aposto-logo
TR
TREN

Google Cloud Next 2023'ten öne çıkanlar

Google Next, bu yıl önemli yapay zeka güncellemelerine sahne oldu

3 Eylül - Yenibirlider Derneği
Yenibirlider Derneği ile birlikte

Geleceğin liderleri hazırsa Yenibirlider Gelişim Programı başlıyor 2014’ten bu yana Türkiye'nin önde gelen kurumlarında çalışan başarılı profesyonellerin liderlik yolculuklarına eşlik eden Yenibirlider Derneği ’nin Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleşecek olan Yenibirlider Gelişim Programı , 20’nci dönemiyle 21 Ekim’de başlıyor . Nedir? Yenibirlider Gelişim Programı , Türkiye’nin önde gelen kurumlarında kariyerlerini sürdüren ve dahil oldukları organizasyon ve topluluklarda fark yaratacak 25-35 yaş aralığındaki genç profesyonellere bilgi, anlayış ve beceri kazandırmayı amaçlıyor. Programdan edinilen kaynak, LEAD21 Fellowship Programı’ndaki gençlere burs desteği olarak geri dönüyor. Neler var? Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te ve çevrim içi buluşmalarla hibrit olarak ilerleyen programda toplamda 78 saatlik akademik liderlik eğitimleri, mentorluk programı ve koçluk programı ve temsilcilerin gönüllü roller üstlenerek gençlere değer katabileceği ekosistem çalışmaları bulunuyor. Program katılımcıları aynı zamanda kültür-sanat, iş dünyası, spor ve dijital buluşmalara katılarak farklı disiplinlerde kendilerini geliştirme fırsatı yakalıyor. Nasıl başvurabilirsiniz? Programla ilgili ayrıntılı bilgi ve broşüre bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Son başvuru tarihi: 30 Eylül 2023 .

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Geride bıraktığımız son bir yılda OpenAI ve Microsoft'un arkasında kalmamak için tüm odağını yapay zekaya veren Google'ın yıllık olarak düzenlenen Google Cloud Next etkinliği geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Etkinliğin odağında tahmin edebileceğiniz gibi yine yapay zeka vardı.

  • Hatırlayalım: Google'ın Mayıs ayında gerçekleşen bir diğer etkinliği Google I/O konferansı da yapay zekaya yönelik birçok duyuruya şahitlik etmiş; şirketin yeni büyük dil modeli PaLM 2'nin tanıtıldığı etkinlikte Google'ın ChatGPT rakibi sohbet robotu Bard'a güncelleme gelmişti.

Google Cloud Next 2023: Neler konuşuldu?

Vertex AI

Google Cloud Next etkinliği; Google'ın birleşik makine öğrenimi (ML) platformu Vertex AI için büyük bir güncelleme gördü: Şirket, iki yıl önce sınırlı sayıda makine öğrenimi modeliyle genel kullanıma sunduğu temel makine öğrenimi modelinin kapsamını açık kaynaklı, birinci ve üçüncü taraf modeller de dahil olmak üzere 100'ü aşkın modelle genişletti.

  • Yeni eklenenler arasında Meta'nın büyük dil modeli Llama 2'si ve Llama 2'ye dayalı olarak geliştirdiği kod üretme makinesi Code Llama, Technology Innovation Institute'un büyük dil modeli Falcon ve Anthropic'in Claude 2'si yer alıyor. 
  • Kullanıcıların takip soruları sormasına olanak tanıyan çok turlu arama ve özetleme işlevine sahip olan Vertex AI'ın "Grounding" isimli bir özelliği de bulunuyor. Bu özellik ile Google, yapay zeka araçlarının halüsinasyon görmesini engellemeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte, PaLM gibi dahili olarak geliştirilen modelleri daha yüksek kalitede çıktılar sunacak ve büyük belgeleri analiz edecek şekilde güncellediği; kodlama asistanı Codey'in daha iyi performans sergileyeceği, metin girdiğin görsel üreten yapay zeka aracı Imagen'in ise daha yüksek kaliteli görüntüler üreteceği duyuruldu.

Duet AI

I/O 2023'te Workspace'e Duet AI'ı getiren Google, şimdi de Google Cloud için aynısını yapıyor. Microsoft 365 Copilot'a rakip olarak lanse edilen Google Cloud'daki Duet AI "uzman bir kodlayıcı, bir yazılım güvenilirliği mühendisi, bir veritabanı uzmanı, uzman bir veri analisti ve bir siber güvenlik danışmanı" işlevi görecek. 

  • Şu an önizlemede olan özellik, 2023'ün sonlarında genel kullanıma sunulacak.

Bununla birlikte, Duet AI, Google Cloud'un yanı sıra veri ambarı BigQuery'e de gelecek. Böylece, BigQuery'de tam işlevler ve kod blokları oluşturarak kullanıcıların mantıksal sonuca odaklanmalarına yardımcı olacak olan Duet AI, ayrıca Python kodu ve SQL sorguları önerip yazabilecek.

Öte yandan, Google, kullanıcıların petabaytlarca veri üzerinde ölçeklenebilir analizler yapmasına olanak tanıyan BigQuery'ye BigQuery Studio isimli birleşik bir arayüz ekleneceğini duyurdu. Bu güncelleme, kullanıcıların tek bir çatı altında veri mühendisliği, analitik ve tahmine dayalı analiz yapmalarını mümkün kılacak.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

yapay zeka

makine öğrenimi

üretme

OpenAI

Microsoft

Google

Google Cloud Next

Google I/O

PaLM 2

Google Cloud Next 2023

Vertex AI

Google Cloud

Llama 2

Code Llama

Technology Innovation Institute

Falcon

Anthropic

Claude 2

Codey

Imagen

Workspace

Microsoft 365 Copilot

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

🧬 Google Cloud Next, yeni enerji kaynağı

Meta'nın AB'de ücretli abonelik planları. YouTube çalışanlarının 'Shorts' paniği. Microsoft'un dil modellerinin eğitmek için yeni tekniği. Crew-6'nın dönüşü.

05 Eyl 2023

NASA

YAZARLAR

İrem Denli

Teknoloji Editörü

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;