirket içi konuşmaları içeren ekran görüntülerinden birine göre, Bard'ı test eden Google çalışanlarından biri sohbet robotunu "patolojik bir yalancı" olarak nitelendirirken bir başka çalışan da Bard'ın "utanç verici" olduğunu söylüyor.
  •  Bir çalışan, bir uçağın nasıl indirileceğine dair öneriler vermesini istediklerinde Bard'ın düzenli olarak kazaya yol açacak tavsiyeler verdiğini belirtirken bir başka çalışan da Bard'ın tüplü dalış konusunda "muhtemelen ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanacak" cevaplar verdiğini ifade ediyor.

Dahası: Yapay zeka teknolojisi için gerekli ve normal olandan çok daha hızlı bir geliştirme temposuna sahip olduğu belirtilen Google'dan mevcut ve eski çalışanlar, şirketin güçlendirme sözü verdiği yapay zeka etiği üzerine çalışan grubunun zayıfladığını aktarıyor. Buna göre, şirketin, yeni ürünlerin güvenlik ve etik sonuçlarından sorumlu olan çalışanlara, geliştirilmekte olan üretken yapay zeka araçlarından herhangi birinin fişini çekmeye çalışmamalarını söylediği belirtiliyor. 

  • Signal Foundation'ın başkanı olan eski Google yöneticilerinden Meredith Whittaker, şirketin yapay zeka etiğini arka plana attığını belirterek, "Etik, kâr ve büyümenin önüne geçecek şekilde konumlandırılmazsa, sonuçta işe yaramayacaktır." ifadelerini kullanıyor.
  • Konuya ilişkin olarak Bloomberg'ün sorularını yanıtlayan Google sözcüsü Brian Gabriel ise sorumlu yapay zekanın şirketin ana önceliği olmaya devam ettiğini belirterek "Yapay zeka ilkelerimizi teknolojimize uygulamak için çalışan ekiplere yatırım yapmaya devam ediyoruz" açıklamasında bulundu. 

Bir adım geriden: Geçtiğimiz haftalarda NewsGuard tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Bard'ın dünyanın en ünlü komplo teorilerini destekleyici nitelikteki içerikleri oldukça kolay bir şekilde ürettiğini ortaya koymuştu. 

  • Buna göre, komplo teorilerine ve yaygın bir şekilde yanlış bilinenlere nasıl tepki verdiğini ölçmek amacıyla Bard üzerinde 100 bilinen yanlışı test eden NewsGuard, Bard'ın bu taleplerden 76'sı hakkında yanlış bilgi dolu makaleler ürettiğini bildirmişti.
  • Bir başka örnekte ise Bard, James Webb Uzay Teleskobu'nun gerçekleştirdiği keşiflerle ilgili bir soruya güneş sistemi dışında yer alan bir gezegenin ilk kez Webb tarafından fotoğraflandığını söyleyerek cevap vermiş; ancak güneş sistemi dışında bulunan bir gezegenin fotoğrafının ilk kez 2004 yılında, yani Webb'in fırlatılmasından çok daha önce çekildiğinin anlaşılmasıyla Bard'ın cevabının yanlış olduğu anlaşılmıştı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

Yapay zeka

yapay zeka etiği

OpenaI

ChatGPT

Microsoft

Google

Signal Foundation

Meredith Whittaker

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

🎮 Türkiye'nin oyun karnesi

Türkiye'de oyun sektörü, 2022'de nasıl bir performans sergiledi? Google çalışanları, şirketin sohbet robotunun yayınlanmasına neden karşı çıktı?

20 Nis 2023

Sigmund/Unsplash

YAZARLAR

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;